Jozef Roháč inak

5. decembra 2016, gumurin, Krimi
Kniha o Roháčovi

Kniha o Roháčovi

„Videla som okolo strašné veci. Krvácajúcich ľudí kričiacich od bolesti, otvorené rany…“ zaspomínala si pre reportéra Plus 7 dní moderátorka televíznej stanice Duna TV Judit Barkóová, ktorá bola náhodou na mieste výbuchu a namiesto darčeka pre otca si z krvavej ulice Aranykéz odniesla doživotné následky. „Všade okolo bol strašný smrad. Zovšade sa valili kúdoly dymu. Ľudia kričali od bolesti.“ Mala väčšie šťastie ako predavačka z vedľajšieho obchodu Tünde Csesznoková, ktorá vyšla von po tovar. Len 24-ročnú ženu dnes pripomína malá tabuľka a veniec z umelých kvetov vedľa miesta, kde nezmyselne zahynula. Mramorový obklad pri dverách budovy, pred ktorou došlo k výbuchu, je iný ako ostatný. „Celý ho zničilo. Rovnako ako výklady, okná naokolo. Bolo to strašné,“ spomína čašník z reštaurácie oproti. Aj pre iné činy spájané s Roháčom bolo typické nadmerné, až neúmerné použitie trhaviny bez ohľadu na následky nevinných obetí. Maďarská verejnoprávna televízia uviedla, že podľa vyšetrovateľov Roháč spáchal tento bombový atentát na objednávku Tamása Portika, prezývaného Boxer.   Podľa maďarskej polície mal Roháč viesť útoky na objednávku aj na maďarských politikov – Józsefa Szájera z Fideszu, ale aj Józsefa Torgyána, predsedu Nezávislej maloroľníckej strany. Pripisujú mu aj výbuch pri republikovom sídle strany Fidesz. Iná nálož zložená z 3320 gramov Semtexu pod luxusným automobilom Bentley podnikateľa Zoltána Seresa pre slabý magnet neškodne odpadla, keď sa auto pohlo.   Budapešťou tak otriaslo niekoľko výbuchov aj na výstrahu. „Rukopis sa veľmi podobal na prácu Homolu a Roháča. Som presvedčený, že to robili na objednávku,“ zdôraznil vyšetrovateľ Doszpot. Roháč odsúdeniu dlho unikal pre nedostatok dôkazov. A po tých nikto nepátral aj preto, že slovenské orgány vyhlásili Roháča za mŕtveho…

…Náhle zatknutie Roháča v nedeľu 28. októbra 2008 muselo byť pre mnohých zainteresovaných šokom. Potkan vstal z mŕtvych! Denník Pravda túto správu nadpísal vzletnými slovami: „Úlovok roka“. Nemuseli byť takí skromní, hovorme rovno o úlovku desaťročia. Veď údajný zabijak z povolania unikal takmer desať rokov. Samozrejme, že novinári sa začali pýtať, ako je to možné? Odrazu vysvitlo, že sa celé roky pohyboval voľne medzi Českom a Maďarskom, dokonca ho viackrát videli aj v rodných Leviciach. Netrpel nedostatkom peňazí a mal platné slovenské doklady. Podľa maďarského denníka Népszabadság mohli pochádzať od Slovenskej informačnej služby z čias jej vedenia neslávne známym Ivanom Lexom. Istá maďarská novinárka naznačuje inú stopu. Podľa nej boli za masakrou na ulici Aranykéz, a tým, že pôvodca tak dlho unikal, ešte iné záujmy. Napríklad aj maďarskej tajnej služby. Novinárka k tomu povedala: „Okolnosti prípadu utajili na osemdesiat rokov. Ako inak sa to dá vysvetliť? Niekto zjavne nemá záujem na tom, aby sa podrobnosti kauzy vyjasnili a aby sa o nich dozvedela verejnosť.“ Aj Peter Tóth, bývalý novinár a na krátko aj šéf kontrarozviedky SIS, k tomu pre TV JOJ vyjadril isté podozrenie: „Roháč sa v 90-tych rokoch celkom komfortne pohyboval na území Maďarska…a z toho môžu vyplývať isté konzekvencie.“ A vyjadril sa aj jasnejšie: „Nie je možné vylúčiť, že Roháč bol v styku s niekým zo SIS v čase, keď bol jej riaditeľom Ivan Lexa. Považujem to dokonca za vysoko pravdepodobné. Mohlo ísť o akýsi pragmatický barter, v rámci ktorého Roháč mohol poskytovať SIS informácie, prípadne pre ňu robiť nejaké iné služby, napríklad formou aktívnych opatrení. Od služby za to mohol očakávať, že sa nebude spravodajsky zaoberať jeho nelegálnymi aktivitami. Rovnako však nemožno vylúčiť, že Roháč bol v určitom čase v styku s maďarskou službou, pretože ako inteligentný človek veľmi dobre chápal, čo Maďari potrebovali počuť. Mohol im povedať pravdivé aj kvalifikovane fabulované príbehy o tom, že Lexova/Mečiarova SIS vyvíjala aktívne opatrenia namierené proti Maďarskej republike a maďarskej menšine na Slovensku.“

…A ešte niečo – keď po výbuchu zaživa zhorí Róbert Remiáš, miesto monitoruje a jeho smrť kontrolujú agenti SIS, ktorej fakticky velí JUDr. Jaroslav Svěchota. A ten istý Svěchota nemohol nevedieť, aký podiel na tomto krvavom čine mal Roháč, a aký na ďalších vražedných útokoch doma aj v Maďarsku. A ak niekto zo SIS roky Roháča kryl, tak na to bol ideálny práve vtedajší Doktor (prezývka Svěchotu v podsvetí) s vedomím predošlého Doktora (údajné krycie meno Mečiara v ŠtB).   …V Maďarsku mal Roháč vraždiť v rámci takzvaného „Mečiarovho komanda“, čo je novinárska nálepka. Isté však je, že Sýkora, Roháč, Černák aj Pápay boli tak či onak previazaní s námestníkom SIS Svěchotom. Od neho teda mohli ísť pokyny, či povzbudenia k Roháčovej krvavej kariére v Maďarsku. Ako sa však potom mohli zjaviť dohady, že toho istého Roháča kryla maďarská tajná služba, ktorá bola predsa na opačnej strane barikády? To sa zrejme naozaj už nikdy nedozvieme. Ale faktom ostáva, že aj nepriatelia môžu mať spoločné záujmy, najmä, ak sú tajné…

 

Viac v knihe „Jozef Roháč – príbeh zabijaka MAFIE“, ktorá práve vychádza vo vydavateľstve DIXIT.