Zlomené Krištáľové krídlo?

Na úvod treba povedať, že založiť a hlavne udržať prestížnu cenu je čin obdivuhodný a záslužný. V tomto smere zakladateľka ceny Krištáľové krídlo pozdvihla Slovensko medzi kultúrne civilizované národy a treba jej za to pri každom ročníku znova vysloviť vďaku. Zároveň však treba už len z prevencie pred sklamaniami a prílišnými očakávaniami pripomenúť „prirodzenú chybovosť“ týchto cien.

V literatúre nám môže byť príkladom poľská literárna cena Niké, ktorú v roku 2004 dostal vtedy mladučký Wojciech Kuczok za román „Hnoj“. Útla knižočka kydá hnoj na jeho otca od prvej po poslednú vetu. Ale keďže cena Niké je dotovaná sumou 25 000 eur, ako mi sám autor povedal, keď sme sa ako kolegovia stretli na literárnom salóne vo francúzskom meste Cognac, kniha vzbudila okamžite záujem a predalo sa rekordných sto tisíc kusov. Odhadujem, že 90 000 tisíc z nich nenašlo v jej texte zdôvodnenie, prečo bola ocenená. Vyšla aj u nás v preklade a takmer nikto ju nekupoval. Chýbala tá nálepka nepochopiteľne ocenenej knihy…

Už dlhšiu dobu mám podozrenie, že ľudia obdivujú nositeľov Nobelovej ceny preto, že nechápu, ako niekto môže dostať také peniaze za niečo takéto. Priznajme si úprimne, väčšina z nás nechápe prácu väčšiny takto ocenených. Veď keď sa dozviete, že tento rok to za ekonomiku dostal Angus Deaton z Británie za celoživotnú analýzu „spotreby, chudoby a blahobytu“, tak máte pocit, že si z nás niekto vystrelil a rovno z dela! Čo je to za nezmysel? Kam táto analýza ľudstvo posunie, čo len o milimeter? Ale skutočné perly sa v tomto smere podarilo komisiám literárnej a Ceny za mier.

Prestížny časopis Time uverejnil pamätihodnú vetu: „To posledné, čo Barack Obama potreboval v tejto chvíli jeho prezidentovania a naša politika je cena za sľub.“ Komentoval tým fakt, že americký prezident dostal Nobelovu Ceny za mier a naozaj nikto (okrem predsedu tej komisie, z ktorej niektorí na protest odišli) netušil za čo?! Obama sa len nedávno pred tým stal prezidentom, ešte nič nestihol urobiť a už dostal takúto prestížnu cenu? To tromfla snáď už len Cena za mier vojnovému štváčovi Kissingerovi! Osobe, čo má na svedomí všetko to trápenie na Blízkom Východe, lebo on to bol, čo začal dotovať Izrael tonami zbraní na zabíjanie nielen nevinných civilistov, ale aj vojakov OSN a dokonca aj amerických aktivistov a navrch aj amerických námorníkov (áno, aj také sa stalo)! Mimochodom, v Tonkinskom zálive Vietnamci vraj len vystrelili na americký torpédoborec a odnieslo si to životmi tisíce vietnamských civilistov pri následnom americkom „trestnom“ bombardovaní. V prípade izraelského útoku na americkú vojnovú loď sa všetko ututlalo. Kissinger – vyberaný „mierotvorca“!

Že sa takéto zvrhlosti dejú aj v literatúre ma upozornil známy maďarský spisovateľ, ktorý ma jedného večera stretol v centre mesta a rozrušene mi oznamoval: „Vieš, kto dostal Nobelovu cenu za literatúru?“

Nevedel som.

„Imre Kertész!“

Logická otázka znela: „A kto je, preboha, Imre Kertész?“

Logická odpoveď znela: „To nikto nevie.“

Imre Kertész dostal tú cenu za to, že písal o holokauste, ale v zahraničí. Doma ho nepoznali a nečítali. Komisia tým zlikvidovala šancu pre Pétra Esterházyho dostať takúto prestížnu cenu, hoci on je naopak doma aj v zahraničí obľúbený a uznávaný autor. Podobne aj Frau Jelinek, bizarná autorka, dostala Nobelovu cenu len preto, že je feministická autorka a vtedy tá absurdná post-marxistická ideológia medzi európskymi intelektuálmi „frčala“.

