Profesor Lapin ešte začiatkom tohto roku, teda pred pár dňami, predpovedal miernu zimu a také postupné oteplenie, že budeme pestovať banánovníky. A čo sa deje?
„Husté sneženie, ničivé krupobitie, poľadovica, tornáda a mrazivá zima. Spojené štáty sa podľa meteorológov majú pripraviť na túto nepríjemnú kombináciu, ktorá môže priniesť problémy historických rozmerov. Búrka, ktorá sa rúti na USA, by mohla zasiahnuť až tretinu obyvateľstva, čiže sto miliónov ľudí.“ Podľa americkej televíznej stanice Weather Channel ide o „život ohrozujúce podmienky“: „V čase najhustejšieho sneženia bude nemožné cestovať nielen na miestnych komunikáciách, ale aj na medzištátnych diaľniciach. Môžu sa vytvárať záveje až do výšky dva a pol metra.“ Spojené štáty tento rok celkovo zažívajú neobyčajne tuhú zimu. Cez severovýchodné štáty sa minulý týždeň prehnala už piata veľká búrka tohtoročnej sezóny. V New Yorku v januári napadal približne dvojnásobok priemerného množstva snehu.
Dve tretiny územia Spojených štátov zasypala historická snežná búrka. Desiatky miliónov ľudí sa stali rukojemníkmi zimy. V štátoch ako Texas, kde rastú palmy, očakávajú až dva centimetre ľadu na cestách. Prezident Barack Obama sa v Bielom dome kvôli hroziacemu živlu zišiel s ministerkou pre vnútornú bezpečnosť Janet Napolitanovou a šéfom Federálnej agentúry pre riadenie záchranných prác (FEMA) Craigom Fugatemom. V južnej časti St. Louis očakávajú mrazy s následným silným vetrom, pričom ľad by mohol spôsobiť rovnakú situáciu ako v roku 2006. Časti Missouri boli týždne bez elektriny.
Od Texasu a naprieč Ohiom padal mrznúci dážď alebo mokrý sneh, snežilo aj v oblasti od Missouri po Wisconsin. V americkom štáte Ohio ľad popretŕhal elektrické vedenie a 14 tisíc ľudí zostalo bez prúdu. Celkovo na zasiahnutom území výpadky prúdu postihli až 40 tisíc domácností.
Na pomoc postihnutým oblastiam bola povolaná Národná garda. Úrady, školy a letiská sú zatvorené. Zrušili 4400 letov.
Omyl pána profesora?
Ak by si niekto myslel, že pán profesor Lapin je pod dojmom týchto správ v úprimných rozpakoch a horúčkovito prepočítava, kde sa to zmýlil, mýli sa – teda ten kto si myslí, že profesor Lapin si myslí, že sa vo svojich strašidelných predpovediach mýlil. Opak je pravdou. V týchto dňoch avizoval dokumentárny film venovaný klimatickým zmenám na STV, ktorý bol odvysielaný 26. januára pod názvom „Bude nám horúco?“. A profesor Lapin verí, že bude. A má pravdu! Chyba nie je v jeho výpočtoch, ale v Američanoch! Kľúčovým vysvetlením sú jeho prorocké slová:
„Profesor Lapin spresnil, že poľnohospodárstvo sa významnou mierou podieľa na produkcii metánu, čím prispieva k zosilneniu skleníkového efektu. Na zvyšovaní podielu metánu vo vzduchu sa podieľajú aj plyny prežúvavcov, ktorým vzniká metán v tráviacom trakte.“
No a čo robia tí šialení Američania? Žujú! Prežúvajú, žviakajú a zasa žujú a potom sa čudujú. Nemali vymyslieť žuvačky alias „chewing gumy“! A hlavne nemali im tak masovo podľahnúť. Veď vieme my koľko toho milióny Američanov denne nažujú?! Tak nech sa potom nečudujú. Veď v takom šírošírom slobodnom svete prežúvavcov musia byť aj následky takého prežúvania katastrofálne. Nečudujme sa, že hrozia tornáda.
Keby Američania počúvali pána profesora, nemuseli by sa dnes vyhrabávať spod závejov snehu. Profesor má vždy pravdu. Mimochodom, podľa iných jeho predpovedí sú podmienky pre bežky na snehu v Malých Karpatoch ideálne…
Celá debata | RSS tejto debaty