Len čo sa vrátila redaktorka-odborárka Hanzelová zasa do politickej časti Správ RTVS, už verejnoprávna televízia odvysielala hoax o Poliakoch, ktorí údajne chcú americkú základňu a sú za to ochotní vysoliť dve miliardy dolárov. Pritom už ráno v rozhlasových správach jasne označili túto správu za klasický hoax, keďže išlo o akýsi prípravný materiál skupinky fanatikov na poľskom Ministerstve obrany, o ktorom poľská vláda ani nevedela, nie to ešte, aby ho aj brala vážne.
Zvlášť teraz, keď ideologické centrály novej Studenej vojny spoza oceánu fabrikujú provokácie najmä voči Rusku (ale aj Sýrii, Iráne, ale vlastne komukoľvek, kto nejde po ruke americkej zbrojárskej klike a nimi ovládanými kongresmanmi na čele s Mc Cainom), treba byť opatrný. Veď súbežne s údajným najnovším chemickým útokom v Sýrii (chemické útoky USA majú dobre zdokladované vo vietnamskom Múzeu vojny a je to hrozný pohľad) vyšlo najavo, že sa takéto scény práve v Sýrii naozaj nakrúcali po vzore filmu „Vrtieť psom“ ako fiktívny chemický útok, ako priznal režisér tejto snímky. Vzápätí to využili ruské televízie.
A hneď tu máme príklad, kedy mali v Kyjeve zastreliť opozičného ruského novinára a do 24 hodín sa zistilo, že to bola zámerná provokácia voči Rusku a ten pán sa len chechce. Môže byť niečo absurdnejšie, že sa k tomu dokonca priznáva aj ukrajinská tajná služba?! Tá čo znetvorila ruským jedom prvého demokratického ukrajinského premiéra?
V takejto medzinárodnej atmosfére je nutné, aby práve verejnoprávne spravodajstvo zachovalo nevyhnutnú mieru nadhľadu a objektivity. K tomu patrí aj to, že by zásadne mali vylučovať citácie, či vôbec reakcie práve na žlťácke médiá. Dá sa to v situácii, kedy náš mediálny trh vedome manipulujú práve žlťácke médiá? A dá sa to s redaktormi, ktorí sa rozhodli sprivatizovať si verejnoprávne televízne spravodajstvo?
Tu je cesta
Samozrejme, že sa o dá. Stačí zachovávať elementárnu profesionalitu a hierarchiu zodpovednosti. Podriadení si dovolia len toľko, koľko im dovolia nadriadení. Sem naozaj nepatrí, aby redaktori vynášali informácie z porady, ale tiež sem nepatrí to, aby sa pán Čugurjan sťažoval na svojich podriadených na sociálnych sieťach. To je jednoducho bohapustý amatérizmus.
A už naozaj komicky vyznieva, že vedenie televízneho spravodajstva pristúpi na „mediáciu“ tretím subjektom (v tomto prípade to bol Slovenský syndikát novinárov)???!!! To budú každé večerné Správy rozoberať za „rokovacím stolom“??? Nevie vedenie televízneho spravodajstva, že redaktor svoj materiál len navrhuje, ale jeho nadriadení (a je to celá pyramída) ho schvaľujú, lebo oni (a nie pani Hanzelová) za to zodpovedajú? Zákonite sa takejto „mediácii“ tele-spravodajskí privatizéri vysmiali a tlač to označila za fiasko. Bolo to vedeniu televízneho spravodajstva treba? Takto sa ponižovať? To nemajú vlastnú hrdosť a profesionalitu, odvahu rozhodovať a riadiť? Tak načo tam potom sú?
Hierarchiu zodpovednosti v novinách nikdy nikto nespochybnil a absolútnu podriadenosť v rámci tejto hierarchie prizvukoval (veď je to samozrejmosť!) aj Pavol Múdry zo Slovenského výboru medzinárodného novinárskeho inštitútu (IPI). Veď v žiadnom médiu, kde sa tak zastávajú redaktorov, ktorí by si radi privatizovali spravodajstvo RTVS, by ich móresy netolerovali ani hodinu, tak o čom to točia?
Opäť český príklad
A keď už si vedenie televízneho spravodajstva z vlastnej viny nevie rady (ale uznajme, že na tie brutálne mediálne útoky žlťáckych médií nemohli byť pripravení, rovnako ako na hystériu tým zámerne vyvolanú), máme tu príklad českého verejnoprávneho rozhlasu, kde svoju Hanzelovú vyriešili vecne a účinne.
Keď Rada ČRo zistila, že sa rozhlasový redaktor pustil do obľúbeného terča Babiša nekorektným spôsobom, požiadala generálneho riaditeľa Českého rozhlasu, aby danú reportáž dal na analýzu. Výsledok: „Reportáže a výstupy českého novinára Janka Kroupu ohľadom pozemkov, na ktorých hospodári koncern Agrofert, boli nevyvážené a neobjektívne. Uvádza to analýza Inštitútu komunikačných štúdií a žurnalistiky Fakulty sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe, ktorú si nechal spracovať Český rozhlas… Pracovníci rozhlasu by teraz mali absolvovať školenia, kde sa Kroupove reportáže budú ukazovať ako modelový prípad, ako by objektívne spravodajstvo nemalo vyzerať a ako sa vyvarovať chýb.“
Také jednoduché? A u nás to nejde?
No, žeby ČT mala byť etalónom proti hoaxom, ...
Toto ste prehliadol? Čo takto skúsiť disciplínu... ...
Pán anysta, kde si domyslel, niečo, čo som ...
Nerozumiem, o čom hovoríte? 1. Porovnal som ...
Netaraj sprostosti SMEtiar z Marjanky! ...
Celá debata | RSS tejto debaty