Na Slovensku aj v Maďarsku na doživotie odsúdený Jozef Roháč bol podľa súdov nájomným vrahom. Vyznamenať sa mal aj pri mafiánskej poprave košického bossa Roberta Holuba.
Viac sa o tejto poprave na tri krát hovorí v najnovšom TV dokumente zo série „Mafiáni“, tentoraz venovanému tomu, „kto ťahal nitky“ v podsvetí. A ten mal vysoké postavenie v SIS, ktoré zrejme využíval na takéto hry s krvavým koncom…
Smrť pri kávičke
Dňa 25. septembra 1997 prišiel do hotela Danube v Bratislave mafiánsky boss Holub so svojím verným druhom Štefanom Fabianom prezývaným Fabo. Išli si po Čističa, ktorého správne identifikovali, ako spolupáchateľa neúspešného prvého útoku na Holuba spred niekoľkých dní. Toho im totiž sľúbil vydať nikto iný než údajný boss všetkých bossov Mikuláš Černák, ktorý o vražednom útoku vraj nič nevedel, hoci v skutočnosti nájomný strelec Kromka konal na jeho pokyn. Do hotela Danube prichádzali z Košíc pôvodne štyria: Holub a jeho traja pobočníci Fabián, Kolárik a Borža. Poslední dvaja však na miesto činu nedorazili. Kolárika nie náhodou čosi zdržalo ešte doma. Už vtedy stavil na víťaza a bez rozpakov prebehol k Černákovi, lebo vopred vedel presný scenár ďalších dní a hodín – Holub ešte žil a Kolárik už bol vybraný za jeho nástupcu. Boržu už pred hotelom Danube zabavili Černákovi ľudia. Holub sa tak ocitol v spoločnosti Černáka len so svojím najvernejším pobočníkom Fabom. Bar Amadeus v hoteli Danube je zvláštny tým, že tvorí súčasť vestibulu, jeho veľký výklenok. Strelec teda nemusí prejsť cez dvere a na to, čo sa deje vnútri, majú výborný výhľad aj pozorovatelia vo vestibule, ktorí tak nie sú nápadní. Černák si na túto príležitosť obliekol nápadne svetlý oblek. Bol hlavným režisérom scény, ktorá mala pozoruhodných divákov. Z jeho skupiny to boli Ján Kán a Slavomír Surový. Z holubovcov na diaľku ešte aj Ladislav Badó. Za domácich sýkorovcov kontroloval situáciu Ladislav Bališ alias Dlhý Laco. Černák po rokoch tvrdí, že tam bola aj jeho mimomanželskú priateľku Natáliu. Ako modelka totiž mala na druhý deň letieť zo Schwechatu na fotenie. Dosť zvrátené pozvanie na adrenalínový zážitok.
Černák vylákal telefonicky Holuba do Bratislavy pod zámienkou, že vie, v ktorom byte sa tu Kromka schováva. Holub mal na to vyhlásiť, že až Kromku zlikviduje, jeho hlavu si odvezie do Košíc a tam ju verejne vystaví na výstrahu. Zo strany Černáka to bol spontánne ten najlepší variant útoku na Holuba, lebo v Bratislave sa nemohol obklopiť takou ochranou, akú mal na svojom teritóriu. A ani tu nemal svojich informátorov, ktorí by ho včas varovali. Na to zasadli Černák so sýkorkami v hoteli Danube pripraviť vražedný plán. Hneď zavrhli „Čističa“ Kromku, ako strelca. Jednak ho všetci od Holuba dobre poznali a potom by aj v rozrušení mohol niečo zbabrať. Kýbel preto navrhol, že zabezpečí Roháča. Pôvodne mali usadiť Holuba na terase kaviarne Korzo oproti hotelu Danube, aj kvôli únikovej trase. Kým prišiel Holub z Košíc, schádzali sa aj černákovci – Kán, Surový, Šipula, Peter Kuchár, Miloš Piliar, aj Michal Moravčík (neskôr poverený likvidáciou Karcela, ktorý svedčil proti Černákovi). Tí mali zabezpečiť bezproblémový únik zabijaka Roháča.
