Až teraz, po rokoch fungovania toho nezmyslu, si naše médiá všimli ten cirkus so sťahovaním Európskeho parlamentu (EP) z Bruselu do Štrasburgu a späť. A to sa medzičasom pod protestnú petíciu stihol podpísať už takmer milión občanov EÚ. Všetkých nás to totiž ročne stojí 200 miliónov eur.
„Výkonnosť“ EP je povestná. Britský The Guardian informoval podrobne o praktikách Európskeho parlamentu, kde sa pri debate o potravinových doplnkoch až 609 draho preplácaných europoslancov rozhodlo radšej pre vlastnú večeru. Zvyšných 17 diskutujúcich zamestnalo v obrovskej sále 18 pracovníkov parlamentu a 33 prekladateľov! Debatu sledovalo na galériách OSEM návštevníkov. Návrh neprešiel jediným hlasom, keď nakoniec hlasovalo 16 europoslancov proti 15-tim, čo sem zablúdili z večere. Takto sa správa niekto na koho vlastní voliči nemajú počas volebného obdobia žiadny dosah.
Ale existuje riešenie – dve muchy jednou ranou. Jednak dosiahnuť väčší dosah na poslancov, druhak dať zmysel parlamentnej budove v Štrasburgu. Stala by sa totiž sídlom Dolnej komory EP, ktorá by bola zložená zo zástupcov „logických regiónov“ Európy. Je ich viac ako 90 a na ich určení pracoval celý tím historikov a geografov v dlhodobom medzinárodnom projekte. Jeho iniciátorom bol Alfred H. Heineken, predseda správnej rady tretieho najväčšieho pivovarníckeho zoskupenia na svete. Heinekenovým cieľom bol výber takýchto štátnych útvarov, ktoré nepresiahnu desať miliónov obyvateľov. Má to nepochybné výhody v možnosti tzv. priamej demokracie, ktorá má zároveň solídny ekonomický základ a šance občanov zúčastniť sa na správe vecí verejných sú takmer optimálne. Podrobne o tom píšem vo svojej knihe „Všetko jen inak“ a to podstatné nájdete v priečinku venovanému tejto knihe na mojej web-stránke.
Priblížme si toto riešenie príkladom. Problematická existencia „štátu“ Kosovo by tak dostala legitímnych zástupcov, pretože tieto prirodzené časti Európy, akési „regionálne ekonomické bunky“, nie sú totožné so štátmi. Väčšie štáty majú totiž prirodzene viac takýchto častí. Napríklad v Čechách by tak automaticky získala zastúpenie na medzinárodnej úrovni Morava. Veľa, ak nie všetky, citlivé územné spory by tak stratili význam. Samostatné zastúpenie by napríklad malo Severné Írsko, ale aj nepokojné Baskicko. Úloha dolných komôr parlamentov je známa a ich užitočnosť overená. Užitočnou by sa konečne stal aj ten francúzsky kapric, že EP musí hosťovať aj na ich pôde. A my všetci by sme mali aspoň na chvíľu pocit, že dobrá vôľa a rozum zvíťazili…
Zdá sa Ti, že je europoslancov málo ...
Celá debata | RSS tejto debaty