Mário a kúzelník Alex

Spomeniete si na televíznu inscenáciu „Mário a kúzelník“ s na bielo nalíčeným Kukurom v hlavnej úlohe, alebo film „Galoše šťastia“ režírovaný Jurajom Herzom? Autor nielen týchto diel (napísal aj celý rad divadelných diel, kníh, fejtónov a príspevkov pre blogy a internetové noviny) ALEX KOENIGSMARK ukončil trápenie vrstviacich sa chorôb záverečnou oponou. Zajtra padne naposledy…

 

Bol ako náš

Naposledy sme spolu popíjali dobré víno (Alex bol znalcom vína a spolu s manželkou Viktorií Hradskou vlastnili aj malú vinotéku) v Slovenskom klube v Prahe. Alex mal k Slovensku skvelý vzťah. Realizoval tu najviac svojich dramatických diel, väčšinou v Slovenskej televízii. Hovoril skvelo po slovensky. A spolu sme sa tiež, ako vedúci delegácií oboch bratských PEN klubov, pokúsili nadviazať na tradíciu stretnutí slovenských a českých intelektuálov Luhačovicích.

Debaty s ním boli skvelé, lebo bol vzdelaný a nedal na obvyklé mytológie. Preto sme sa zhodli na neslávnom účinkovaní Václava Havla ako veľmi nepodareného nepolitického politika. Ale hlavne sme debatovali o postavení umenia v meniacej sa dobe, pozícii spisovateľov a ich hľadaní nových úloh v novej spoločnosti.

 

Skutočná kultúrna osobnosť

Spolu s manželkou Viki niekoľko rokov organizovali kultúrne podujatia v Paláci Kinských na Malej strane v Prahe. Tu som tiež krstil svoju knihu „ABECEDA TĚLESNÉ LÁSKY“ (ktorú sme napísali spolu s profesorom sexuológie P. Weissom), za účasti vždy pohotového a vtipného Dr. Miroslava Plzáka.

Boli tiež zakladateľmi pravého, funkčného a zmysluplného Salónu kritického myšlení v Prahe, kde som mal tú česť raz prednášať pred pozoruhodne plnou sálou vzdelaných členov. Viac krát som potom veľmi rád prichádzal do Litoměříc, kde bola výročná konferencia tohto salónu. Dokonca s medzinárodnou účasťou. Zavítal tam napríklad bývalý maďarský prezident Arpád Gőncz, budúci minister kultúry Rudolf Chmel, bývalý minister zahraničných vecí Jiří Dienstbier a budúci minister obrany Saša Vondra, ale aj vydavateľ prestížnych Britských listů Jan Čulík a ďalší. Okrem pozoruhodných prednášok, tradičného literárneho večera a debát mimo oficiálneho programu, toto pozoruhodné intelektuálne úsilie trvajúce celé desaťročie zanechalo aj dodnes poučné zborníky vydané v prestížnom českom vydavateľstve Votobia.

Vždy, keď som bol v Prahe, zastavil som sa v pohostinnej spoločnosti Alexa a jeho manželky Viki. Pozvanie do Dobřichovic u Prahy, kam sa utiahli pri pretrvávajúcich Alexových zdravotných problémoch, som už nestihol využiť.

Na parte, ktoré s obdivuhodnou silou napísala jeho životná partnerka Viktorie, je jeho život nazvaný Alexiádou. Bola to pekná, poučná hra, ktorá väčšinu času vyvolávala úsmevy a vzájomné súznenie prítomných.

Zajtra, v piatok 1.2.2013, je derniéra Alexiády.

Alexi, zlom vaz!

 

PPP – podvodník Petr Pavel

02.02.2026

Čelíme nevídanej lavíne lží, kedy v duchu Orwellovho románu „1984“ je všetko naopak – lož je pravda, vojna je mier a nenávisť šíri Ministerstvo lásky. Márne si namýšľame, že sme už múdrejší, veď opäť čelíme propagande boľševického typu, kedy „mozgový atlét“ Martin Šimečka bez hanby použije termín „ruský fašizmus“, hoci práve Rusko najviac [...]

JOJ, Fico v USA!

19.01.2026

Nech je Trump akýkoľvek, konečne tu niekto priznáva farbu – mocní tohto sveta pokorných mopslíkov z ich gubernií potrebujú, ale si ich nevážia. Robert Fico nikdy taký mopslíkom nebol a preto je jediným skutočným štátnikom v celých moderných dejinách Slovenska, ktorý je rešpektovaný všetkými najvýznamnejšími svetovými politikmi. V prvej polovici svojej štvrtej [...]

Globálni otepľovači kontra zdravý rozum – ako a prečo sa to stalo?

14.01.2026

Je to kuriózny pohľad, keď propagátor globálneho otepľovania tlačí auto zo snehového záveja. A odkedy sa touto otepľovacou propagandou viacerí z nich živia (u nás takto vajatá profesor Lapin, čo nám sľuboval pestovanie mandarínok na Orave už pred desaťročím), nestalo sa im to len raz: https://tulacky.net/najdene-v-archive-globale-leto-alebo-zima/ Už v roku 2015 som [...]

Japonská premiérka Sanae Takaičiová

Japonsko opantala „sanamánia“. Pred voľbami idú na odbyt kabelky alebo perá, ktoré používa premiérka

07.02.2026 22:03

Prekvapením je obľuba konzervatívnej političky u voličov do 30 rokov, ktorá presahuje 90 percent.

gronsko

Rasmussen: Situácia ohľadom Grónska sa zlepšila, kríza však nie je zažehnaná

07.02.2026 21:24

„Kríza ešte neskončila a zatiaľ nemáme riešenie,“ povedal novinárom šéf dánskej diplomacie v grónskom hlavnom meste Nuuk.

lavína, hory, lyžiari, lyžovčka, sneh, zima

VIDEO: Lavíny na severe Talianska zabili v priebehu pár hodín štyroch ľudí

07.02.2026 20:55

V údolí Valtellina zmietla lavína troch skialpinistov, dvaja z nich zomreli.

Italy Milan-Cortina Olympics Protest

VIDEO: Pokojná demonštrácia odporcov olympiády v Miláne prerástla v násilnosti

07.02.2026 20:28

Zhruba 5000 ľudí protestovalo kvôli obavám z dopadov hier na životné prostredie.

gumurin

Ako to vidím

Štatistiky blogu

Počet článkov: 760
Celková čítanosť: 6921092x
Priemerná čítanosť článkov: 9107x

Autor blogu

Archív

Odkazy