Najľahšie sa tuneluje zdravotníctvo. Na to je dnes u nás toľko dôkazov, že si iste každý dokáže nájsť dosť príkladov. Okrem každodenných rozkrádačiek nákupom predraženého materiálu alebo pseudo-služieb (napríklad právnických), prichádza raz za čas manna nebeská v podobe „hrozby“ svetovej pandémie smrtonosným vírusom. Len si spomeňte – prasačia chrípka, vtáčia chrípka, SARS, ebola a teraz zika! A vždy je to o tom istom – z hlbín Afriky, vrátane Egypta, ako v tomto prípade (rovnako ako „nílska horúčka“), sa vyberie do sveta nová nákaza. Obvykle je známa už skôr (v tomto prípade už z roku 1947 v Ugande, v prípade vtáčej chrípky to bolo osem rokov pred tým, než sa dostala do svetových médií ako „celosvetová hrozba“). A ako v prípade AIDS aj u vírusu zika bol prvý nález na opici. Ako u všetkých predošlých, s výnimkou AIDS, sa zika neprenáša z človeka na človeka, čo by až potom oprávňovalo k panike. A tento nový vírus sa navyše (aká smole pre panikárov! Vôbec nijako neprejavuje. U dospelých má minimálne príznaky blízke nachladnutiu a navyše vyrážky, ktoré nezanechávajú stopy. U detí vraj môže spôsobiť poškodenie vývinu mozgu novorodencov, ale aj to je zatiaľ hypotéza. Prisudzuje sa mu aj veľmi raritné ochorenie zvané Guillain-Barrého syndróm, kde v krátkej dobe dôjde k ochrnutiu celého tela a bez včasnej pomoci lekárov (ktorí u nás toto ochorenie väčšinou nepoznajú) je smrteľné. Vírus prenášajú komáre druhu Aedes aegypti a A. albopictus, ktoré sa v Európe prakticky nevyskytujú. U väčšiny infikovaných sa ochorenie vôbec neprejavuje.
Takže „pohoda, klídek, cígárko“, ako sa spieva v istej českej populárnej piesni? No, mohlo by to byť, keby tu neboli svetové médiách, po ktorých sa tie naše tak ochotne opičia. Takže sa v nemenovanom našom týždenníku dočítame, že „tri prípady ohlásil New York, jedno dieťa z Jamajky ochorelo v Texase a nakazený je aj muž z Dánska, ktorý dovolenkoval v Južnej Amerike, tri prípady ohlásilo Portugalsko…“ A túto biedu (na úrovni početnosti zrážok bicykla s kravou) uzatvára autorka slovami: „Šíri sa teda naozaj rýchlo.“ Čo k tomu dodať? Len to, že u nás naozaj nie sú novinári, ktorí by sa aspoň trochu vyznali vo vede. A nami všetkými platený verejnoprávny rozhlas zrušil už pred rokmi jedinú pravidelnú reláciu o vede, ktorá by na danú tému mohla vyspovedať odborníka a dôkladne tému rozobrať. A na tej minimálnej ploche rozhovoru v „prúdovom vysielaní“ sa síce odborník snaží vysvetliť, že nám nič nehrozí, ale aj tak dnes už fakticky denne počúvame o tom kto prišiel z Karibiku nakazený, hoci to je asi taký výskyt oproti bežnému dennému prírastku iných ochorení, ako keď porovnávame početnosť pádov meteoritov a kvapiek dažďa. Ale naše médiá sú tejto „hrozby“ plné. Už sa len čaká, kto príde prvý s „geniálnym“ nápadom, že treba čosi, čokoľvek nakúpiť…
O tom, aký je to kšeft, keď sa podarí vytvoriť dostatočnú paniku okolo blížiacej sa epidémie, či pandémie, ktorá nakoniec nedorazí, som tu už písal. Tak si len pripomeňme, že dňa 30. 11. 2009 prišiel poslanec Vladimír Novotný za SDKÚ-DS (potom poradca Radičovej a dnes mu dáva šancu zase nejaká ambiciózna stranička) ako predseda Výboru pre zdravotníctvo NR SR s dramatickým vyhlásením: „Prasačia chrípka je už aj na Slovensku, ministerstvo zdravotníctva a Úrad verejného zdravotníctva katastrofálne podcenili situáciu“. Vzápätí kritizoval, že prečo sa ešte niečo nenakúpilo (a prečo odkiaľsi a prečo za tie peniaze – dokonca varoval, že taký nákup môže byť rovnaký škandál, ako s emisiami). A aby sme sa tej „hroziacej pandémie“ mali prečo báť, pohotovo sa našla snaživá okresná hygienička kdesi pri Žiline, ktorá iniciatívne vyzvala primátorov a starostov, aby už preventívne vymeriavali parcely pre masové hroby! Štát pod takýmto tlakom nakúpil 7 miliónov vakcín za milión eur. V auguste 2010 vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia koniec „pandémie“ prasačej chrípky a na Slovensku ostalo 900 tisíc nevyužitých vakcín. Ich protokolárna likvidácia nás všetkých vyšla na ďalších 17 tisíc eur.
A to už v roku 2006 slovenská vláda vydala ekvivalent až 213 miliónov korún na prevenciu vtáčej chrípky, ktorá k nám nikdy nedorazila. Z toho pripadlo len na nákup rúšok na tvár 82 miliónov. To bol kšeft!
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila vo februári 2016 v súvislosti s vírusom zika stav ohrozenia. A my máme voľby – takže bude zaujímavé sledovať, kto začne prvý bubnovať na poplach a koľko nás to bude zase zbytočne veľa stáť…
treba stale niecim strasit, lebo najvacsi... ...
Celá debata | RSS tejto debaty