Amerika versus Rusko – ako sa vraždí

3. marca 2015, gumurin, Úvahy o politike

Dnes pochovávajú zavraždeného ruského opozičného politika Borisa Nemcova. A my už teraz môžeme s predpokladom blížiacim sa istote povedať, že táto surová, násilná, politická vražda sa bude v Rusku vyšetrovať, vyšetrovať a zase vyšetrovať, ale nikdy nevyšetrí a nikdy nebudú páchatelia postavení pred súd.

Tak ako v prípade známeho kritika Kremľa Berezovského, ktorý prvý upozornil, ako sa Putin dostal k moci vďaka tomu, že nechal vlastných občanov v celých obytných domoch vyhadzovať do vzduchu, aby potom z toho mohol obviniť Čečencov. Až jedného dňa našli Berezovského mŕtveho vo vani.

Tak ako v prípade známeho kritika Kremľa Alexandra Litvinenka, ktorého otrávil zrejme ruský agent rádioaktívnym polóniom.

Oba posledné prípady sa stali v Londýne a to, že sa nikdy nevyšetria britskej vláde donedávna (kým bol Putin z akýchsi dôvodov aj ich kamarát) netrápilo. Ale vraj sa na prípad Litvinenko (po piatich rokoch!) znovu pozrú, lebo Putin už nie je kamarát…

Nemusíme pochybovať, že v Rusku sú ľudia, ktorí nad týmito mŕtvolami mávnu rukou, či ich dokonca schvaľujú, lebo vraj špinili čistý štít krajiny nablýskaný putinovskou propagandou.

A teraz Amerika.

Odporúčam prečítať si komentáre k vražde neusvedčeného, ale vopred podozrivého „bostonského atentátnika“ Tamerlana Čarnajeva. Sú rovnaké ako tie rusky šovinistické. Napríklad: Dobrý moslim je mŕtvy moslim a Mŕtvy moslim nemôže byť terorista.

V tomto „pravom sektore“ myslenia oboch krajín rozdiel nie je.

Ale na vlne umelo vyvolanej bostonskej hystérie s vopred označenými páchateľmi (viete o tom, že telo Tamerlana Čarnajeva odmietlo pochovať niekoľko pohrebných ústavov v USA?) došlo k ďalšej vražde. Ibrahim Todašev bol priateľom Tamerlana Čarnajeva. Preto ho niekoľko hodín u neho doma (??) vypočúvali dvaja detektívi a jeden agent FBI. A po tých hodinách a údajnému (ale nijako nedokladovanému) priznaniu k čomusi nesúvisiacemu s bostonským atentátom (a už sa vraj mal priznať aj k bostonskému??) toho neozbrojeného Todaševa (vraj ale vzal do ruky kutáč?) ten agent FBI zastrelil nie jednou ranou, ale celou salvou. Lebo vraj ani niekoľko niekoľko srelných rán z bezprostrednej blízkosti Todaševa nezastavila pred tým, aby sa na agenta škaredo pozeral. Tí dvaja detektívi pri tom vraj neboli. Náhodou si odbehli…

Podľa oficiálnych správ zverejnených americkými médiami takto agenti FBI pri zatýkaní a výsluchoch zastrelili od roku 1993 najmenej 150 Američanov.

Teraz podobnosť s Ruskom – ten agent bol vyšetrovaný a jeho nadriadení dospeli k záveru, že je všetko v poriadku.

A teraz ten podstatný rozdiel oproti Rusku – v týchto dňoch skupina aktivistov žaluje FBI za tento surový a dodnes nevyjasnený čin.

Preto uznávam demokratické inštitúty USA. Lebo nádej na prekonanie rôznych oficiálnych komplotov tam stále je. Rusko v tomto smere na demokratické práva prostého občana ani nedohliadlo…