Založ si blog

Havária jadrovej elektrárne? Poznáme, boli sme prví!

Nie je všeobecne známe, dokonca ani u nás, že prvá vážna havária na svete s následkom straty na ľudských životoch sa stala v jadrovej elektrárni Jaslovské Bohunice v januári roku 1976. Až o tri roky neskôr (marec 1979) došlo k prvej svetoznámej havárii tohto druhu v Three Mile Island neďaleko Middletown (Pennsylvánia, USA) a o ďalších sedem rokov neskôr (apríl 1986) nasledovala doteraz najhoršia havária spôsobená kolapsom jadrovej elektrárne v Černobyle na Ukrajine.

Koniec experimentálneho reaktora

V jadrovej elektrárni Jaslovské Bohunice došlo 5. januára 1976 pri výmene jedného z palivových článkov k zlyhaniu blokovacieho mechanizmu. Čerstvý palivový komplet bol vymrštený do reaktorovej sály. Situáciu zachránila obsluha, keď kanál utesnila zavážacím strojom. Medzičasom uniknuté chladiace médium CO2 spôsobilo smrť dvoch pracovníkov, ktorí nereagovali včas na varovnú signalizáciu. Boli v bočnej miestnosti pri reaktore a asi si dali po socialisticky v pracovnej dobe „šlofíka“. Už navždy.

Kontrola zistila, že jadro palivového systému nebolo poškodené a po rekonštrukcii technológie pokračovala jadrová elektráreň ďalej v prevádzke.

Druhá vážna havária sa udiala 22. februára 1977 opäť pri výmene paliva. Pracovníci pri nej nedostatočne očistili palivový článok od silikagelu určeného na pohlcovanie vlhkosti pri transporte. Po zasunutí palivového článku so silikagelom do aktívnej zóny došlo k výraznému zníženiu prietoku chladiaceho média a reťazovému roztaveniu palivových článkov. Následkom bol únik rádioaktivity do celého primárneho okruhu a cez netesniace parogenerátory aj do sekundárneho okruhu. Po tejto havárii bol celý reaktor A1 uzavretý  a od roku 1979 postupne vyraďovaný z prevádzky. Ukázalo sa, že rozsah poškodenia je na rekonštrukciu priveľký a  princíp tohto typu reaktora prekonaný. Preto boli v areáli neskôr nainštalované štyri reaktory typu VVER-440s.

 

Ohrozenie životného prostredia?

Havárie reaktora A1 iniciovali monitoring dopadu na životné prostredie. Hygienická služba vykonávala kontroly priebežne už od roku 1965, pričom obsah stroncia 90Sr v kravskom mlieku bol pred spustením A1 paradoxne sedem krát vyšší a od začiatku prevádzky jadrovej elektrárne si udržiaval stabilne nízku hladinu. Obdobné to bolo s obsahom stroncia 90Sr a cézia 137Cs v pšenici, lucerne aj pôde. Až do novembra 1989 však verejnosť nemala k výsledkom týchto meraní žiadny prístup. Preto bolo Ministerstvom životného prostredia od roku 1990 iniciovaných hneď niekoľko štúdií. Prvé vzorky z 10. októbra 1990  odobraté z riečky Dudváh ukázali 20-násobné prekročenie prípustnej hladiny radiácie. Najrozsiahlejší a najpodrobnejší výskum kontaminovaných plôch iniciovala  IAEA (International Atomic Energy Agency) v spolupráci s VÚJE (Výskumný ústav jadrových elektrární) vďaka čomu sa podarilo zmapovať 19 km dlhý úsek kanálov a riečnych tokov, ktorými pretekala voda z elektrárne. Táto štúdia potvrdila, že následkom havárií v rokoch 1976 a 1977, ako aj vypúšťania odpadovej vody elektrárne, bolo kontaminovaných viac ako 67 000 m2 pôdy dávkou vyššou ako 1 kB/kg zeminy najmä na brehoch uvedených tokov.

Najvyššia bodová kontaminácia bola nájdená na svahoch odpadného kanálu, čo spôsobilo pravdepodobne mechanické čistenie jeho dna po záplavách v roku 1980. Tie vyniesli vysokokontaminované bahno z odpadného systému odstaveného reaktora A1. Takže laicky povedané, na brehoch kanála boli škvrny zvýšenej rádioaktivity presne vo veľkosti nahodenia lopatou. Osobne som bol pri odbere vzorkov, pretože sme pre štúdiu IAEA robili testy vplyvu rádioaktivity na divorastúce rastliny, keďže tie ostávajú v takto kontaminovanom prostredí zo živých organizmov najdlhšie a to mesiace až roky. Vďaka spolupráci Ústavu bunkovej biológie UK a Katedry botaniky Prírodovedeckej fakulty UK trvali tieto testy na divorastúcich aj laboratórnych druhoch rastlín od roku 1994 až do roku 2004. Prvé výsledky boli publikované už v roku 1996 vďaka grantu Akcia Rakúsko-Slovenská republika za účasti rakúskych kolegov z Institute of Tumor Biology Viedenskej univerzity. Záverečná správa bola v roku 2007 publikovaná v prestížnom odbornom časopise Journal of Environmental Radioactivity s tým, že žiadny negatívny vplyv na živé organizmy v okolí Jaslovských Bohuníc nebol zistený. Tým sme potvrdili aj predošlú dlhodobú štúdiu z rokov 1980 až 1990 výskytu rakoviny u ľudí v Trnavskom kraji, pričom sa nepotvrdilo žiadne zvýšenie ani urýchlenie priebehu ochorení.  A to v zhode s prekvapujúcimi zisteniami takmer stovky štúdií v Hirošime a Nagasaki, ktoré konštatovali, že u tých, čo prežili výbuch prvých atómových bômb v dejinách ľudstva, sa behom nasledujúceho polstoročia prejavil pozoruhodne NÍZKY výskyt všetkých druhov rakoviny vrátane leukémie.

