To, že trávnatý povrch kurtov mení predvídateľnosť tenisového zápasu na lotériu potvrdzuje tento ročník najslávnejšieho tenisového turnaja sveta v londýnskom Wimbledone. Touto lotériou v prvom týždni neprešli také hviezdy ako Nadal, Šarapovová, či Federer. Z prvej desiatky najlepších na svete prešlo do ďalších kôl iba šesť mužov a len štyri ženy. V rámci grandslamových turnajov je to najväčšia katastrofa šampiónov spolu s rokmi 1996 na Wimbledone a 1998 na Roland Garros.
To že ide o lotériu viac, než šport dokazuje aj to, že prekvapivý Federerov premožiteľ v 3. kole prehral s Rakúšanom Melzerom.
Prirodzenú klzkosť trávy ešte znásobuje nevypočítateľné daždivé londýnske podnebie. Šarapovovú museli po páde ošetrovať v šatni, jej bulharský priateľ Grigor Dimitrov stratil pri svojom podaní rovnováhu, narazil si bok, čo viedlo k súperovmu mečbalu. Sťažoval sa, že popŕchať začalo už pri rozohrávke prerušeného zápasu a nakoniec odmietol za takýchto podmienok hrať.
Mal som šancu vyskúšať si trávnatý povrch na kurtoch univerzity v Cambridge a môžem potvrdiť, že na tráve sa nie je o čo „oprieť“ a pri nepredvídateľných sklzoch, ale aj zadrhnutiach tenisky o časti, kde tráva už chýba, hrozia veľmi nepríjemné zranenia, až zlomeniny.
Legendárny Ivan Lendl svojho času vyhlásil, že tráva je dobrá akurát pre kravy. Aj Andrej Medvedev tvrdil, že tento povrch je spočiatku taký klzký, že by sa na ňom lepšie korčuľovalo, než hralo tenis. Wimbledonské trávnaté dvorce už prekliali viacerí. A vždy sa znovu vrátili. Ak chcete vedieť prečo, stačí kliknúť tu.
Celá debata | RSS tejto debaty