Založ si blog

Mafiánske bratstvá IV

Už za komunistickej vlády ovládali slovenské podsvetie rodinné klany. Hlavne tie cigánske

–  napríklad piati bratia Suchánkovci, či Stojkovci…

Po roku 1989 sa od Čadce po Žilinu rozťahovali bratia Holáňovci.

Súbežne sa etabloval rodinný klan Mišenkovcov.

Oblasť hornej Nitry ovládli bratia Mellovci.

Tí prví ako príklad krátkodychosti mafiánskych kariér.

Tí druhí ako príklad rodinných sporov až po tragédiu.

Tí tretí ako príklad bratskej súdržnosti v páchaní zla.

Tieto tri príbehy sa prelínajú v zločinoch, ktoré páchali, a stoja za vyrozprávanie.

 

Viliam Mišenka – falošne obvinený mafián?

   Viliam Mišenka aj s rodinou za socializmu emigroval do Rakúska. Hostiteľskej krajine sa  však odvďačil problémami so zákonom. Po Nežnej revolúcii sa na čas vrátil na Slovensko, ale už po pár rokoch to skúsil radšej v kanadskej provincii Britská Kolumbia v stavebníctve. Darilo sa mu tak, že si kúpil ranč. Vraj žil aj v stredoamerických krajinách, aktivity mal údajne aj v Číne. Ale pochopil, že zlatonosný Klondike bol práve v tej dobe predsa len doma, a tak sa vrátil a rozbehol so synovcom Jozefom vtedy obľúbený kšeft s vratkami DPH…

Na mafiánskych zoznamoch, ktoré na jeseň 2011 unikli z polície, bol Viliam Mišenka vedený v skupine sýkorovcov. Zrejme kvôli operatívnym správam, že spolu s nebohým super-bossom Miroslavom Sýkorom kšeftovali s automobilmi dovezenými z Rakúska, kde bol Mišenka ako doma. Neskôr sa objavili správy o úzkom prepojení Mišenkovcov a Mellovcov, čo by vysvetľovalo skratku k skupine černákovcov. Mohli v tom byť aj zbrane, ktorých si zo skladov rozpadnutého Sovietskeho zväzu nahromadil jeden z Mišenkovcov za celý arzenál…

Mafiánske Bratstvá, obálka

Mafiánske Bratstvá, obálka

Hľadá sa Viliam Mišenka

   Na mafiánskych zoznamoch, ktoré unikli z polície, bol Viliam Mišenka, ako už vieme, vedený v skupine sýkorovcov. Novinár Petrovič napísal, že Mišenka vedel o svojom chystanom zatknutí, a tak usporiadal opulentný rozlúčkový večierok na počesť jeho predčasných decembrových narodenín. Predal auto, dom už nestihol, a zmizol. Keď ho v decembri 2010 policajti naozaj prišli zadržať, neuspeli, lebo dovolenkoval v zahraničí s mladou priateľkou. Na Slovensko sa vrátila už len ona. Samotný Mišenka bol obvinený z piatich vrážd, vrátane vražedných útokov na svojich príbuzných. Mišenka a Karol Mello boli v roku 2012 obvinení v rovnakých prípadoch – vraždy Petra Čongrádyho a vraždy Jozefa Gudábu. Mišenka s Mellom sa mali stretnúť rok predtým v júli v Kosove. Podľa denníka Nový Čas dokonca mali byť istý čas v Belize susedmi, zdroj denníka o Mišenkovi tvrdil: „Poznám ho ako známeho podnikateľa v San Pedre, podniká s realitami a je aj spoločníkom v internetovej kaviarni. Hlavným spôsobom dopravy na ostrove sú golfové vozíky, viem, že on má dva.“

…Keď v Belize dolapili Mella, médiá prinášali správy, že tento bar patrí práve Mišenkovi (Nový Čas): „Videl som ho pár dní po tom, ako zadržali Mella, odvtedy z domu nevychádza.“ Podľa Nového Času miestna polícia mala Mišenku pod dohľadom a o jeho pobyte v Belize boli informované aj slovenské policajné zložky.

Dlho tam však, na svoju škodu, Mišenka nevydržal… roky sa ukrýval v luxusnom apartmánovom dome na karibskom ostrove Margarita, kde okrem Kanaďanov a Maďarov vlastnili svoje byty aj traja Slováci – Július Rezeš ml., syn niekdajšieho privatizéra Východoslovenských železiarní a ich bývalý prezident, jeho viceprezident Jaroslav Bilík a v ich spoločnosti aj Viliam Mišenka.

