Idiotské daňové zákony

13. decembra 2016, gumurin, Úvahy o politike

Neviem koľkými zmenami prešli naše daňové pravidlá od roku 1989, ale mám podozrenie, že by ich aj s novelami a vyhláškami bolo viac, než tých rokov, čo odvtedy uplynuli. Je v tom taký guláš, že sa v tých zmenách nevyznajú niekedy ani samotné daňové úradníčky. Veď aj preto majú zakázané pomáhať zúfalcom, čo si vyplňujú daňové priznanie sami, lebo by im mohli poradiť zle. Tak som sa napríklad dozvedel na jednom pracovisku, že podanie dodatočného daňového priznania znamená automaticky, že nemôžete dať 2% na nejakú užitočnú občiansku aktivitu, ale na druhom s tým nemali problém. A týchto diametrálne odlišných výkladov na úrovni čierne – biele by iste mohli uviesť niektorí z nás viacero.

Pre bežného smrteľníka je Daňové priznanie „lúštenka“, s ktorou sa musí potýkať rok, čo rok odznovu. A najmä umelci si k tomu ťažko môžu prizvať nejakú daňovú poradkyňu, keď väčšinou sú aj tak v mínuse, či v lepšom prípade je ich daň nižšia, než honorár tej poradkyne.

Vrcholom ale je, že zákonodarcovia, teda poslanci, predpokladajú, že bežný občan sa nielen vo všetkých tých zmenách, ktoré mätú aj profesionálov, vyzná, oni priam vyžadujú, aby o nich všetkých vedel! A kruci, tak to by som ja mohol chcieť, aby sa každý z nich vyznal v zásadných novotách mojej profesie, cytológie rastlinných buniek, a raz do roka by som ich mohol z toho skúšať. Ale keby som s tým prišiel do parlamentu, tvárili by sa, že som sa zbláznil. A že oni majú bláznivé požiadavky, o tom je ticho?!

Tak sa stalo, že naši poslanci v tichosti odhlasovali zásadnú zmenu delenia príjmov z umeleckej činnosti na aktívne a pasívne. Samozrejme, nie že by nám to dali na vedomie (veď koľko je umelcov s označením SZČO? a keď potrebuje naša vláda zruinovať nejaký dôchodkový pilier alebo pripoistenie, bez problémov rozošle Sociálna výpalnícka poisťovňa 200 tisíc listov každému až do domu). Tak som sa to dozvedel niekde pri víne. Isteže už po podaní riadneho Daňového priznania. Ale nezaváhal som a šiel som to napraviť. Tak som podal dodatočné Daňové priznanie, z ktorého mi vyšla takmer o tretinu vyššia daňová povinnosť. Takže som dodatočne zaplatil viac.

A teraz pozor:

som teraz, po dvoch rokoch, dostal pokutu!

Neveril som vlastným očiam a tak som sa odvolal, ale mám to už čierne na bielom aj z Finančného riaditeľstva SR (príslušný paragraf uvádzam nižšie) – dobrovoľné zaplatenie vyššej dane sa trestá!

Nemôžem si pomôcť, ale mám pocit, že tento štát všemožne bojuje proti občanovi a jeho dobrej vôli platiť riadne dane. Trestá ju! Toto mohla vymyslieť len dokonalá zbierka idiotov…

 

Najnovší Daňový zákon:

 

č. 563/2009 Z. z.

 

Správne delikty

  1. e) uvedie v daňovom priznaní alebo dodatočnom daňovom priznaní daň, ktorá je nižšia ako daň, ktorú mal v daňovom priznaní uviesť, (TOTO CHÁPEM)
  1. i) uvedie v dodatočnom daňovom priznaní sumu, ktorá v porovnaní so sumou uvedenou v daňovom priznaní predstavuje
  1. zvýšenie dane, (TOTO NECHÁPEM)