Amerikanizácia Slovenského rozhlasu? „Odpoveď“ dramaturgie. . .

23. decembra 2015, gumurin, O médiách

Pani dramaturgička, samozrejme, mlčí.

Ale jej postoj je jasný a môže sa o tom presvedčiť každý koncesionár už zajtra – na Štedrý deň bude miesto pre slovenské koledy zaberať výročný program o Sinatrovi!

A prečo by si to nemohli dovoliť? Veď už z hlavnej stanice Rádio Slovensko demontovali ikonické relácie ako ZÁKRUTA, TÚTO HUDBU MÁM RÁD (pred tým ocenenú) a priame športové prenosy. Zato nám „dopriali“ filantropický rodinný víkendový program: v sobotu ráno Filan ml., po ňom tatko a v nedeľu (?), no predsa opäť Filan! Čo by pre Filanovské rodinkárstvo neurobili jeho kamoši v RTVS za naše?

Má to logiku, mnohí prišli z komerčných staníc, aby si tu z našich koncesionárskych poplatkov vyslúžili dôchodok. A majú ambíciu urobiť všetko „nové“ a zároveň zlikvidovať, čo im je cudzie.

Príklad: Slovenský rozhlas má štúdiá, kde je špeciálna kabínka pre správy. Má to logiku, keď je relácia dlhšia, hlásateľ správ neruší redaktora s hosťami a odhlási si správy vo svojej kabínke.

Tá kabínka sa posledné roky nepoužíva! Lebo prišelci z komerčných rádií na ňu neboli zvyknutí, tak ju zrušili. Výsledok – hlásateľ hlási správy CEZ chrbty redaktora, či redaktorky a hostí.

Nechcem len kritizovať, veď som ich nedávno aj pochválil, ale mám veľmi nepríjemný dojem, že ak to takto bude pokračovať ďalej, tak posledná kamenná kultúrna inštitúcia (zo svojho štatútu povinná šíriť slovenskú kultúru!) sa v nezmyselnej

imitácii komerčných rádií nenávratne rozpustí do amorfnej, neidentifikovateľnej a za hocičo (veď aj prišelci do SRo sú od hocikadiaľ) zameniteľnej hlásnej trúby ničoty.

Čo sa týka hudby, tak súhlasím, že sa v rámci kvót objavila vlna aj nepočúvateľných pokusov najmä nových slovenských interpretov, hlavne texty sú otrasné, v tomto je angličtina milosrdná 🙂 – keď počujem speváka ako vážne spieva „keď sa

bojíš, chcem sa s tebou báť“, tak to trhá uši. Zlatý Kamil Peteraj, Filan a celá tá silná generácia, čo vedela o čom spieva! Na druhej strane ktosi napísal, že často cestuje do Čiech a v aute počúva rádio, kde púšťajú viac slovenskej hudby,

než náš Slovenský rozhlas. A to už je snáď naozaj na zamyslenie!

A hlavne: kde sú hranice arogancie vedenia Slovenského rozhlasu, keď na to, aby si plnili svoje povinnosti voči slovenskej kultúre zo zákona a za naše slovenské koncesionárske poplatky musí zasadať parlament a Ministerstvo kultúry

navrhovať celý zákon? Veď by mali komunikovať s predstaviteľmi slovenskej hudobnej scény (ktorí avizovali nahlas ten do oči bijúci nepomer, čo hrajú a čo by mali hrať) automaticky a nie že sa osobnosti našej hudby i verejnosť musia celou

vecou zaoberať na parlamentnej úrovni!

Navrch, ja som sa sťažoval na to, že ešte aj cez vianočné sviatky počúvame cudziu muziku, hoci práve tej vianočnej (vrátane slovenských kolied) máme naozaj dosť!

Keď mlčí dramaturgička, ozvali ste sa aspoň viacerí aj na FCB.

Tu sú súhlasné aj opačné názory:

 

Dušan: …zas slnovrat je druhy extrem si povedzme narovinu, ale amerikanizacia spolocnosti je cielena 25 rokov denne a poctivo!!

