Založ si blog

Armáda na srandu – a na kšefty

V roku 1995 v rozhovore pre časopis Playboy vtedajšia prvá dáma českého zbrojného priemyslu Viktorie Hradská povedala: „Když jsem nastupovala do funkce (gen. riad. RDP Group združujúcej najvýznamnejšie domáce zbrojné podniky), tak mi jeden americký novinář řekl: „Vy, žena, matka, humanistka, spisovateka, vy skutečně chcete dělat špinavý obchod se zbraněmi?“ Řekla jsem mu, že ne, protože se mi to hnusí. Já chci dělat čistý obchod. Tak čistý jako USA.“

  Ubehli roky a dnes sa dozvedáme, že vzácne obe hlavné strany amerického Kongresu trvajú na tom, že sa musí (napriek masívnym škrtom a obrovskému štátnemu dlhu!) minúť najbližšie dva roky až neuveriteľných 436 miliónov dolárov na modernizáciu tankov Abrams napriek tomu, že sa americká armáda takémuto „daru“ bráni a jej predstavitelia opakovane prehlásili, že sú to zbytočne vyhodené peniaze, ktoré by vedeli zužitkovať užitočnejšie. Nie je vám tá horlivosť kongresmanov povedomá?

  Mimochodom, bývalá barová speváčka v úlohe českej ministerky obrany, Vlasta Parkanová, sa tak nadchla myšlienkou mať obrí americký radar uprostred chránenej krajinnej oblasti v Čechách, že iniciovala pesničku na tému „vítej nám radare“, ktorú tým vriťolezectvom prekvapenému Bushovi Jr. tuším aj osobne zaspievala. Dnes je stíhaná za podivné kšefty s obrnenými vozidlami Pandur a nielen s nimi.

 

Vojna ako kojná

  Za Druhej svetovej vojny koloval vtip, ako Hitler telefonuje Tisovi a nalieha, aby slovenské letectvo bombardovalo Sovietsky zväz.  Tiso sa pýta: „No dobre, a koľko máme poslať lietadiel. Jedno, dve alebo všetky tri?“

  Dnes ten vtip o troch letuschopných lietadlách slovenského letectva platí doslova. Sú dobré tak akurát na srandu a podivné kšefty s ruským dlhom.

  Ak som to dobre postrehol, nemáme už ani jeden tank. Teda jeden je – na podstavci pred Múzeom SNP.

  Ak chce niekto odzbrojiť potichu jednu krajinu, tak zlikviduje jej vojenské školstvo. Takže „domorodcom“ by bolo na prd aj to, keby sa akýmsi zázrakom dostali k najnovším zbraniam, pretože nebudú vedieť, ako ich obsluhovať. To je náš prípad. Naše vojenské školstvo je v rozklade. Sme bez tankov, so srandovným letectvom a znalosťami zbraňových systémom tesne po objavení sekeromlatu Neandertálcami…

  Mimochodom, Rastislav Káčer, šéf Slovenskej atlantickej komisie pre Život č.4/2013 okrem iného povedal: „…ak si Slovensko nedá pozor a stratí dôležité časti armády, už ich nikdy neobnoví.“

 Armáda je dnes dobrá na Slovensku naozaj asi už len ako dojná krava pre práve vládnuce strany. Len si spomeňme:

  Armáda povestná svojou poriadkumilovnosťou (viď. na povestné „komínky“, ktorým sa v ženských skriniach ani nesníva) má dnes civilné upratovačky! Za mastné všimné (ale asi nie pre tie upratovačky)…

  Slovenská armáda si nedokáže upratať ani na vlastnom dvore. Sneh jej majú odpratať akési súkromné firmy za miliardy!

  Najcennejší majetok armády, zbrane, podľa nápadov politikov, majú strážiť (a vraj už aj strážia) SBS-ky. No to je kšeft ako víno! Len ako perlička, na ktorú upozornili v Plus 7 dní (viď. čl. Ako major Terazky) – vojaci majú zakázané „podnikanie a iné zamestnanie“, ale stráženie ich vlastných zbrojných skladov je označené za „iné zamestnanie“ a preto sa účtuje zvlášť a preto môže šikovný minister obrany roniť slzy nad takými výdavkami, keď chlapci zo spriatelenej SBS-ky to predsa urobia lacnejšie, či nie?

