Slovensko má ako moderný štát výročných dvadsať rokov.
Ale Slováci žijú nielen na Slovensku už stáročia.
Za ten čas mnohí dokázali byť nielen slovenskí, ale aj svetoví. Preto rozbiehame nový televízny projekt s podporou Audiovizuálneho fondu, Svetového združenia Slovákov v zahraničí a Matice slovenskej.
Hľadáme príklady našincov žijúcich v zahraničí, ktorí v minulosti, ale aj prítomnosti významne prispeli k rozvoju disciplín, v ktorých vynikli a vynikajú na svetovej úrovni.
Chceme vyrozprávať osudy talentovaných a cieľavedomých slovenských vedcov, umelcov, športovcov, ale aj podnikateľov a remeselníkov.
Napríklad:
+ Michal Baluďanský – Už niekoľko rokov sa v kultúrnych, najmä filmových kuloároch, hovorí o spracovaní zaujímavej témy životného príbehu Michala Baluďanského (1769-1847), rodáka z Vyšnej Olšavy (súčasný okres Stropkov), ktorý svojím dielom i aktivitami významne zasiahol do vzdelanostného, právneho, ekonomického i kultúrneho života Ruska za vlády cára Alexandra I. O učencovi – právnikovi, politológovi, ekonómovi – jedným slovom erudovanom človeku, budeme mať možnosť dozvedieť sa viac vďaka spoločnému úsiliu verejnoprávnej RTVS, Trigon Production a petrohradských filmových štúdií Lenfilmu, ktorí pod režisérskou taktovkou Františka Palondera s významnou finančnou injekciou Ministerstva kultúry SR, Audiovizuálneho fondu SR, ako aj RTVS, pracujú na projekte 90-minútového hraného dokumentu od roku 2007.
+ Mgr. art. Peter Duhan (1946, Bratislava) je slovenský novinár a manažér, generálny riaditeľ Českého rozhlasu a bývalý riaditeľ Československého rozhlasu. Vyštudoval Vysokú školu múzických umení v Bratislave, odbor filmová a televízna scénaristika. V rokoch 1971 až 1989 pôsobil ako dramaturg zábavy Československej televízie. Potom pôsobil ako šéfredaktor denníku Verejnosť. V rokoch 1991 až 1992 bol ústredným riaditeľom Československého rozhlasu. Potom pracoval v komerčnom sektore, napr. pre televíziu Cabel plus a vydavateľstvo Beseda Holding spojené s TV Nova. Od roku 2000 spolupracoval so stanicou ČRo 6 – Rádio Svobodná Evropa. Roku 2007 sa stal riaditeľom ČRo 6. Od roku 2009 bol programovým riaditeľom Českého rozhlasu a kandidoval na funkciu riaditeľa Českého rozhlasu, ktorým sa stal v roku 2010 po rezignácii Richarda Medka.
+ Pani Jenkins je plukovníčka amerického letectva a veliteľka 692. pluku spravodajstva a výskumu Pearl Harbor. K rozhodnutiu venovať sa vojenskému letectvu ju priviedla náhoda. „Po maturite som chcela ísť študovať na vysokú školu, veď som bola výborná študentka. Lenže bakalárske a magisterské štúdium je v Amerike drahé, tak som požiadala o štipendium,“ vraví pani Jenkins. Americká vláda jej dala štipendium na školu a na knihy a mohla si vybrať akúkoľvek univerzitu v USA. Malo to však druhú veľkú výhodu. „Študovala som matematiku, počítače a popritom som absolvovala trikrát do týždňa vojenský program. Potom som nastúpila ako dôstojník do amerického letectva. Robia to aj súkromné spoločnosti, zaplatia štúdium a vy sa zaviažete, že v ich firme niekoľko rokov odpracujete,“ vraví plukovníčka Jenkins.
Prispejte aj vy k tomu, aby sme predstavili tých najlepších Slovákov na mape tejto Zemegule.
Tu môžete pridať svoje tipy a návrhy.
Vďaka za ochotu!
Vďaka za upozornenie, je to preklep ...
Pán Murín, neviem, či možno o Slovensku... ...
Celá debata | RSS tejto debaty