 

Igor: …bbc moze hrat domacu hudbu 2 roky a nebude sa nic hrat dva krat. podobne taliani a fracuzsko. a teoreticky aj cesko. nic sa neda robit

 

Vladimíra: …Súhlasím – žijem v prvom rade na Slovensku, potom v Európe… Prečo ma majú kŕmiť americkým brakom v hudbe aj vo filmoch, keď Amerike, po kultúrnej stránke, naozaj nemáme veľa čo závidieť ? Mne tiež prekáža to jednostranné oblbovanie obyvateľstva cez verejnoprávne rádiá.
Okrem slovenských – aké percento napríklad francúzskych, talianskych, či nedajbože nemeckých alebo rakúskych pesničiek hrajú v našich rádiách? Dokonca aj tých českých je čoraz menej (na rozdiel od niektorých českých rádií, kde naozaj počuť viac slovenskej hudby ako na Slovensku). Najskôr by sme mali poznať svoje vlastné, potom kultúru svojho okolia – a až potom to, čo je kdesi ďaleko za Veľkou mlákou…
Že by to bolo preto, že stále menej ľudí ovláda vyššie uvedené jazyky ? (Zámerne nehovorím o iných tlakoch, kaleráboch do hlavy, a pod., len o lingvistickej otázke). A čo tá veľká časť slovenského obyvateľstva, ktorá nerozumie po anglicky? Pritom niektorí možno ovládajú ďalšie 3-4 európske jazyky národov s vyspelou kultúrou a históriou…

 

Dana: Nuž, koľko ľudí, toľko chutí, a je jasné, že sa na jednej stanici nedá vyhovieť všetkým … Komercia si môže hrať čo chce, podľa vlastných prieskumov a je to jej vlastné riziko, keď sa netrafí… ale aj s tým už majú utrum, keďže „kvóty“ sa dotknú každého… V debate sa s autorom viacerí stotožňujú … nuž, ja nemám pocit, že len amerikanizácia je ten problém… Lebo neviem, čo by chceli teda miesto „amerikánskej nekvality“ počuť? Iba slovenskú? Veď toľko jej až nie je, a celodenné vysielanie je moloch. ..Nejakú európsku? (nerada by som sa teraz dotknúť akejkoľvek národnosti – ale anglická a americká budú vždy asi v prevahe) …a na druhej strane je zase skupina ľudí (a nie sú to len mladí), ktorí budú mať po uplatňovaní zákona o slovenských kvótach pri počúvaní „problém“… Už teraz – je to z obrovského množstva mien a kapiel – výber iba zopár, a aj od nich stále dookola tie isté… Sú formácie, ktoré nepočujeme, a nie je to len spomínaný Slnovrat… Hudba v rádiu vždy bola a bude kameňom úrazu, lebo nikdy neulahodíš všetkým. // Mne však išlo pôvodne predovšetkým o niečo iné: v súvislosti s Vianocami : tú šialenú stádovitosť a kampaňovitosť, ktorá ja ubíjajúca a v konečnom dôsledku kontraproduktívna. (Tak, ako keď sme kedysi dááávno mali v rádiu celodenné tematické vysielanie – celý deň – vo všetkých reláciách – na jednu tému – hodnotili sme sa (sami) síce výborne, ale počúvať sa to nedalo.

 

Staňa: Do Čiech nám utekajú aj naši hudobníci, ktorí tam nájdu viac pochopenia a lepšie podmienky pre svoju kariéru ako doma – a to je vážne na zamyslenie…

 

Milan: …je predsa viac slovenských rozhlasov. Ak myslí Murín na jednotku – tak to je pravda, tam sa hrá veru niekedy dosť čudná hudba. To slovo sa ešte dá ako tak vydržať, zväčša je slovenské, ale tá hudba? Mám dojem, že je tam priveľa hudobných majstrov, ktorí si to mixujú podľa svojej chuti a nálady. Nech zavolajú do rozhlasu Fera Horu a ten im urobí takú hudobnú dramaturgiu, že ešte aj česi budú prelaďovať na SRo 1.

 

Annamaria: …ja neviem, pocuvam ho kazdy den ako pozadie pri praci a skor sa mi zda, ze je to v poslednej dobe prepchate nevkusnymi novodobymi slovenskymi pesnickami. Co sa tyka moderatorov politickych relacii, to mozes mat pravdu, ale tiez nie vsetci

 

Viera: …Suhlasim, otrasny vyber hudby!!! Ako nam ponukaju novinky, nazov piesne v anglictine, neviem, kolki z dochodcov stihneme zareagovat a prelozit si nazov piesne,ale nukaju to takym stylom,akoby sme len na tie pesnicky cakali. Hudobny vyber v Slovenskom rozhlase je otrasny a teraz uz poznam aj meno osoby,kvoli ktorej ladim ine stanice.