  Ale nie je tomu dosť. Príde vždy nový minister a nájde sa nový kohútik na odsypanie z armádneho rozpočtu do skromných vrecák.

  Prichádza Glváč a nestačíme sa čudovať! Podľa tohto ministra si armáda nebude už ani variť! Ak som to dobre pochopil, tak zrušil poľné kuchyne, takže v prípade bojových akcií dostanú vojaci asi stravné lístky do reštaurácií na dohľad bojiska…

  Vraj zrušil aj unikátny systém mobilných tlačiarní, ktoré dokázali v prípade konfliktu, či akejkoľvek mimoriadnej situácie, zabezpečiť tlač máp, či iných dôležitých armádnych tlačovín. No a samozrejme, že čoskoro na ministerstve prišli na to, že potrebujú niečo vytlačiť. Tak komu to dáme, keď pán minister zrušil našu vlastnú službu? No predsa súkromníkom, firmám a firmičkám, veď tie už vedia, čo s peniazmi od armády (pardon, od ministerstva) urobiť najlepšie…

  A aby sme nezabudli, hneď jedným z prvých „investičných“ ťahov pán Glváča (na rozdiel od tak nenávideného Galka, ktorý také kšefty rušil) bola bizarná „modernizácia“ dvoch menších dopravných lietadiel za 9,8 milióna eur (sic!) cez firmu, ktorá podľa Plus 7 dní sídli v rodinnom dome so zubnou ambulanciou.

 

Najlepšie po tichu

  Čo môžu byť lepšie kšefty, než tie oficiálne neviditeľné?

  Najnovší škandál s údajným tunelovaním vojenskej tajnej služby dokazuje, že tam chlapci a dievčatá naozaj nemajú čo iného od dobroty robiť, než hlavne kšefty. Veď ak je v našej ornamentálnej armáde pomaly viac civilných zamestnancov, než vojakov, čo už by tak zmysluplné mohli robiť naši vojenskí tajní? Snáď len intrigovať v prospech i neprospech politikov a „zúročovať“ tie zbytočné peniaze, čo majú na svoju ne-činnosť.

  V Česku z nudy a nedostatku iných zmysluplnejších úloh riešili hormonálne výkyvy vlastného premiéra medzi manželkou a mienkou. Ale medzi nami, keď baby začnú zadeľovať armáde, čo má robiť podľa momentálnej hladiny ich estrogénu a požiadaviek mileneckého libida s perspektívou manželskej definitívy… Nie je to švejkovina?

  To naši zelení tajní sú racionálnejší. Ak máme veriť zverejneným častiam vyšetrovania, oni za naše peniaze saturujú hlavne vlastné milenky a manželky.

  Je to bizarné:

  Minister Galko bol odvolaný za údajné odpočúvanie novinárov tými istými zelenými tajnostkármi okamžite. Ani sa nestihlo nič vyšetriť a ak si dobre pamätám, ani nevyšetrilo.

  Omnoho závažnejšie, priam škandalózne, podozrenie z masívneho rozkrádania financií vojenskej tajnej služby označuje minister Glváč za „slohovú prácu“. Ale veľmi túži, aby bola vyšetrená. Ako?

  Samovyšetrením! Tak ako sme za Mečiara zažili „samoúnos“ prezidentovho syna, tak minister Glváč neváha dať vyšetriť obvinenia v rámci vojenskej tajnej služby samotným podozrivým!

  Špeciálna prokuratúra si doteraz nenašla čas, aby požiadala o zbavenie mlčania svedkov, ktorí sa sami hlásia. Chcú svedčiť a nesmú!

