Ukrajinskí separatisti v Británii!

24. februára 2015, gumurin, Úvahy o politike

Znie to neuveriteľne? Ale veď, čo iného chcú „separatisti“ Severného Írska, než tí ukrajinskí?

K všeobecnej zámerne vyvolávanej vojnovej hystérii pridal nedávno minister obrany Veľkej Británii ďalšiu perlu. Vyhlásil, že Rusko ohrozuje aj Baltické štáty a poslal do Lotyška na cvičenie dva, opakujem dva, tanky. Čo to môže byť iné, než ďalšia provokácia?

A pritom práve Veľká Británia by sa k ukrajinskému konfliktu nemala veľmi ozývať. Veď už desaťročia násilím okupuje írsky Donbas! Teda Severné Írsko. A ako už z názvu vyplýva, malo by byť súčasťou Írska. Ale Veľká Británia s odkazom na svoju agresívnu anglikánsku menšinu násilne bráni zjednoteniu írskeho ostrova. A na rozdiel od Ruska otvorene tam od roku 1969 poslala armádu, aby krvavo potlačila nároky Írov na zjednotenú krajinu.

Je až s údivom ako sa od pádu komunizmu darí vytvárať mýtus o jednotnej západnej Európe v kontraste k rozvadenej, nacionalistickej a separatistickej strednej a východnej Európe. Sme svedkami zborového spevu masmediálnej piesne, ktorá má toľko falošných tónov, koľko vnútorných konfliktov sa za ňou skrýva. Len si ich stručne vymenujme. Už desaťročia existujú snahy o osamostatnenie častí veľkých národných štátov západnej Európy, kde žijú menšiny s túžbou po osamostatnení – Španielsko (Baskicko, Katalánsko, Galícia, Kanárske ostrovy), Francúzsko (Korzika, Bretónsko, Provensálsko, Alsasko, Nová Kaledónia), Taliansko (Sicília, Sardínia, Benátsko, Lombardia, Severná liga), Veľká Británia (Severné Írsko, Wales, Škótsko, Falklandské ostrovy). Zvláštnu kapitolu tvorí Nemecko, kde rozdelenie na spolkové štáty zmierňuje odstredivé tlaky (hoci Bavorsko a Prusko sú zjavne nekompatibilné) a problémy sú skôr s veľkými nemeckými enklávami po celej Európe (Frísko v Holandsku, Pomoransko v Poľsku, Povolžie v Rusku a Sudety v Čechách). Aj v menších štátoch západnej Európy je evidentný tlak na prerozdelenie do logických celkov – v Belgicku (Flámsko a Valónsko) a Holandsku (Frísko). A separatisti na Západe neváhajú siahnuť aj po zbrani, len s menším úspechom ako ruskí separatisti na Ukrajine. Len si spomeňme

 

Vojnoví štváči Ameriky

Ale čo sa čudujeme – Británia už od čias druhej svetovej vojny nekriticky papagájuje všetko, čo príde spoza oceánu. A tam teraz najviac počuť republikánov a spomedzi nich neúspešného kandidáta a zúrivého trpaslíka McCaina. A treba si uvedomiť, že tohto v súčasnosti najväčšieho vojnového štváča väčšina amerických voličov odmietla! To on stále nemôže zabudnúť Obamovi a jeho snahám rozumne a s rozvahou riešiť nielen Ukrajinu, ale aj islamský radikalizmus a umelo vyvolaný spor s Iránom a už sa v tej svojej napoleonovskej zúrivosti (ako by si vzal za vzor v štvaní proti Rusku neslávne McCarthy-ho z 50-rokov) tak neovláda, že otvorene vykrikuje ako je zahanbený „zbabelým“ Obamom. Pirtom aj najväčší kritik Kremľa v Rusku je napríklad proti poslaniu amerických zbraní na Ukrajinu, čo je najnovšia republikánska mantra. V špinavostiach sa s ním preteká iný republikán, bývalý starosta New Yorku Giuliani, ktorý si tie dovolil pozoruhodnú rečnícku perlu, keď vyhlásil, že Obamovi vyčíta, že „nemá rád Ameriku, nemá rád Američanov a nemá rád Giulianiho“??? Ešte, že sa aj v Amerike dokážu nájsť médiá a za takúto demagogickú „rétoriku“ ho aj vysmiať. A americká armáda sa promenáduje už na ruských hraniciach!

Reakciou na toto štvanie je dnes už celý rad petícií a iniciatív proti vojnovému štvaniu a vyvolávaniu konfrontácie s Ruskom. Pozoruhodná prišla z Nemecka, iniciovaná významnými osobnosťami politického aj kultúrneho života. Nemali by sme ani my mlčať. A nemali by sme pri tom ale zabúdať, že rozumní ľudia sú aj v USA a to, že odmietli McCaina na post prezidenta je nádejou, že aj tam sa nájdu triezve hlasy, čo pomôžu celú túto špirálu zámernej provokácie ďalšej Studenej vojny zastaviť.

 

P.S. Slovenský rozhlas pod dojmom jediného Slováka bojujúceho na Ukrajine zorganizoval besedu, kde akýsi „expert“ splietol dokopy „pro-ruské“ nálady a odpor k NATO. Ja (a verím, že väčšina z nás) nemám najmenšie „pro-ruské“ sympatie, čo sa týka Putina, ale zato citlivo vnímam už protesty aj dôstojníkov, čo praktiky NATO zažili na vlastnej koži: bývalý vojenský lekár českej armády Marek Obrtel v otvorenom liste ministrovi obrany ČR označil NATO za zločineckú organizáciu. Ako poslednú kvapku jeho sklamania z falošnej politiky NATO uviedol práve konflikt na Ukrajine. Preto vrátil všetky vyznamenania za jeho účasť v misiách NATO. Už ho nasledoval i slovenský veterán zahraničných misií s podobným listom slovenskému ministrovi obrany rtm. v.z. Robert Bačinský. (viac tu)