Bratislava je na bicyklové výlety ako stvorená. Po krivoľakých chodníčkoch sa naháňajú adrenalín trekkeri, pre pohodárov sú tu cyklo-trasy ako JuRaVa (Jur – Rača – Vajnory so sympatickým cyklo-bufetom „Optimista“ pred Račou) alebo hrádza na petržalskej strane. V Petržalke, len kúsok za mostom (môžete si vybrať most Lafranconi alebo SNP, z oboch sa tam dostanete) je unikátny cieľ pohodového výletu – Bunker B-S 4 „Lány“. Primárne lákadlo pre chalanov všetkých vekových kategórií a zvlášť nadšencov histórie militárií, ale ani ženská časť bicyklovej výpravy sa tu nemôže nudiť.
História naživo
Prešiel som mnohými expozíciami I. aj II. svetovej vojny. Veľmi na mňa zapôsobilo turecké Galipoli s pamiatkami na tú prvú svetovú vojnu. Z tej druhej som sa vždy zaujímal o naše predvojnové betónové opevnenia pre ich dokonalosť a um ich staviteľov. Veď aj ja som chcel zachrániť jeden bunker s unikátnym umiestnením pri Bratislave pod železničným mostom , ale to som netušil, aké čachre okolo toho sú. Takže viem oceniť, že v prípade Bunkra B-S 4 „Lány“ sa dobrá vec podarila. Veľmi múdro sa tu spojila štátna inštitúcia Vojenský historický ústav, ktorému tento historický objekt patrí, a OZ Múzeum petržalského opevnenia, ktoré ho napĺňa až neuveriteľne dôsledne dobovým vybavením a dokonca aj výzbrojou. Už som videl všeličo, ale tak dokonalo obnoviť palebné postavenia ťažkého aj ľahkých guľometov je obrovský výkon. Navyše, ak sú funkčné (!), takže počas Noci múzeí tu v máji môžete zažiť aj ukážkovú streľbu! Otvorené je vtedy od 11:00 do 23:00 hod. (posledná prehliadka začína 23:00 a trvá do 24:00 hod.). Asi tucet nadšencov pod vedením Martina Kubalu dokáže pozháňať a poskupovať originálne kusy výbavy a výstroja, akými sa nemôžu ani zďaleka pochváliť podobné múzeá takéhoto opevnenia v Čechách (napr. pevnosť Dobrošov), či vo Francúzsku. Títo nadšenci boli tak dôslední, že dokázali dokonca vypátrať aj pozostatky protitankového kanónu z tohto bunkra v Petržalke práve až vo Francúzsku, v opustenom bunkre na Atlantickom pobreží.
Mimochodom, tento bunker patril k prvým, ktoré v Petržalke navštívil Hitler, aby sa presvedčil, že zbabelosť francúzskeho premiéra Daladiera a anglického Chamberlaina jeho armáde ušetrila veľké straty. A zároveň sa tu po obsadení českej časti prvo-republikovej ČSR ale aj časti Slovenského štátu dobre napakovali kvalitným vojenským materiálom, aby nadelili za tú dobrotu Francúzom aj Angličanom potupnú porážku.
Dámy ocenia vzorný poriadok a čistotu. Bunker je vymaľovaný zvonka aj zvnútra. Má dve podlažia a obe plné atraktívnych militárií. Dozviete sa tu aj stručnú históriu výstavby celej sústavy bunkrov v predvojnovom Československu a tiež prečo vďaka Mníchovskej zrade západných veľmocí nikdy nedostali šancu brániť republiku proti hnedému hitlerovskému moru. Mimochodom, sústava opevnení na petržalskom predmostí bola jediná kompletne dokončená a vyzbrojená časť celej pevnostnej línie od západných až po východné hranice vtedajšej ČSR.
V tomto originálnom múzeu nájdete:
- Dve rekonštruované podlažia bunkra, jedno z nich pod zemou
- Slávne československé zbrane a systémy
- Bannery s mapami, nákresmi a dobovými fotografiami
- Originálne technické zariadenia objektov ako ventilačný systém, zariadenia studne, kúpeľňu a toalety, ubikácie, sklady atď.
- Ochranné prvky bunkra ako ťažké pancierové dvere, masívne strieľne a tzv. pancierové zvony
- Expozíciu vyznamenaní, vojenských opaskových praciek, uniformy, prilby a iné
- Zbierku munície všetkých typov používaných v opevnení
- Predmety každodenného používania
Je to obdivuhodné bohatstvo exponátov, keď si predstavíme, že OZ Múzeum petržalského opevnenia vzniklo len v roku 2011 a najskôr ho museli očistiť od bezdomovcov a vandalov a len, čo tak urobili, povodeň ho zaliala až po strop a museli začať znovu!
Nadšenci z OZ Múzeum petržalského opevnenia sa však neuspokojili len s obdivuhodnou revitalizáciou samotného bunkru, ale v okolí nájdete aj originálne protipechotné a protitankové prekážky, ako aj iné vojenské inštalácie.
Zadarmo a na dosah
Bunker je možné navštíviť len v lete od apríla do konca októbra. Zima je určená na údržbu a dopĺňanie inventáru, ktorý je už teraz viac ako bohatý.
Dostanete sa tam ľahko bicyklami po hrádzi medzi mostmi Lafranconi a SNP. Autom od druhého z mostov smerom na bývalý hraničný prechod Berg, kde bunker uvidíte už pri príchode na prvé parkovisko. Na stránke OZ je aj mapka.
Návštevy sú vítané každú letnú sobotu 11:00 – 18:00, v prípade neistého počasia si pre istotu zavolajte na 0904 972 254. Na prehliadku, ktorá trvá asi hodinu môžete zobrať dokonca aj zahraničných hostí, pretože tu sprevádzajú aj po anglicky (len si to telefonicky potvrďte).
Vstup je zadarmo, ale sluší sa zanechať dobrovoľný príspevok. Veď len vďaka týmto príspevkom a 2% z daní sa môžeme na vlastné oči presvedčiť o dômyselnom obrannom stavebníctve (mimochodom, bunker stavala rovnaká firma ako napríklad študentský komplex Lafranconi), ale aj predvídavosti projektantov, aby sa z bunkra dalo nielen brániť hranicu, ale v ňom aj v relatívnom pohodlí žiť (veď tu mali vlastnú studňu, ale aj vtedy luxus v podobe splachovacích záchodov).
Viac sa dozviete, až tam pôjdete!
Celá debata | RSS tejto debaty