Založ si blog

Hríb, Machala, Zelenay – NAJ-Slováci medzi novinármi?

Robím si poriadok v papieroch (a že ich sú kopy) a narazil som na seminárne práce mojich študentov masmediálky na UCM, kde som pred rokmi učil. Zadanie bolo – významní slovenskí novinári po roku 1989. Keďže študentov bolo takmer sedemdesiat, táto interná anketa už má svoju váhu. Niektorí v tom síce mali guláš, keď si za profesionálnych novinárov plietli spisovateľa Mňačka, básnika Janovica, či textára Filana. Podotýkam, že šlo o rok 2011 a výsledok je nasledovný:

 

  1. Štefan Hríb
  2. Marián Leško
  3. Andrej Bán
  4. Eduard Chmelár, Karol Ježík, Martin Šimečka
  5. Vladimír Jancura
  6. Ghannamová, Nič
  7. Miroslav Procházka, Vladimír Hák, Eugen Gindl, Miloš Luknár, Peter Schutz
  8. Vladimír Ferko, Ernest Weidler
  9. Jozef Darmo, Drahoslav Machala, Eugen Korda
  10. Márius Kopcsay, Gabriela Rothmayerová, Gabriel Zelenay

 

A teraz si to rozmeňme na drobné:

Seba som vynechal, hoci som obsadil celkom lichotivé miesto a novinárskej praxe mám viac, než väčšina menovaných, ale ako publicista. U Jozefa Darma, na ktorého pamätníci asi nespomínajú najlepšie, pretože urobil z STV Darmo-víziu, mohlo jeho umiestnenie ovplyvniť aj to, že pred tým tých študentov učil. No a susedstvo Machalu s Kordom je možné asi naozaj len na papieri.

Pod hladinou viditeľnosti tohto prieskumu sa ocitol súčasný šéfredaktor projektu N-ádor, aj jeho na všetko ochotný komentátor Morvay, ale aj z mediálneho priestoru vytratená Ľuba Lesná. Medzi nimi sa ocitol aj Donner, hoci je to príklad poctivého foto-reportéra.

Veľmi ma prekvapilo, že si študenti spomenuli na Vladimíra Jancuru, ktorý urobil kus práce v Novom slove a Pravde. Rovnako si úctu zaslúži aj Vladimír Ferko. Zaujímavé, že si spomenuli aj na Miroslava Procházku, ktorý končil novinársku kariéru ako šéfredaktor „Filmu a divadlo“, ktoré zaniklo čoskoro po Nežnej revolúcii.

Úprimne ma potešilo, ako vysoko si študenti vážili prácu Vlada Háka, ktorý nebol nikdy veľmi viditeľný, skôr skromný foto-reportér, ktorý nás opustil predčasne.

Pozoruhodné naproti tomu je, že svojho času super-populárny Gabo Zelenay práve tým, že robil v médiu tak éterickom ako je rozhlas, zmizol nastupujúcej generácii z očí/uší, aj mysli.

A celkom nerozumiem tomu, ako mohol niekto zaradiť medzi profi-novinárov istého Niča, ktorý v žurnalistike dokázal príslovečné – nič?

V princípe ale táto anketa ukázala, že v roku 2011 sa ešte v rebríčku profesného uznania mohli vedľa seba ocitnúť predstavitelia dnes nezmieriteľných táborov.

A teraz tá pointa na záver. Zároveň s touto anketou v tej istej seminárnej práci si mali študenti pripomenúť z minulosti osobnosť „zúrivého reportéra“ E. E. Kischa. A viacerí z nich odcitovali jeho profesné heslo: „Reportér nemá tendencie, nemá čo ospravedlňovať a nemá stanoviská“. A teraz úprimne – kto z tých, čo sa v roku 2011 ocitol v prvej desiatke, a stále v médiách pôsobí, toto krédo spĺňa?

 

Kiskova cena útechy a čo to zakrýva?

21.03.2019

V posledných dňoch ma zarazila správa, že náš splátkový prezident Kiska dostal v Bruseli akúsi Cenu za akési aktivity v prospech Rómov a Sintov. Ja si totiž nespomínam, že by tento pán urobil viac »

Hanba pána Harabina

13.03.2019

Pri práci na knihách o slovenskej mafii som v posledných rokoch opakovane narážal na bizarné rozhodnutia senátov, ktoré na prvý pohľad zjavne ovládal istý Štefan Harabin buď ako ich predseda viac »

Ochrankári pod paľbou II.

12.03.2019

Práca na mojej najnovšej „mafiánskej“ knihe MAFIÁNI 5: Sátorovci kontra Pápayovci / Duel Tóth – Muszka / MAFIÁNSKI BRATIA ADAMČOVCI s podnadpisom Mafia na juhu – strach a hrôza ma priviedla viac »

South Korea US North Korea

Trump odvolal nové sankcie voči Severnej Kórei

22.03.2019 23:52

Hovorkyňa Bieleho domu uviedla, že Trump "má rád predsedu Kima a nemyslí si, že tieto sankcie budú potrebné".

VENEZUELA-POLITICS/GUAIDO-LATEST

USA uvalili sankcie na venezuelskú banku v reakcii na zatknutie Marrera

22.03.2019 23:32

Ide o reakciu Washingtonu na nedávne zatknutie Roberta Marrera, blízkeho spolupracovníka venezuelského opozičného vodcu Juana Guaidóa.

USA-TRUMP/RUSSIA-POLL

Robert Mueller ukončil vyšetrovanie zásahov Ruska do prezidentských volieb v USA

22.03.2019 23:11

Mueller svoju záverečnú správu doručil americkému ministrovi spravodlivosti Williamovi Barrovi.

USA-TRUMP/

Islamský štát prišiel o všetky územia v Sýrii

22.03.2019 21:56

Oznámila to v piatok hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová.

gumurin

Ako to vidím

Štatistiky blogu

Počet článkov: 460
Celková čítanosť: 2355060x
Priemerná čítanosť článkov: 5120x

Autor blogu

Odkazy