  Táto zelená Gorila by pre každého prokurátora, ktorý chce prípad naozaj vyšetriť, priam požehnaním, lebo tu sú nielen ochotní svedkovia, ale aj dokumenty priam po ruke! Jaj, ale špeciálna ručička špeciálneho prokurátora je asi špeciálne krátka a nedočiahne ani len na kraj stola, kde by ich mal mať zložené pekne na kôpke…

  A do toho nie zatknutie podozrivých z masívneho tunelovania a porušovania vojenskej prísahy (ako v Česku v prípade špičky vojenského spravodajstva), ale zatknutie najodvážnejšieho svedkaprehľadávanie jeho auta (? kde sa dá najľahšie niečo pohodiť? ). Aby sa snáď nenašli ešte ďalšie dôkazy kriminálnych činov činovníkov stále požívajúcich bezmedznú dôveru ministra Glváča? Alebo odkaz iným svedkom, nech sa nehlásia, ak nechcú mať problémy? Ozaj, je ten pán ešte vôbec schopný plniť svoju úlohu slobodne, alebo aj na neho existuje nejaký spis, že koná tak absurdne? Samé otázky…

  Aspoň teraz už vieme, prečo náš bábkový prezident nesmel pripustiť, aby sa generálnym prokurátorom stal kandidát právoplatne zvolený opozíciou. Veď čo keď by naozaj chcel aj niečo vyšetriť?

  Je mi z toho na glvanie…

 

P.S. Je šokujúce kam až došla arogancia štátostrany, keď chcú umlčať Galka ako poslanca, ktorého povinnosťou, ako poslanca a bývalého ministra obrany je vyjadrovať sa k tak závažným obvineniam, ktoré Glváč tak prevapujúco bagatelizuje. Zastrašovanie paušálnym vyhlásením o tom, že Galko (???) ohrozuje obranyschopnosť štátu (nie náhodou tí, čo rozkrádajú financie vojenských tajných služieb?) a preto sa má vzdať poslaneckého mandátu, je číra manifestácia sily momentálne samovládnej štátostrany. Čo bude nasledovať?

 

Propagácia extrémizmu v Slovenskom rozhlase? !

03.08.2017

Len stručné vysvetlenie: Rasizmus a nacizmus rozdeľovali ľudí podľa rasovej a etnickej príslušnosti. Komunizmus podľa sociálnych tried a majetku. Feminizmus rozdeľuje ľudstvo na princípe pohlavia. viac »

Nech žije Uber. . .

02.08.2017

...či akákoľvek taxislužba okrem bratislavských "licencovaných" taxikárov. V Bratislave chodím taxíkmi takmer pravidelne cca štvrťstoročie. A je to čím ďalej, tým horšie. Mám čerstvú viac »

Terorizmus piskľoša piskľavého a jeho ochranárov

21.07.2017

Je noc a aj zákonom predpísaný nočný pokoj. Ale nočný pokoj nie je, pretože je tu to písk – písk – písk. Celú noc, každú sekundu v notorickom opakovaní, do úmoru a znovu. písk – viac »

Gerhard Schröder

Gerhard Schröder: Kritika mojej osoby má pomôcť Merkelovej pred voľbami

17.08.2017 11:20

Nemecký exkancelár Schröder si nemyslí, že by jeho ambícia stať sa členom dozornej rady ruského ropného koncernu Rosnefť poškodzovala obraz SPD pred voľbami.

Rodrigo Duterte, Filipíny

Filipínska polícia zabila pri protidrogovej razii ďalších 26 ľudí

17.08.2017 11:17

Ďalších 26 ľudí bolo zabitých pri protidrogovej razii filipínskej polície v metropole Manila.

väzenie, väznica, mreže, plot

Polícia pátra po 43-ročnom väzňovi

17.08.2017 11:08

Polícia pátra po 43-ročnom väzňovi, ktorý dnes o 07:40 ušiel z vonkajšieho pracoviska na Zvolenskej ceste v Banskej Bystrici.

Karol Motyka

Sucho láme väzy slovenským obilniciam

17.08.2017 11:00

O slabú úrodu sa postaralo sucho, ktoré obralo poľnohospodárov o jednu pätinu pšenice, jačmeňa, raže a ovsa. Ešte horšia môže byť bilancia jesenných plodín.

gumurin

Ako to vidím

Štatistiky blogu

Počet článkov: 341
Celková čítanosť: 1311394x
Priemerná čítanosť článkov: 3846x

Autor blogu

Odkazy