Popularizácia zdravej výživy – to je čitateľská tutovka! Preto sa jej chytá každý bulvár. A aj to tak dopadá.
Najviditeľnejším propagátorom zdravej výživy u nás je doktor Bukovský. Prečo nie. Vlastne, prečo nie? Pretože by nemal tvrdiť čisté bludy. V lete ma zaujalo, že prišiel do Slovenského rozhlasu oduševnene hovoriť o tom, že aj malé množstvo alkoholu konzumovaného na slnku môže spôsobiť melanóm kože?! A kruci, to by som mal byť už po smrti! Tak som si vyhľadal, z čoho pán doktor čerpal a objavil som, že to bola len ďalšia štúdia zložená z 13-tich iných štúdií, čo svojho času vtipne okomentoval pán Štepka z RND v jednej zo svojich briskných hier. A čo tá štúdia tvrdí? No, vlastne nič. Nech sa páči:
Alkohol vraj škodí pre „…acetaldehyd, zlúčeninu v alkohole“ – to je epochálny nezmysel, alkohol je jednoduchá molekula, ktorá nič iné neobsahuje, acetaldehyd vzniká až v našom tele, ale tiež sa pomerne rýchlo rozkladá na CO2 a vodu.
A aj tak: „Americká Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) označuje acetaldehyd za možný karcinogén, výskumy však tento predpoklad zatiaľ nepotvrdili.“
„…vedúca autorka štúdie, dúfa, že by mohla táto nepatrná súvislosť medzi rakovinou a pitím alkoholu…“
„Medzinárodný tím vedcov“ – to je obvyklá floskula. V skutočnosti je to akási Eunyoung Cho, začiatočníčka, ktorá má registrovaných vo Web of Science len 13 publikácii, z toho ani jedna nespĺňa štandardy dôveryhodnej (teda tzv. karentovanej) publikácie. Čiže ide o začínajúcu kompilátorku bez originálnych výsledkov.
A aj tak: „Výskumníci zatiaľ výsledky štúdie vysvetľujú s opatrnosťou, pretože riziko spojené s pravidelným pitím alkoholu musí byť chápané kontextuálne spolu s faktormi životného štýlu a prostredia.“
Stručne povedané, jedna pani zozbierala práce iných a zosmolila z toho správu ideálnu pre bulvár, ale nie pre seriózne vedecké závery. A aj ona si vlastne na jednoznačné závery netrúfa.
Tak prečo sa do nich púšťa doktor Bukovský, ktorý tento „objav“ ohlasoval v lete v Slovenskom rozhlase ako hotovú vec?
Navyše, keď sám rok pred tým odporúčal v bulvári ako neškodné „ružové vína, kvalitnú whisky, pivo a kvalitné portské“?! Samozrejme, s príslušným mravným ponaučením.
Takže ešte raz – jeden rok pán doktor vyhlasuje, že alkohol vlastne neškodí, na druhý rok to skombinuje s opaľovaním ako smrteľný hriech?
Pán doktor radí
Tak ma to zaujalo, že som sa pozrel aj na iné jeho rady. Napríklad o dusičnanoch. Tie, ako už desaťročia vieme, kvôli hnojeniu prenikajú najmä do zeleniny a určite to neprospieva nášmu zdraviu. Ale to by sme zabudli na doktora Bukovského, ktorý vždy prichádza s milým prekvapením!
„Koncom minulého storočia boli dusičnany doslova postrachom. Dnes to už neplatí. Niežeby ich tak výrazne ubudlo, odborníci ich však už nepovažujú za také škodlivé.“ To tvrdí redaktorka, ktorej pán doktor prikyvuje a dodáva: „Používajte zeleninu z poobedňajšieho zberu. Ak použijete rýchlenú zeleninu, zistite, či bola pestovaná v skleníku alebo vo fóliovníku. Väčšie riziko predstavuje zelenina z fóliovníka…“
Božemôj, ja by mamičkou, tak po takých radách skočím z mosta. Lebo toto sú rady pre Sherlocka Holmesa. Alebo si vy viete predstaviť, ako v Lidl-i zastavujete predavačku (ak tam vôbec nejakú nájdete) a zisťujete, či tá zelenina zo Španielska, či Maroka je z poobedňajšieho zberu??? A že či je zo skleníka alebo fóliovníka??? Však zavolajú záchytku, že ste si napriek radám pána doktora príliš vypili a ešte išli na slnko!
Medzi nami babami
Práve preto, že rady o zdravej výžive sú také populárne, za posledné polstoročie (ako o tom podrobnejšie píšem vo svojej knihe „Návod na dlhovekosť“) sme sa dozvedeli množstvo protichodných rád – najskôr nám niečo odporúčali, potom nás pred tým istým varovali. A naopak. Ale hlavne, že stále bolo, čo v tých novinách „objavovať“ a teda predávať. Práve kvôli tej knihe som si svojho času dal tú prácu a pri bežnom prehľade vedeckých prác si zvlášť odkladal tie skúmajúce užitočnosť, či škodlivosť potravín. A môžete mi veriť – neexistuje bežná potravina (vrátane vajec, mlieka, zemiakov…), ktorú by nejaký vedátor nevyhlásil za jed! A do toho si uvážte nevzdelanosť našich novinárov, čo vedie každú chvíľu k nejakému ich „objavu“, ako nedávno v prípade grilovania. A nie je to lepšie ani v tom Slovenskom rozhlase, kde už pred rokmi zrušili post vedeckej redaktorky a namiesto serióznych relácií (aspoň jednej!) tam redaktor Mečiar každý deň šíri bludy v rámci kúpeného zahraničného „zábavného formátu“. Preto tiež v tej knihe nabádam, aby sme boli voči akýmkoľvek „radám dennej spotreby“ opatrní. A radili sa vlastným rozumom, či osobnými skúsenosťami našich známych a dôveryhodných blízkych.
A čo s pánom doktorom Bukovským? Ja nepochybujem o jeho horlivosti zachrániť nás pred najhorším. Ale na to by si zdroje, z ktorých čerpá, mal lepšie preveriť a hlavne nezabúdať, že akúkoľvek informáciu bulvár dokáže hyperbolizovať a spotvoriť na nepoznanie…
:-) ...
Takto skončil som potravinárstvo. platí jedna ...
Mne satčil jediný pohľad na zeleno-sivastý ...
Praveže nie, Bukovského nazory sa prejavili ...
Každý dostal do vienka možnosť výberu a ...
Celá debata | RSS tejto debaty