 

Utajovanie spôsobuje najväčšie škody

Poučenie z havárií v Jaslovských Bohuniciach by malo väčší účinok, keby komunisti neboli posadnutí utajovaním. Ľudské obete tu totiž spôsobilo hrubé nedodržanie prevádzkových predpisov a ľudské chyby. A presne to, teda nie jadrová energetika ako princíp, bolo aj príčinou černobyľskej katastrofy. A opäť, keby tu Rusi nepostupovali najskôr komunisticky tajomne a potom naopak zbrklo, neboli by také škody, aké vznikli.

A nikdy by nevznikla tzv. černobyľská lož (veľmi výhodná na diskreditáciu komunistického režimu a perspektívne zákazky západných firiem v jadrovej energetike východných krajín po jeho páde), ktorej žiaľ šokujúco naivne uveril aj svetoznámy spisovateľ Paulo Coelho a jeho fantázia ho v knihe „Čarodejnica z Portobella“ priviedla k fantazmagorickým apokalyptickým opisom následkov, ktoré je ľahké vyvrátiť. Stačí poznať fakty.

Slovensko – raj kajúcnikov, Spravodlivosť podľa Matoviča

29.03.2023

V rovnomennej knihe opisujem ako vláda vedená pôvodne Igorom Matovičom prišla s ľúbivým sloganom o tom, že vďaka nej bude mať polícia „rozviazané ruky“. Nikto, okrem nich samých, netušil, že to bude znamenať bezuzdné porušovanie procesných úkonov i právnych základov spravodlivosti. Mentálne vyšinutý jedinec tak v mene politickej pomsty vyšinul Slovensko [...]

Spravodlivosť podľa Matoviča kontra právny štát

27.03.2023

V rovnomennej knihe opisujem ako vláda vedená pôvodne Igorom Matovičom prišla s ľúbivým sloganom o tom, že vďaka nej bude mať polícia „rozviazané ruky“. Nikto, okrem nich samých, netušil, že to bude znamenať bezuzdné porušovanie procesných úkonov i právnych základov spravodlivosti. Mentálne vyšinutý jedinec tak v mene politickej pomsty vyšinul Slovensko [...]

Slovensko – raj kajúcnikov

22.03.2023

Žijeme šialenú dobu. Šialenec ovládol túto krajinu. Mal šialený plán. A prvou obeťou tohto plánu sa stal nevinný generál Milan Lučanský. Nemohlo by sa to stať, keby šialenec nemal bezcharakterných pomocníkov – v prvom rade brutálneho vyšetrovateľa Čurillu a jeho Apačov, sudkyňu Záleskú, doposiaľ neznámych vykonávateľov vo väzobnej väznici v Prešove vedených [...]

Petr Kellner

Pád prežil, čakanie na záchranu nie. Kellnerová žiada nové vyšetrovanie smrti manžela

02.04.2023 10:43

Český miliardár zomrel na Aljaške v roku 2021.

SR Petržalka električková trať výstavba situácia BAX

Najväčšie sídlisko v strednej Európe. Petržalka má 50

02.04.2023 10:17

Pôvodných zhruba 1 800 rodinných domov v Petržalke padlo výstavbe za obeť. Bývalo v nich 15-tisíc ľudí.

vojna na ukrajine

Generál Šedivý pre CZDefence: Veľa západných politikov nepozná skutočný stav vecí na Ukrajine

02.04.2023 09:40

Rusko zmenilo svoj prístup v bojoch na Ukrajine, povedal bývalý náčelník Generálního štábu českej armády generál Jiří Šedivý.

fínsko

Fíni si volia nový parlament, favoritom pravicové strany. Ako obstojí Marinová?

02.04.2023 09:10

„Trend pravicovejších strán vo Fínsku naberá na sile," povedal Juko Rahonen z výskumného inštitútu E2.

gumurin

Ako to vidím

Štatistiky blogu

Počet článkov: 721
Celková čítanosť: 5937457x
Priemerná čítanosť článkov: 8235x

Autor blogu

Archív

Odkazy