Šéfom kuchyne vládcov slova
Na prvý pohľad sa zdá, že Ondrej Antovszký nikde dlho nevydrží a miesta svojho pôsobenia mení pričasto. Pravdou je, že odniekadiaľ odísť musel, hoci sám nechcel, inde nenastúpil, aj keď to nadriadení chceli, a zasa inde odchádzal, hoci chceli, aby zostal.
Ani po odchode z Bôrika neostal dlho bez ďalšej profesnej výzvy. Jedného dňa v roku 1985 mu zavolal riaditeľ Literárneho fondu JUDr. Ladislav Serdahély. Chcel, aby sa stretli niekde na neutrálnej pôde. Určite nie v Slovenskej reštaurácii. Znelo to tajomne, ale nakoniec sa dohodli na stretnutí v Danubiane, reštaurácii osobného prístaviska na nábreží Dunaja. Ondrej Antovszký si na to osudové stretnutie spomína veľmi presne.
Dovtedajší legendárny šéf Klubu slovenských spisovateľov Baričič zomrel a hľadali náhradu. Tip na Antovszkého dal básnik Ľubomír Feldek, ktorý vybavil aj súhlas ministra kultúry básnika Miroslava Válka a predsedníctva Zväzu slovenských spisovateľov. Pomohlo aj to, že do Klubu chodil robiť slávnostné večere už skôr a tak sa zoznámil s Plávkom, Móricom, Fábrym a ďalšími osobnosťami slovenskej literatúry.
Krátko predtým Antovszký odmietol šéfovať v prevádzkach Luxor a Veľké srdce. Tak prečo práve tu?
Sám na to po rokoch odpovedá: „Bola to malá prevádzka, kde je menej potrebný vedúci a viac užitočný kuchár.“
Rozhodlo však zrejme najmä to, že sa konečne po rokoch dočkal voľných víkendov, pár dní voľna cez Vianoce a aj dovolenky cez leto. Na Bôriku bola napríklad pohotovosť i v čase voľna.
Novej klientele sa musel prispôsobiť aj jedálny lístok. Neboli to jedlá luxusné, skôr jednoduchšie kvôli limitom nákladov na jednu porciu. Ale dôsledným dodržiavaním receptúr navrátil Antovszký dobré meno napríklad jedlám z mletého mäsa. Keďže sa pripravovali poctivo z čerstvých surovín, zjedlo sa týchto porcií za mesiac viac v Klube spisovateľov, než v celej Bratislave, kde sú zákazníci k takýmto jedlám oprávnene nedôverčiví.
Antovszkým pripravené slivkové gule tak nadchli nášho krajana spisovateľa, že si ich do Švajčiarska viezol desať porcií, aby sa nimi pochválil.
Pre majstrov pera varil až do uzatvorenia Klubu spisovateľov v roku 2013, takmer tridsať rokov. Tento rok prevádzku obnovil na vlastné náklady počas obedov a teší sa obnovenej návštevnosti dlhoročných návštevníkov.
Tvarohové knedličky s ovocím
Pre 4 osoby
Suroviny:
4 biele vodové rožky
150 g jemného tvarohu
2 vajcia
1 vanilkový cukor
2 lyžice hladkej múky
citrón, mlieko, hrsť hrozienok, strúhanku, šľahačku, čokoládový toping
Postup:
Rožky nakrájame na kocky a necháme ich vysušiť. Do veľkej misy dáme nakrájané rožky, pokropíme ich mliekom, pridáme vajcia, tvaroh, vanilkový cukor, múku, hrozienka a kôru z citróna. Všetko zľahka premiešame a spracujeme na jemné cesto, z ktorého formujeme knedličky. Do veľkého hrnca dáme zovrieť vodu, jemne ju osolíme. Keď voda vrie, vkladáme do nej pripravené knedličky, varíme ich 8-10 minút. Keď sú knedličky uvarené, vyberáme ich po jednej a ukladáme do strúhanky, v ktorej ich obalíme. Tesne pred podávaním knedličky posypeme práškovým cukrom, polejeme zohriatym maslom. Ozdobíme šľahačkou, čokoládovým topingom a ovocím podľa chuti.
Príbeh najúspešnejšieho slovenského kuchára okorenený jeho najlepšími receptami nájdete na iTunes.
Celá debata | RSS tejto debaty