Radošinci na cestách

Utorok na cestách:

 

   Radošinské naivné divadlo nezastihnete na ich domovskej scéne až do druhej polovice septembra. Momentálne sú na šnúre vystúpení do konca mesiaca s hrami Polooblačno a Šťastné konce v Kysuckom Novom Meste, Dubnici nad Váhom, Senici,  Kežmarku,  Košiciach a ďalších východoslovenských mestách a mesiac ukončia predstavením pre kúpeľných hostí  v Sliači.

 Júl začnú parádnymi vystúpeniami  hry „Jááánošííík po tristo rokoch“ v amfiteáteroch vo Východnej a tiež Bojniciach.

  Už pol storočie hrajú pred vypredanými sálami. Bol som sa o tom presvedčiť včera do piešťanského Domu umenia, ktorý bol vypredaný. Je to priam zázrak životaschopnosti Radošincov, ale aj optimálnej dramaturgie piešťanskej sály pre 600 divákov, ktorá má ročný priemer obsadenosti 461 miest!

  Ľudia sa chcú baviť. A Radošinci na čele s nezničiteľným principálom, autorom aj protagonistom Stanislavom Štepkom im prinášajú inteligentný, nápaditý humor až domov. Špeciálne u „Jááánošíííka….“ (komunistami pôvodne zakazovanej hry) je obdivuhodné, že Štepka (ktorý sa obnoveniu premiéry tejto v histórii divadelníctva možno najúspešnejšej hry slovenského autora dlho bránil) dokázal zachovať pôvodný pôdorys aj náladu hry, ale zároveň ju dokonalo obmeniť a aktualizovať. Bol som nedávno na pokuse obnoviť kabaret vo V-éčku večermi Milana Markoviča a Pánov bratov (Peter Niňaj a Robo Puškár) a môžem povedať, že Štepka je v klasickej hre s dátumom v krstnom liste 1979 ďaleko aktuálnejší, než Markovičov kabaret, kde je aktuálnosť priam povinnosťou žánru!

  Šťastnú ruku mal Stanislav Štepka aj s angažovaním dvojice Malachovský – Štúr, ktorí spoľahlivo a pritom svojsky rozosmievajú publikum.

  Túto hru môžu vidieť diváci aj v auguste a začiatkom septembra takmer po celom Slovensku. Tu je prehľad.

 

P.S. Viem, že kultúry-dbalí Piešťanci zvyknú dochádzať vlakom do Bratislavy a vernisáže a premiéry. A nemajú problém s návratom domov. Ja som zažil šok, keď som po predstavení zistil, že od deviatej večer až do štvrtej ráno z Piešťan do Bratislavy sa na hlavnom dopravnom koridore Slovenska  môžete zviesť tak akurát na vagóne s uhlím.

  Ešte šťastie, že sa na Štepkovcov prišli pozrieť autobusom diváci až z Viničného a Pezinka. Obetavý a dlhoročný šofér, pán Mlynek, ma zachránil tak, že som v Pezinku ešte včas chytil osobák a na Vinohradoch poslednú električku domov.

  Má pán Štepka stále o čom písať a ukazovať našu slamu v botách!

 

Liečia nás ešte lekári, alebo už len lekárnici?

05.06.2026

Už v roku 1990 publikoval futurológ Alvin Toffler prelomovú knihu „Powershift“ (Posun moci), kde ten radikálny posun moci spôsobuje moc informácií. Ako príklad uvádza scénu, kedy pacient príde k lekárovi a tomu „nadiktuje“ svoju diagnózu, pretože má ako pacient viac času naštudovať si z dostupných informácií tie, ktoré považuje vzhľadom k svojim zdravotným [...]

Cynická hra médií

01.06.2026

Počas mojich štyroch spisovateľských pobytov v USA som si opakovane všimol ten paradox. My ich aj pod vplyvom selektívne tvoreného obrazu v našich médiách, vnímame ako Mamonárov, čo sa ženú len za bohatstvom. Ibaže tí naozaj bohatí tam myslia aj na ďalšie generácie. Názorným príkladom sú tí úspešní univerzitní profesori, pre ktorých je samozrejmosťou, že [...]

Nové obludné sebaklamy „progresívnej“ bratislavskej kaviarne

18.05.2026

Čelíme neslýchanému prekrúcaniu faktov, kedy podporovatelia ukrajinských náckov označujú ruských osloboditeľov Krymu, Donbasu a Luhanska „fašistami“ (?!) a „progresívne“ vzývajúc „Mier Ukrajine“ v skutočnosti podporujú nekonečnú vojnu na prospech západných vojnoštváčov financovaných nenažranými nemeckými, britskými a francúzskymi zbrojármi. Ako [...]

EÚ

Ukrajina a Moldavsko sú o krok bližšie k EÚ. Veľvyslanci dali zelenú prvej fáze rokovaní

12.06.2026 20:00, aktualizované: 21:18

Veľvyslanci všetkých 27 členských štátov Európskej únie sa v piatok zhodli na začatí prvého bloku prístupových rokovaní s Ukrajinou a Moldavskom.

Lozorno, zrážka vlaku s autom, havária, nehoda

Dráma na priecestí v Lozorne: nákladný vlak sa zrazil s autom

12.06.2026 19:49

V Lozorne došlo na železničnom priecestí k zrážke vlaku s autom.

Trump

Pentagon otvoril ďalšie tajné spisy o UFO. Svedkovia opisujú červené gule s „bielym slnkom“ uprostred

12.06.2026 19:43

Jeden zo svedkov opísal červené svetlo ako „žiariace a krásne“.

gumurin

Ako to vidím

Štatistiky blogu

Počet článkov: 787
Celková čítanosť: 7105995x
Priemerná čítanosť článkov: 9029x

Autor blogu

Archív

Odkazy