 

Viliam Mišenka zadržaný

   Mišenku zadržalo vo Venezuele, 2. januára 2013, špecializované protidrogové komando na pláži Paraguito neďaleko penziónu, kde býval. Venezuelské úrady sa Mišenku zbavili pozoruhodne ľahko na to, že táto krajina nemá so Slovenskou republikou zmluvu o vydávaní hľadaných osôb. Pritom ten má okrem slovenského občianstva aj rakúske, venezuelské a kanadské. Vraj mal poruke až tridsiatku cestovných dokladov, všetky originálne urobené. Podľa týždenníka Plus 7 dní mladý policajt z malého okresného mesta na západnom Slovensku, ktorý Mišenkovi pomohol tie doklady zabezpečiť, spáchal samovraždu. Dva roky potom, čo sa zastrelil (N. Čas): „Inšpekcia preverovala podozrenie v prípade, kde fotka a osobné údaje v pase patrili dvom rôznym osobám. Išlo o podozrenie z korupcie. Zistila to rakúska polícia“. Mimochodom, pravý slovenský pas Mišenkovi neskôr pomohol pri vylúčení jeho účasti na vražde mafiánskeho bossa Čongiho.

Keď Mišenku priviezli na Slovensko, mal na krku, spolu s Karolom Mellom, vraždu mäsiara Františka Marka v roku 1996. V roku 2001 mal vlastnoručne zniesť zo sveta podnikateľa Jána Krišku v Sládkovičove a v roku 2003 špecialistu na trezory Jozefa Gudábu. Navrch ešte aj bombový útok na podnik jeho príbuznej Euromont, v roku 2009 a vraždu jej syna Jozefa, v roku 2010. Napriek tomu sa po pristátí na rodnej hrude usmieval. Nie celkom bezdôvodne…

 

Lúpež v Topoľčanoch

   Podľa denníka Nový Čas: „V roku 1996 sa vlámali do rodinného domu v pokojnej časti Topoľčian dvaja muži a zaútočili na dcéru majiteľov nehnuteľnosti. Pýtali sa jej, kde sú peniaze. Jeden z nich ju začal obchytkávať, a tak skrýšu prezradila. Zo spálne vzali 800-tisíc korún (26 555 €). V polovici júla (2013) z tohto činu vyšetrovateľ obvinil Viliama Mišenku, Karola Mella a Štefana Borka… Svedok spomenul, že o tom, že sa na čine podieľal aj Borko, sa dozvedel až neskôr, keď bol s Mišenkom za Mellom v Prievidzi. Išlo o prvú falošnú výpoveď „super-svedka“ Krajčíka. Obvinenie vydržalo len 15 dní a v auguste 2013 námestník topoľčianskej okresnej prokuratúry obvinenie vyšetrovateľa zrušil ako nezákonné a neopodstatnené.

 

Vražda Jozefa Mišenku

   …Policajti prišli podozrivým na stopu v októbri 2010. Keď chceli Viliama Mišenku zadržať v jeho dome, už ho nenašli. Mišenka bol zrejme varovaný. Ešte stihol drzo urobiť rozlúčkovú veselicu a ušiel. V apríli 2011 na neho súd vydal medzinárodný, aj európsky zatykač.

Viliam Mišenka však vyviazol v tejto kauze bez trestu (Nový Čas): „…podľa utajeného svedka poskytol na zavraždenie synovca 50 000 eur. Najvyššiemu súdu to však na uznanie viny nestačilo, pretože svedok mal informácie iba sprostredkovane a žiadny iný dôkaz to nepotvrdzoval. ´Čo sa týka Viliama Mišenku, proti nemu sa vedú ešte ďalšie trestné stíhania, tam je dôkazná situácia iná, tak veríme, že tam to dopadne inak,´ povedal prokurátor zo špeciálnej prokuratúry“. Viliam Mišenka vtedy ešte nebol na Slovensku.

 

Vražda Petra Čongrádyho

   V máji 2012 polícia obvinila z vraždy Petra Čongrádyho piatich mužov, vrátane na prvý pohľad nepolapiteľného Karola Mella, a aj ďalších v podsvetí známych mien – Viliama Mišenku a Ľuboša Ferusa (viac v knihe „mafiÁnsky gang sýkorovcov“ aktualizovanej v e-verzii „SÁga gangU sýkoriek I. – III.“).

