Kombináciu kúpeľov a filmového festivalu už overili Karlove Vary a Cannes. V Trenčianskych Tepliciach to vďaka Art Film Festu zažívame už devätnásty krát. A zážitok to je.
Trenčianske Teplice aj Art Film Fest, povedané slovami Milana Lasicu pri tohtoročnom otváracom ceremoniáli, nemajú rozmery veľkých kúpeľov, ani veľkého filmového festivalu. Ale na druhej strane tu máte termálne aj tie filmové pramene na dosah ruky. Liečebné aj filmové pramene sa dajú spočítať na prstoch oboch rúk. A kúpeľný aj festivalový život do seba perfektne zapadajú. Názorne mi to vysvetlila moja dlhoročná známa Sonička Müllerová, ktorá skombinovala pozeranie priemerne troch festivalových filmov a absolvovane troch kúr denne počas celého festivalového týždňa. Filmové umenie tu máte na dosah aj vďaka tomu, že tu na promenáde môžete stretnúť takého svetového filmára ako je Emir Kusturica (tohtoročné ocenenie Zlatá kamera), alebo Zdeňka Svěráka a Jánoša Bána (obaja tohtoročné ocenenie Hercova misia). K tomu Juraja Jakubiska (predsedu medzinárodnej poroty), ale napríklad aj Mariana Labudu (lebo sa tu cíti dobre). K tomu drobné kuriozity, akým bola košeľa Emira Kusturicu na slávnostnom preberaní ceny. On totiž prišiel na festival len s tričkami v kufri a tú košeľu si kúpil tesne pred ceremoniálom.
Kúpeľných procedúr si môžete vybrať do dvadsať, ale tých filmových vďaka výberu programového riaditeľa Petra Nágela viac ako dvestodvadsať. Hneď na úvod festivalu to bol nový slovenský film s medzinárodne oceneným scenárom „Dom“ mladučkej Zuzany Liovej. Alebo suchým anglickým humorom, aj silnými scénami pubertálnych drám, vystužený film z medzinárodnej súťaže hraných filmov „Ponorka“. Mňa zaujal aj skvelý metaforický príbeh v izraelskom filme „Manažér ľudských zdrojov“, ktorý uvádzal osobne izraelský Veľvyslanec Alexander Ben-Zvi. Je tu v ponuke aj unikátny výber najlepších filmov z tohtoročného medzinárodného filmového festivalu v Cannes. Ale tiež prehliadka filmových komédií Maria Monicelliho v hlavnej úlohe s takým Marcellom Mastroianim , či Albertom Sordim. Výber filmov Jána Kadára, ktoré nakrútil v exile. Z tvorby Jeana-Claude Carrière sú to nielen filmy, ktoré režíroval, ale aj akých ku ktorým napísal scenár (ako napríklad Formanov prvý exilový film „Taking off“). Je tu kopa filmov, ktoré v našich kinách bežne neuvidíme nikdy, ale aj také, ktorých slovenská premiéra je plánovaná až na začiatok budúceho roku. Nemá zmysel ďalej vymenúvať, treba prísť, vybrať si a pozrieť. A je z čoho…
A ešte niečo. Napriek tomu, že sály v Trenčianskych Tepliciach aj Trenčíne sú plné, pri troche snahy uvidíte všetko, čo vás zaujme. Aj liečebné procedúry si môžete objednať ráno a už poobede ste vítaní v takom unikátnom kúpeľnom dome ako je slávnym Hammam (v liečebnom poukaze sa skrýva pod pseudonymom Sina). Takto vykurírovaný už do hodiny môžete preháňať loptičku, súpera i seba na blízkych tenisových kurtoch. Alebo sa prejsť v parku. A podvečer čaká niektorá z festivalových sál. Ešte to stihnete. Festival končí až v sobotu 25.6.2011. Užite si to!
Celá debata | RSS tejto debaty