Keď konečne Holub prišiel, čakali ho podľa plánu na terase kaviarne oproti hotelu Danube. Ale vetril nejaké nebezpečie. A navrhol, aby sa presunuli niekam dnu. Tak sa všetci zdvihli a prechádzali do Hotela Danube Pritom stihol Černák dať pokyn Bališovi, aby spustil akciu. Černák viedol Holuba k prvému stolíku od vchodu, kde nie sú ani dvere, takže strelec sa môže zjaviť celkom nebadane a veľmi rýchlo. S Holubom si sadli tak, že mali výhľad na hotelový vestibul. Na verného Holubovho pobočníka Fabiana tak ostalo jemu osudové kreslo chrbtom k vestibulu. K partii sa pridal z holubovcov ešte Badó a za sýkorky Dlhý Laco Bališ. Ostatní sa rozptýlili po bare. Mimochodom, na prítomnosť mafiánov bol miestny personál od čias Sýkoru zvyknutý. Černák režíroval túto smrteľnú scénu s prehľadom. O chvíľu sa zbavil Bada pokynom, aby zobral preukazy Holuba s Fabianom a nahlásil ich na ubytovanie. Holuba udržiaval v relatívnom pokoji tým, že mu nahovoril, ako práve poslal niekoho zistiť, či je Čistič Kromka v únikovom byte. Sľúbil, že ho tam následne dovedie. Češníčka akurát stihla položiť na stolík na stole dve kávy, sódu, džús a koňak. Černák nepil a ten koňak bol posledný, čo si Fabo za živa užil.
Tesne pred 20.00 vstúpil do hotela strelec maskovaný parochňou. Teda rovnaký scenár, ako pri vražde mediálneho magnáta Jánosa Fenyöa pripisovanej Roháčovi. Strelec mal cez ruku prehodený kabát. Odkryl zbraň a vystrelil Holubovi do tváre, ten sa sklonil dopredu, takže ďalšie strely neboli smrteľné. Na to sa začal zdvíhať Fabo a vyťahoval zbraň. Strelec však už stál tesne za nim a zlikvidoval ho dvomi výstrelmi. Na zemi v hotelovom bare Amadeus ostal ležať mŕtvy Fabo a ťažko ranený Holub. Strelec sa zvrtol a pokojne odkráčal nie hlavným vchodom, ale okolo recepcie bočným východom. Holub aj v agónii ešte Černákovi veril a volal na neho o pomoc. Ten sa zdvihol, aby skontroloval, či jeho vojaci odstavili Boržu, čo sa aj podarilo. Keď sa im so zbraňou v ruke vytrhol, už bolo neskoro. Len niečo zmätene hovoril Černákovi „kdze je, kdze je“, ale keď mu ten ukázal kadiaľ Roháč odkráčal, Borža vybehol hlavným vchodom a ušiel. Na mieste sa neskôr našli štyri pištole kalibru 9 mm – jedna pri mŕtvom, jedna pri zranenom a jedna ležala v boxe baru. Podľa jedného z kriminalistov, kvetináče vo vestibule boli po ich príchode plné narýchlo odhodených krátkych zbraní. Medzi nimi aj Černákova CZ 75 s pozlátenými kohútikmi. Strelec teda odišiel pokojným krokom a nikto sa ho nepokúšal zadržať. A to údajne aj za mlčanlivej asistencie mužov, ktorých platila SIS. Podľa novinárky Anky Lúčaiovej sa na mieste činu čoskoro objavil povestný zástupca riaditeľa SIS Svěchota, hlavný kontakt tajnej služby na mafiánov…
Mimochodom, aj keď scenár popravy celkom nevyšiel, strelec sa ukázal ako mimoriadne zdatný. Mal úlohu, ktorú by zvládli len špičky v tomto vražednom remesle. Nesmel trafiť svojho šéfa a vedľa neho sediaceho ochrankára Surového, ktorí boli nebezpečne blízko dráhy paľby. Naopak, musel naraz odrovnať dvoch mužov, ktorí boli ozbrojení a schopní sa brániť. Dosť mu to uľahčili, keď si Fabo sadol chrbtom k vchodu. To je naozaj smrteľná chyba. Prvé výstrely teda mierili čelne na Holuba. Fabo zareagoval tým, že siahol po zbrani, vstával a otáčal sa, ale strelec už bol tesne za ním a zlikvidoval ho dvomi strelami do hlavy z bezprostrednej blízkosti.
Podľa nepotvrdených správ sa po streľbe ocitol Borža vonku pred hotelom odrazu nebezpečne zraniteľný. Asi ani nevošiel späť do hotela, aby sa presvedčil, že z celej košickej delegácie ostal sám. V panike sa rozbehol k najbližšiemu útočisku, kríkom na blízkom nábreží, a cestou sa zbavil mobilu aj zbrane. Ďalšie štyri hodiny pozoroval z úkrytu jačanie sirén policajných vozov a sanitiek. Až keď sa situácia trochu upokojila, vyskočil, aby zastavil prvý taxík, čo šiel okolo, a nechal sa ním zaviesť rovno do Košíc.
V tom čase sa v hoteli Danube mala konať aj záverečná recepcia Medzinárodného filmového festivalu Forum 97. Stovky jej účastníkov do hodovnej sály pohotovo presmerovali bočným vchodom. Vonku zatiaľ hodovala smrť.