Ako prvý sa tohto obvinenia (ako sa neskôr ukázalo kompletne vyfabrikovaného a teda falošného) zbavil práve Mišenka. Obhajca Viliama Mišenku, Igor Cibula, od začiatku tvrdil, že jeho klient v čase skutku, pred ním i po ňom, nebol na území Slovenska. V čase vraždy Čongrádyho na Slovensku fungoval policajný systém Boris. Ten evidoval pasy cestujúcich, ktorí prichádzali na Slovensko, alebo ho opúšťali. Podľa tohto systému Mišenka, mesiac pred vraždou Čongrádyho, teda 10. augusta 2004, odletel z bratislavského letiska do zahraničia. Údaje z Interpolu vraj ďalej potvrdzujú, že Mišenka ešte v ten istý deň priletel do Kanady. Podľa tých istých záznamov dostal 11. augusta 2004 víza v Kanade a 30. augusta cestoval letom s označením JL 789 do Číny. Dôvodom návštevy najľudnatejšej krajiny sveta mal byť vraj biznis s elektrickými motorkami, ktorý tam plánoval rozbehnúť.

 

Vražda Jána Krišku

   Kľúčový svedok Ján K. policajtom podrobne opísal, ako Mišenku vyhľadal istý Erik z Bratislavy a zháňal človeka na likvidáciu podnikateľa Jána Kriška. Tvrdil tiež, že pri niektorých stretnutiach bol aj Slavomír Selický. Toho označil za strelca. Vyšetrovateľ Mišenku a Selického v auguste 2011 obvinil z vraždy Krišku.

Podnikateľa v Sládkovičove zavraždil strelec, ktorý prechádzal okolo na babete. Ukázalo sa však, že Selický bol v čase vraždy hospitalizovaný v Chorvátsku, kde ho operovali, lebo si poranil nohu. Selického tak zbavili obvinenia už dávnejšie. Prokurátor zbavil vo februári 2014 obvinenia aj Mišenku… Mišenkov obhajca Igor Cibula a dodal, že výpovede Jána K. sa už vo viacerých konaniach preukázali ako nepravdivé“.

Vtedajší prezident Policajného zboru SR, generál Tibor Gašpar, k tomu povedal (Plus 7 dní): „Ako problém vnímam, že tvrdenia týchto osôb treba potvrdiť ďalšími dôkazmi. Ak prípad stojí len na tvrdení svedka z kriminálneho prostredia, môže sa ľahko stať, že sa ho nepodarí dotiahnuť do úspešného konca.“

 

Vražda Františka Marka

   O mäsiarovi Markovi si všetci mysleli, že v októbri 1996 zhorel v chatke nešťastnou náhodou… Podľa svedka Krajčíka prišiel Mello s ďalším mužom k chate v Nemečkách (N. Čas): „Do okien a dverí začali spoza plota hádzať kamene. Keď vyšiel Marko von, Mello ho strelil do hrude. Zranený sa potom odplazil do chaty. Mello s neznámym mužom si k plotu postavili rebrík, vošli na pozemok a dom podpálili. Po požiari našli Markovo telo schúlené pod schodmi“.

…Marko mal vraj v čase pred údajnou vraždou pri sebe väčšie množstvo peňazí. Malo ísť približne o 300-tisíc korún, za ktoré si chcel ísť kúpiť auto do Holandska (Plus 7 dní): „O tých peniazoch vedela celá dedina. Ukazoval ich, aj keď išiel kupovať mlieko.“

…Keď sa však zistilo, že Krajčík klame aj o vražednej zbrani, ktorá sa u neho našla už v roku 1996, trestné stíhanie bolo prerušené…

 

Vražda Jozefa Gudábu

   Podľa super-svedka Krajčíka sa mal Mišenka v tisícky kilometrov vzdialenej Venezuele uchytiť aj vďaka diamantom. Tie podľa zdroja z prokuratúry a polície získal od Jozefa Gudábu († 46), ktorý ich krátko pred smrťou ukradol. Potom sa ich zmocnil Mišenka a predal ich. Vražda a okradnutie Gudábu malo prebehnúť na chate v Bojnej (okr. Topoľčany) v marci 2003 za spoluúčasti Karola Mella, Mišenkovho synovca Jozef a ďalších osôb. Gudábov tajný hrob našli kriminalisti vo februári 2011. Priviedol ich k nemu práve super-svedok Krajčík a nemusel ísť ďaleko, veď sa našiel blízko záhradnej chatky u Krajčíkovej matky. Policajti Gudábovej matke priniesli len synove kosti, pochovala ho vraj v detskej truhle.

