Mário a kúzelník Alex

31. januára 2013, gumurin, Kultúrne reflexie

Spomeniete si na televíznu inscenáciu „Mário a kúzelník“ s na bielo nalíčeným Kukurom v hlavnej úlohe, alebo film „Galoše šťastia“ režírovaný Jurajom Herzom? Autor nielen týchto diel (napísal aj celý rad divadelných diel, kníh, fejtónov a príspevkov pre blogy a internetové noviny) ALEX KOENIGSMARK ukončil trápenie vrstviacich sa chorôb záverečnou oponou. Zajtra padne naposledy…

 

Bol ako náš

Naposledy sme spolu popíjali dobré víno (Alex bol znalcom vína a spolu s manželkou Viktorií Hradskou vlastnili aj malú vinotéku) v Slovenskom klube v Prahe. Alex mal k Slovensku skvelý vzťah. Realizoval tu najviac svojich dramatických diel, väčšinou v Slovenskej televízii. Hovoril skvelo po slovensky. A spolu sme sa tiež, ako vedúci delegácií oboch bratských PEN klubov, pokúsili nadviazať na tradíciu stretnutí slovenských a českých intelektuálov Luhačovicích.

Debaty s ním boli skvelé, lebo bol vzdelaný a nedal na obvyklé mytológie. Preto sme sa zhodli na neslávnom účinkovaní Václava Havla ako veľmi nepodareného nepolitického politika. Ale hlavne sme debatovali o postavení umenia v meniacej sa dobe, pozícii spisovateľov a ich hľadaní nových úloh v novej spoločnosti.

 

Skutočná kultúrna osobnosť

Spolu s manželkou Viki niekoľko rokov organizovali kultúrne podujatia v Paláci Kinských na Malej strane v Prahe. Tu som tiež krstil svoju knihu „ABECEDA TĚLESNÉ LÁSKY“ (ktorú sme napísali spolu s profesorom sexuológie P. Weissom), za účasti vždy pohotového a vtipného Dr. Miroslava Plzáka.

Boli tiež zakladateľmi pravého, funkčného a zmysluplného Salónu kritického myšlení v Prahe, kde som mal tú česť raz prednášať pred pozoruhodne plnou sálou vzdelaných členov. Viac krát som potom veľmi rád prichádzal do Litoměříc, kde bola výročná konferencia tohto salónu. Dokonca s medzinárodnou účasťou. Zavítal tam napríklad bývalý maďarský prezident Arpád Gőncz, budúci minister kultúry Rudolf Chmel, bývalý minister zahraničných vecí Jiří Dienstbier a budúci minister obrany Saša Vondra, ale aj vydavateľ prestížnych Britských listů Jan Čulík a ďalší. Okrem pozoruhodných prednášok, tradičného literárneho večera a debát mimo oficiálneho programu, toto pozoruhodné intelektuálne úsilie trvajúce celé desaťročie zanechalo aj dodnes poučné zborníky vydané v prestížnom českom vydavateľstve Votobia.

Vždy, keď som bol v Prahe, zastavil som sa v pohostinnej spoločnosti Alexa a jeho manželky Viki. Pozvanie do Dobřichovic u Prahy, kam sa utiahli pri pretrvávajúcich Alexových zdravotných problémoch, som už nestihol využiť.

Na parte, ktoré s obdivuhodnou silou napísala jeho životná partnerka Viktorie, je jeho život nazvaný Alexiádou. Bola to pekná, poučná hra, ktorá väčšinu času vyvolávala úsmevy a vzájomné súznenie prítomných.

Zajtra, v piatok 1.2.2013, je derniéra Alexiády.

Alexi, zlom vaz!