Ešte rana istoty
Holuba v tej dobe ležal v Nemocnici s poliklinikou akademika Ladislava Dérera na Kramároch so zraneniami tváre, brucha a ľavého ramena. Už sa podrobil operácii a bol mimo ohrozenia života.
Hneď na druhý deň sa k Robertovi Holubovi dostavil jeho advokát s Holubovou manželkou, ktorú ale Holub gestami poslal preč. Stihla si ale poznamenať čísla jeho bankových účtov a údaje k nehnuteľnostiam. Holub nemohol hovoriť, ale dobre si uvedomoval, že je teraz živým terčom. Preto advokát priviedol aj početnú ochranku. Tú však polícia odmietla s tým, že ochranu ťažko raneného zabezpečí sama. Podľa očitých svedkov okolo nemocnice stále premávali luxusné autá s košickými značkami a už napohľad tvrdými chlapíkmi. Ale ich bossovi ani to nepomohlo. Po streľbe na benzínke a v hoteli Danube išiel vrah do tretice na isto.
Keď už bol Holub z lekárskeho hľadiska mimo ohrozenia života, dorazil ho priamo pod „ochranou“ polície v jeho nemocničnej izbe neznámy strelec. Ten ho 5. októbra o 1.57 ráno na anestéziologicko-resuscitačnom oddelení zastrelil cez okno samopalom vybaveným tlmičom. Strelca zahliadli sestričky z nočnej služby, ktoré v tej chvíli fajčili v okne. Páchateľ s pomocou prineseného hliníkového vysúvacieho rebríka s celkovou dĺžkou šesť metrov najskôr vyšiel na strechu bočného vchodu do kliniky, kde sídli Pohotovosť. Tam využil bezprostrednú blízkosť strechy od okna izby, v ktorej ležal zranený Holub, a zo vzdialenosti asi troch metrov naňho opakovane vystrelil cez okno, na ktorom bol zatiahnutý záves. Holub bol v miestnosti sám a svietilo v nej malé svetlo, medzi závesom a parapetom však bola asi pätnásť centimetrov široká štrbina. Vrah teda zrejme videl na ešte živý terč. Preto viackrát zasiahol vlasovú a tvárovú časť hlavy obete. Holub ležal bezvládne na posteli tvárou k oknu, napojený na prístroje. Lebku mal takú tvrdú, že ju neprestrelili ani tieto guľky. Okamžite však po zásahu striel skolabovali prístroje, na ktoré bol napojený a tak zomrel na šok z mnohopočetných zranení. Za dverami pritom stáli príslušníci Okresného riaditeľstva PZ Bratislava I., ktorí si nič nevšimli. Páchateľ zanechal na streche zbraň – samopal juhoslovanskej výroby kalibru 9 mm so zásobníkom a tlmičom, 24 prázdnych nábojníc, kuklu a rebrík. Po streľbe opustil miesto činu príchodovou trasou. Vraj dokonca zoskočil na zaparkované auto, ktorého majiteľom bol pracovník strážnej služby. Vrah ušiel z miesta činu v aute nezistenej značky a farby, pravdepodobne však išlo o motorové vozidlu typu kombi, ktoré malo na streche označenie Taxi. Auto podľa svedkov pokračovalo v ceste z Kramárov na Patrónku.
S logistickým zabezpečením tejto mafiánskej popravy vypomohli černákovcom členovia mafiánskej skupiny sýkorovcov. Podľa výpovedí viacerých z nich Černák mal veľmi dobré vzťahy s nástupcom bossa Sýkoru s prezývkou Kýbel a bandy si pomáhali „riešiť veci.“ Miesto kde ležal Holub musela útočníkom prezradiť dobre informovaná osoba.
A tou mohol byť námestník riaditeľa SIS Jaroslav Svěchota, ktorý podľa tvrdení svedkov udržiaval úzke kontakty najskôr so Sýkorom, neskôr cez Kaštana s Černákom a nakoniec aj s „Kýblom“ Bališom. On veľmi pravdepodobne vyprovokoval aj duel medzi Černákom a Holubom, pričom každému našepkal niečo iné..
Viac sa dozviete už tento piatok, 24.6. o 22:30 hod., na Jednotke. Tu je upútavka…
Áno, píšeš tak ako vždy , demagógie a ...
http://antiilluminati.net/200-let-terorismu-… ...
Mnohokrát s Vami ostro nesúhlasím, ale teraz ...
OBETE Komunizmu ČSSR _____ - popravených ...
kaktus Toto je výsledok novembrového prevratu ...
Celá debata | RSS tejto debaty