Nedeľné čítanie č. 6 – Môže byť horšie?

Tak máme za sebou výnimočne napäté až zúrivé predvolebné obdobie a spolu s úľavou, že je to  za nami prichádza poznanie, že bez ohľadu na politiku, náš každodenný život sa chvalabohu nemení. Na také zmeny sú potrebné desaťročia a na pripomenutie, aké to bolo takto na jar pred polstoročím, ponúkam pohľad na fiktívne, ale realite presne zodpovedajúce sídlisko s budovateľským názvom Budúcnosť, kde sa ako na modeli v mierke 1:50 môžeme presvedčiť, čo všetko sme podstúpili za polstoročie prechodu od komunizmu ku konzumizmu. Veď posúďte sami:

ŠPORTY v Budúcnosti. Toto sídlisko bolo preslávené tým, že urbanisti mysleli dôsledne na deti a ich hry. Takmer každý blok domov mal detské ihrisko. Dnes tu blúdi Nášhrdina a nevychádza z úžasu. Ihriská sú poloprázdne, zapĺňajú ich akurát mamičky s kojencami v kočíkoch. Ale väčších detí je podstatne menej. Dnes vysedávajú za počítačmi, o ktorých Nášhrdina a jeho rovesníci v detstve ani poriadne netušili. Zato boli od rána do večera vonku a stále sa mali čím zabaviť.

Najrozšírenejšia letná hra, okrem futbalu, boli guličky. Každý mal doma plátené vrecko plné hlineniek najrôznejších farieb, ktoré ako nové úžasne voňali. Tí šťastnejší mali aj sklenenky, ktoré mali v strede pre zmenu zatavenú dúhu. Pred každým domom bola hracia jamka a vydupaný priestor okolo. Hralo sa vášnivo, veď si len predstavte plnú jamku guličiek a tie ste mohli vyhrať jediným cvrnknutím! Samozrejme, že boli aj hádky a bitky. Fungoval aj „box vysávač“, keď starší na jeden záťah vykradli mladším plnú jamku guličiek. A tak bol aj plač. Ale na tú vôňu plného vrecka nových guličiek Nášhrdina nezabudol. Len teraz, keď sa prechádza medzi domami Budúcnosti a márne hľadá hraciu jamku, nevie si spomenúť, ako a kedy sa zišli poslední dovtedy takí vášniví hráči v krátkych nohaviciach, aby si cvrnkli naposledy? Ako zanikajú hry nášho detstva? Čítajte ďalej tu:

Politická samovražda R. Fica?

17.11.2025

Na začiatku svojej politickej kariéry Robert Fico vyhlásil, že si 17. november vlastne ani nevšimol. Veľmi neprezieravé vyhlásenie, keďže 99,99% nositeľov „vodičáku ku kariére“, ako sa vtedy volala stranícka knižka komunistickej strany, malo v tej dobe problém, či ju zahodiť hneď alebo až to prehrmí. On jediný nie? Prešlo 36 rokov a z USA a V. Británie platení [...]

Kampaň kriedových odkazov – šanca pre exhibicionistov

12.11.2025

České príslovie vraví: „Jména hloupých na všech slopích.“ U nás sú to tentoraz kriedové odkazy na chodníkoch. Tento sa objavil na našom sídlisku. Ale ja si nepamätám, že by niekto študentov umlčiaval. A tiež si neviem spomenúť, že by niečo múdre kedy vypotili. Hérostratos z Efezu bol spoločenská nula, ale trpel chorobnou ambicióznosťou. Chcel sa stať [...]

Farebné revolúcie začínajú akýmkoľvek nešťastím – aj železničným

11.11.2025

Ten scenár je známy už od jeho spustenia počas Arabskej jari a z CIA s MI6 dobre inštruovaní a hlavne financované politické mimovládky to zopakovali aj v ďalších krajinách. Najnovšie ten stokrát prevarený čaj skúšajú v Srbsku. A vždy sú za tým rovnako „dobre“ inštruované médiá. Scenáre farebných revolúcií vyžadujú krvavú obeť. To už máme za [...]

Domáce násilie / Týranie / Ženy / Bitka /

Taliansko novým zákonom uznáva femicídu ako trestný čin. Hrozí zaň doživotie

26.11.2025 07:10

Za vládnu iniciatívu hlasovalo 237 poslancov, nikto nebol proti.

Podchody Furca  17

Podchody na košickom sídlisku v havarijnom stave: Niektoré čakajú na opravu vyše 40 rokov

26.11.2025 07:00

Podchody majú vyše 40 rokov, viaceré sa za ten čas rekonštrukcie nedočkali.

Russia Ukraine war

Z frontu do politiky. Zaplavia hrdinovia Ukrajiny parlament? Ohroziť by mohli aj Zelenského

26.11.2025 06:00

Zrejme sa nedá vylúčiť, že až tretinu nových ukrajinských poslancov by mohli tvoriť vojnoví veteráni. Aké faktory to jednoznačne naznačujú?

handlová, fico, atentát

Detaily atentátu na Fica: Cintula sa na streľbu pripravoval, nezastavila ho ani ruka ochrankára. Prečo unikol doživotiu?

26.11.2025 06:00

Cieľom Cintulovho útoku bolo podľa súdu rozložiť ústavné zriadenie.

gumurin

Ako to vidím

Štatistiky blogu

Počet článkov: 748
Celková čítanosť: 6831126x
Priemerná čítanosť článkov: 9133x

Autor blogu

Archív

Odkazy