Na pojednávaní s plačom čítala vopred napísanú výpoveď (Plus 7 dní): „Vedela som, že môj syn sa stretáva s bandou, čo pácha trestnú činnosť. Aj som mu dohovárala. Na mojom synovi boli spáchané dve vraždy. Prečo mu to urobili, keď pre nich pracoval. Jedenkrát ho zavraždili, keď ho strelili do brucha, a druhý, keď ho strelili do hlavy. To ani kat neurobí.“

Od obžalovaného Mišenku chcela vedieť, prečo zavraždil jej syna. Ten odpovedal (Plus 7 dní): „Pani, je mi ľúto, čo sa vám stalo, ale ja som vášho syna nepoznal a ani som ho nezavraždil.“

…Krajčík tvrdil pred vyšetrovateľom, že Mišenka, jeho synovec Jozef a Mello vzali Gudábu na chatu a Mello ho zastrelil. Vraj vystrelil aj Viliam Mišenka a svedok s jeho synovcom potom na príkaz telo zakopali (Plus 7 dní): „Keď sme prišli na chatu, Gudába fajčil vonku pred chatkou. Postavili sme sa do kruhu – ja, Jozef Mišenka, Viliam Mišenka a Karol Mello. Po hádke vytiahol Viliam Mišenka spoza chrbta zbraň a strelil Gudábovi do brucha. Ten padol na zem. Počul som, ako chrčí. Potom som sa otočil. Karol Mello sa mu postavil na krk. Ja som sa otočil a potom som počul druhý výstrel. Mello stál nad Gudábom a mieril na jeho hlavu.“

…Zdroje z prostredia polície a prokuratúry tvrdia, že Gudába krátko pred smrťou ukradol bratislavskému klenotníkovi diamanty, a to bolo motívom jeho vraždy (Nový Čas): „Drahých kameňov sa zmocnil Mišenka a rozhodol sa ich predať v Kanade, kde mal od roku 1993 aktivity a neskôr tam získal vďaka biznis-vízam občianstvo. Peniaze z diamantov boli pre neho kapitálom na investície vo Venezuele. Dostať sa do Venezuely mu v roku 2004 pomohol jeden Čech, s ktorým sa spoznal v Kanade“.

Mišenka si po vyhlásení rozsudku nedával servítku pred ústa (TV Markíza): „Môžu sa hanbiť, aj sudkyňa aj prokuratúra. Všetko je to na mňa našité. Nikdy som nikoho nezabil. Môžu sa hanbiť. Fuj.“ Sudkyňa v odôvodnení uviedla, že svedecká výpoveď je totožná so závermi súdnych znalcov. Posudky z balistiky ale preukázali, že Mišenka nemohol Gudábu zastreliť z dva a pol metrovej vzdialenosti, tak ako vypovedal Krajčík, ale zblízka.

A tu je výsledok podľa N. Času: „Dňa 13. februára 2015 Okresný súd v Nitre uznal Viliama Mišenku za vinného z vraždy Jozefa Gudábu a odsúdil ho na trest 11 rokov odňatia slobody. K vražde došlo v marci 2003 v záhradkárskej oblasti pri obci Bojná, neďaleko Topoľčian. Viliam Mišenka mal podľa súdu po predchádzajúcej hádke postreliť Gudábu do brucha. Následne mal Karol M…. streliť obeti do hlavy. Potom bolo telo poškodeného pochované do provizórneho hrobu, kde bolo vo februári 2011 objavené. Proti rozsudku sa na mieste odvolala prokuratúra i Viliam Mišenka.

Dňa 30. júna 2015 Viliama Mišenku Krajský súd v Nitre oslobodil spod obžaloby za vraždu Jozefa Gudábu. Súd tak zrušil rozsudok Okresného súdu v Nitre… Predseda senátu Krajského súdu v Nitre Stanislav Libant oslobodzujúce rozhodnutie súdu zdôvodnil tým, že nebolo jednoznačne preukázané, že obžalovaný skutok spáchal. Obvinenie bolo podľa senátu postavené len na výpovedi jediného svedka.“

Podľa novinárov sa v očiach Mišenku objavili slzy šťastia…

V tej dobe už Viliam Mišenka viedol 7:0 proti doterajším obvineniam.