Včera som sa v naozaj noblesnej spoločnosti účastníkov prestížnej vernisáže „Lajos Szalay – Koloman Sokol – Pablo Picasso“ opýtal, či vedia, kto dostal minulý rok Krištáľové krídlo za literatúru. Nikto to nevedel, ale tí pohotovejší začali na svojich mobiloch „googliť“. Prvé, čo nám vyšlo, bolo meno: Henrieta Moravčíková. Neznáme, a v literatúre doslova Nikto. Za svoj život som doteraz prečítal snáď už tisíce kníh, ale o takejto pani som ani len nepočul. „Googlili“ sme ďalej – čo bol ten opus, o ktorom nevieme a zaslúži si literárnu cenu?! Tak sa podržte: „…za rozsiahlu monografiu popredného predstaviteľa medzivojnovej architektúry na Slovensku Friedricha Weinwurma…“ Neklame ma zrak? Autorka verejnosti neznáma, objekt jej záujmu verejnosti neznámy. Otázka navyše znie: je toto literárne, či publicistické dielo? No, to určite nie! Je to vedecká monografia, ktorá nezaujíma okrem autorky viac ako desať ľudí. A navyše, Krištáľové krídlo má aj cenu za architektúru. Tak nech sa páči tam! A ak už niekto chcel v literárnej komisii udeliť takú prestížnu cenu za monografiu, tak na to mal príležitosť v roku 2012 pri úctyhodnej monografii profesorky Bátorovej „Dominik Tatarka – slovenský Don Quijote“. Autorka i predmet jej takmer celoživotného štúdia by si to zaslúžili. Ale to sa nestalo. No, nech nad tým bádam akokoľvek, logické vysvetlenie minuloročnej ceny Krištáľové krídlo za literatúru nenachádzam.

Priatelia, všetko zlé je vraj na niečo dobré. V chybovosti udeľovania literárnych cien sme sa dostali už na úroveň tej Nobelovej!

V nedeľu má byť opäť udeľovanie cien Krištáľové krídlo. Tentoraz za rok 2015. A fakt som zvedavý, čím nás literárna komisia oblaží…

 

 

Únosy detí na Ukrajine? Ako funguje „double standard“. . .

03.06.2023

Na Západe je známy aj výraz „double standard“, kedy určité kritériá sú na jedných aplikované, na iných nie. A dobre vedia, čo to znamená. Vo Vietname Američania najskôr barbarským bombardovaním civilných cieľov narobili tisíce sirôt a potom ich asi 3 300 odviezli z Vietnamu, z čoho boli aj súdy s podozrením na ÚNOS! Ale nikomu nenapadlo vydať kvôli tomu na [...]

Náckovia na Slovensku?

02.06.2023

História sa opakuje. Zvlášť, keď jej niekto pomôže. Mnoho príslušníkov SS utieklo po II. svetovej vojne z Európy za výdatnej pomoci ilegálnej siete Odessa, ako o tom píše Frederick Forsyth v knihe „Spis Odessa“ a významnou prestupnou stanicou bol aj Vatikán! Viacerí sa usadili v USA a Kanade, kde nie je dodnes nacizmus považovaný za zločinnú ideológiu (??!). [...]

Predvolebná reinkarnácia, či prekabátenie Matoviča a jemu podobných

29.05.2023

História sa opakuje. Po Novembri 1989 sa viacerým komunistickým poskokom podarilo reinkarnovať do novej doby. Žiarivým príkladom je Ján Štrasser, profesionálny komunistický vriťolezec (viď výber „Nám s úsmevom sa kráča… The best of KSS & KSČ“, kde mu patrí čelná pozícia medzi autormi komunistických „častušiek“), ktorý dvakrát podpísal Antichartu. [...]

harrisová, trump

Trump v posledný deň kampane navštívi tri štáty, Harrisová je v Pensylvánii

04.11.2024 23:15

Trump a Harrisová deň pred vyvrcholením prezidentských volieb pokračujú v snahe osloviť voličov v kľúčových častiach Spojených štátov.

vlak nehoda ČD

Na Morave sa zrazil vlak s nákladným autom, zranené sú štyri ženy

04.11.2024 22:06

Na pomoc zraneným vyštartoval vrtuľník Leteckej záchrannej služby aj pozemné tímy.

Goran Vešič

Srbský minister dopravy odstupuje v reakcii na tragédiu v Novom Sade

04.11.2024 21:40

Zrútenie časti strechy železničnej stanice v srbskom meste Nový Sad si vyžiadalo 14 obetí a troch zranených.

gumurin

Ako to vidím

Štatistiky blogu

Počet článkov: 732
Celková čítanosť: 6472838x
Priemerná čítanosť článkov: 8843x

Autor blogu

Archív

Odkazy