Polícia na srandu

5. novembra 2018, gumurin, Krimi

Pri stretnutiach s čitateľmi sa mi neraz stáva, že ma zaskočia vlastnými, niekedy až neuveriteľnými, príbehmi. Tak som sa nedávno dozvedel kuriózny prípad o kórejskej vynaliezavosti a našej (nielen) policajnej neschopnosti.

 

Ukradnutá identita

   Málokto vie, že v EÚ musí mať každý produkt obsahujúci chemické zložky svoj vlastný certifikát s jasne popísaným vplyvom na ľudské zdravie. V prípade kozmetických prípravkov to, samozrejme, znamená, že tieto musia vo svojom zložení dodržiavať predpísané štandardy. Takéto sprievodné listy vydávajú certifikované pracoviská s vysokoškolsky vzdelanými odborníkmi. A na takéto certifikované pracovisko prišiel nedávno kuriózny dopyt z Poľska. Istá kórejská firma totiž svoje nekvalitné kozmetické produkty kryla potvrdením zo Slovenska. Veľmi rýchlo sa zistilo, že len odkopírovali verejne dostupný dokument na iný produkt a zneužili pri tom meno našej expertky. Tá okamžite podala na našu Políciu Trestné oznámenie. Výsledkom bolo, že kórejskí podvodníci sa ani len nedozvedeli, že po nich niekto pátra, zato ona strávila dve hodiny výsluchu v podobe žandárskej stanice v Kocúrkove. Vyšetrovateľ bol zrejme skrytý Mongol. Dlhú dobu mu trvalo, kým pochopil o čo ide. Sústavne si plietol miesto činu a príčinu. Výsledkom bol elaborát s nekonečnom gramatických chýb. Vtipy o policajtoch len potvrdil.

 

Vtip tým nekončí

  Keďže riaditeľovi zneužitej pracovníčky bolo po prečítaní Zápisnice jasné, že „tudy cesta nevede“, šiel podať Trestné oznámenie priamo na Generálnu prokuratúru. Chyba. Akurát to s ním spísal istý Čižnár Jr., t.č. prokurátorský čakateľ. Rodinkárstvo vylúčené. Ten pán riaditeľ si toto zaúčanie Čižnára mladšieho mohol odpustiť. Už dávno vieme, že ak sa Čižnár starší nerozhodne, že práve táto kauza ho urobí slávnym, nastáva systém padajúceho h… Trestné oznámenie putuje minimálne dva týždne z Generálnej na Krajskú prokuratúru. Odtiaľ cirka mesiac na Okresnú, odtiaľ ďalší mesiac na Obvodnú a končí to – späť u Mongola!

Ale našinci sa nevzdávali – veď ide o ohrozenie zákazníkov a hlavne zákazníčok v celej EÚ fejkovými kozmetickými prípravkami s ukradnutým, sfalšovaným certifikátom. Obrátili sa preto na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Niekto predsa musí konať a zasiahnuť! Sme civilizovaná krajina. Tento Úrad je pre väčšinu občanov Slovenska dokonalou enigmou. S čímkoľvek sa na nich obrátite, dozviete sa, že sa ich to NETÝKA. Až má jeden dojem, že je to Úrad na dohľad pre pokojne kávičkujúcich úradníkov. Ale tu už konať museli. A aj konali. Do sídla kórejských podvodníkov v Žiline (!) vyslali „inšpektora“. Inšpektor zistil, že ide o schránkovú firmu. Nekonal ale tak, aby firmu promptne zatvorili a dali na čiernu listinu EÚ. Nie, on napísal oznamovateľom, že podozriví sú nedostižní. Na veľké naliehanie však kórejským podvodníkom predsa len napísal žiadosť o vyjadrenie k uvedenému podozreniu. Znie to neuveriteľne, ale podvodníci odpísali! Vraj sa ničoho zlého nedopustili a slávny Úrad to prijal ako VYRIEŠENIE jasného prípadu. Oznamovateľom oznámil, že ukradnutá identita expertky nie je dôvodom na ďalšie konanie, pretože kórejskí podvodníci predsa jasne napísali, že podvodníkmi nie sú! Oznamovatelia to vzdali…

 

Poučenie

   Jediný, kto vo veci koná, sú samotní Kórejci, kde vyšiel o tomto podvode už tretí článok. Našu Generálnu prokuratúru, Políciu ani Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou to neznepokojuje – nevedia po kórejsky.

Keď sme boli krasňanskí šraci, hovorievalo sa u nás obecne, že niekto je „na srandu králikom“. Už viem kto…