  1. Vražda jeho synovca Jozefa z 20. júla 2010 (oslobodený v januári 2013).
  2. Krádež peňazí z nitrianskej pobočky VÚB v januári 1996 (oslobodený v júni 2013).
  3. Vražda bossa bratislavského podsvetia Petra Čongrádyho zo septembra 2004 (zbavený obvinenia v decembri 2013).
  4. Vražda Jána Krišku z jesene 2001 (trestné stíhanie zastavené v januári 2014).
  5. Vražda Františka Marka, ktorý mal v októbri 1996 nešťastnou náhodou zhorieť v chatke (trestné stíhanie bolo prerušené).
  6. Prípad lúpeže v dome topoľčianskych podnikateľov z januára 1996 (trestné stíhanie zastavené v apríli 2014, skutok je premlčaný).
  7. Vražda Jozefa Gudábu z 20. 3. 2003 (Krajský súd ho 30. 6. 2015 zbavil viny).

Ostalo to posledné obvinenie.

 

(ukážka z novej knihy „Mafiánske bratstvá“)

Únosy detí na Ukrajine? Ako funguje „double standard“. . .

03.06.2023

Na Západe je známy aj výraz „double standard“, kedy určité kritériá sú na jedných aplikované, na iných nie. A dobre vedia, čo to znamená. Vo Vietname Američania najskôr barbarským bombardovaním civilných cieľov narobili tisíce sirôt a potom ich asi 3 300 odviezli z Vietnamu, z čoho boli aj súdy s podozrením na ÚNOS! Ale nikomu nenapadlo vydať kvôli tomu na [...]

Náckovia na Slovensku?

02.06.2023

História sa opakuje. Zvlášť, keď jej niekto pomôže. Mnoho príslušníkov SS utieklo po II. svetovej vojne z Európy za výdatnej pomoci ilegálnej siete Odessa, ako o tom píše Frederick Forsyth v knihe „Spis Odessa“ a významnou prestupnou stanicou bol aj Vatikán! Viacerí sa usadili v USA a Kanade, kde nie je dodnes nacizmus považovaný za zločinnú ideológiu (??!). [...]

Predvolebná reinkarnácia, či prekabátenie Matoviča a jemu podobných

29.05.2023

História sa opakuje. Po Novembri 1989 sa viacerým komunistickým poskokom podarilo reinkarnovať do novej doby. Žiarivým príkladom je Ján Štrasser, profesionálny komunistický vriťolezec (viď výber „Nám s úsmevom sa kráča… The best of KSS & KSČ“, kde mu patrí čelná pozícia medzi autormi komunistických „častušiek“), ktorý dvakrát podpísal Antichartu. [...]

archeológovia, Kremnička, Banská Bystrica

Unikát na Slovensku aj v okolitých štátoch: Miesto brutálnych popráv skúmajú archeológovia

20.04.2024 07:00

V lokalite krvavého masakru ide o novátorský počin slovenskej archeológie. V banskobystrickej časti Kremnička odštartovali výskum na mieste masových popráv.

blinken

Vojaci USA odchádzajú z Nigeru. Krajina sa zbližuje s Ruskom

20.04.2024 06:07

Spojené štáty v piatok súhlasili so stiahnutím svojich viac ako 1000 vojakov z Nigeru a ukončením svojej prítomnosti v tejto krajine.

kastiel cunovo

Mestá a obce kritizujú nápad rezortu kultúry. Odkazujú: predaj pamiatok je zložitý, novinky situáciu zhoršia

20.04.2024 06:00

Rezort pripustil, že nemá v rozpočte vyčlenené prostriedky na ich kúpu a doteraz si predkupné právo neuplatnil ani raz.

Russia International Women's Day

Putin stratil na Ukrajine už oveľa viac vojakov ako Brežnev v Afganistane. A koľko padlých má Zelenskyj?

20.04.2024 06:00

Ukrajinci tvrdia, že zlikvidovali viac ako 450-tisíc Rusov. Moskva však hovorí len o 6-tisícoch svojich padlých. K reálnemu údaju sa asi priblížila BBC.

gumurin

Ako to vidím

Štatistiky blogu

Počet článkov: 732
Celková čítanosť: 6296638x
Priemerná čítanosť článkov: 8602x

Autor blogu

Archív

Odkazy