Ukrajina – už vieme prečo

3. marca 2014, gumurin, Úvahy o politike

Pred časom som sa tu pýtal, prečo bola na riešenie ukrajinskej krízy nutná krv? Teraz už je to jasné. Ak by sa začala napĺňať dohoda, ktorú garantovala

EÚ a Rusko (ale nie USA!), tak by Putin nemal šancu intervenovať na Kryme a dnešná absurdná situácia na hrane možnej vojny by nevznikla.

  Dnes prichádza americký minister zahraničných vecí Kerry do Kyjeva, ale určite by neprišiel, keby trasu jeho konvoja nestrážili stovky policajtov – v prípade rôznych summitov v zahraničí, kde sa ocitne aj americký prezident, sú to desaťtisíce príslušníkov ozbrojených zložiek, až môžeme dôvodne pochybovať, čo je to za vládu ľudu, keď sa toho ľudu ním vyvolení politici tak boja? Takže teraz už Kerry nevolá, aby policajti zmizli z ulíc.Ale práve preto, že na Ukrajine po 22.2. jednoducho zákon prestal platiť a ani elementárne poriadkové zložky tu nefungujú (viď. rozhlasová reportáž, kde sa jeden obyvateľ sťažuje, že v prípade požiaru, ani nevie, koho má volať na pomoc!), to sú ideálne podmienky na inváziu cudzej sily! Chaos po zvrhnutí Janukovyča dal Putinovi šancu zasiahnuť ako „ochranca“ a ak mu jeho plán vyjde, budú ho bežní Rusi velebiť až do neba (tých protivojnových sú v uliciach Moskvy len stovky, kým tých túžiacich po obnove ruskej ríše desaťtisíce).

  V tomto ktosi plánoval a konal v tichosti dopredu. Potreboval vyvolať rozpad vládnej moci na Ukrajine a to sa dalo len krvavou cestou. Lebo, ak by sa naplnila dohoda garantovaná EÚ a Ruskom (na ktorú sa Rusko stále odvoláva! viď. Rada bezpečnosti OSN), tak by skôr, či neskôr prebehli voľby, kontinuita vládnej suverenity by na Ukrajine bola zachovaná a o Kryme by sa ani len nediskutovalo.

  Preto bývalý náčelník hlavnej správy ukrajinskej rozviedky Oleksandr Skipaľskyj v denníku Kommersant Ukrajina (podľa TASR) hovoril o tretej sile, ktorá provokuje bezpečnostné zložky aj protivládnych demonštrantov ku krvavým stretom. V Užhorode pri kontrole vstupov do mesta odhalili dobrovoľní obrancovia demonštrantov dve osobné autá plné samopalov a ostrej munície. Tam to provokatérom nevyšlo

  Nie som odborníkom na Ukrajinu a netuším, ako vyjde z tejto patovej situácie. Isté je, že keby došlo k ozbrojenému stretu ruských a ukrajinských vojsk, tej krvi by boli celé potoky. A nemuselo by to byť, keby polícia a ďalšie ozbrojené zložky ostali strážiť poriadok a tým aj zmeny garantované dohodou o pokojnom odovzdaní moci.

P.S. Mimochodom, dosť by ma zaujímalo, či takmer diktátorské právomoci Janukovyča nevzišli po vzore amerických prezidentov, ktorí predsa viedli dokonca dlhoročné vojny (viď. Kórea, Vietnam a mnohé iné) bez ich oficiálneho vyhlásenia a výslovného súhlasu Kongresu! Na druhej strane sú USA takýmto polo-diktátorským postavením prezidenta prirodzene omnoho akčnejšie, než EÚ s nekonečnými poradami na všetkých úrovniach. Až na to, že už beztak problematické sankcie, ktoré nefungujú celkom ani voči menším štátom, Rusko môžu postihnúť len symbolicky. A závislosť západného sveta, vrátane nás, na jeho prírodných zdrojoch zmierni časom každú ostrú rétoriku…