Tento rok má byť aj rokom medzinárodne uznávaného architekta Ladislava Hudeca. V pondelok sme si pripomenuli 125 rokov od jeho narodenia v Banskej Bystrici. Zomrel síce v americkom Berkeley (viac TU), ale na vlastné želanie je pochovaný v Banskej Bystrici.
Základy staviteľstva získal u otca, kresliť ho učil v Banskej Bystrici známy maliar Dominik Skutecký. Vyštudoval v Budapešti, za I. svetovej vojny bol ako dôstojník Rakúsko-uhorskej armády zajatý na ruskom fronte. Ale ušiel do Číny a usadil sa s bratom Gejzom v Šanghaji, kde sa oženil s dcérou zámožného bankára. Tu od roku 1918 do roku 1947 realizoval 60 významných stavieb, tretina je pamiatkovo chránená. Po roku 1945 precestoval celý svet, ale na rodné Slovensko nezabudol.
V Šanghaji je dodnes kultovou stavbou s jeho rukopisom hotel Park. Okrem toho projektoval aj 22-podlažnú budovu bankového koncernu, vtedy najvyššiu v celej Ázii. Okrem toho Grand Theatre, nemocnicu Hospital, kostol Santa Monica, ale aj 6-9 podlažné obytné nájomné domy v koloniálnom štýle s prvkami čínskej eklektiky. Udal tón celému centru mesta na nábreží s názvom Bund, ktoré je dnes pamiatkovo chránené.
K svetoznámemu hotelu Park sa v Šanghaji najľahšie dostanete cez pešiu zónu na Nanjing Road plnú pouličných, malých, veľkých aj najväčších obchodov. Momentálne tu v pouličnom predaji doslova letia hračkárske drony, ktoré môžete aj pošliapať a predsa opäť vzlietnu! Takmer na každom kroku vás oslovuje kopa kšeftárov s hodinkami a kabelkami. Ale ak vytrváte, po dvoch kilometroch cestou od prístavu objavíte na konci ulice hotel Park, navrhnutý architektom Hudecom. Je tu aj malá výstavka memorábilií zo začiatkov tohto hotela, ktorý bol desaťročia centrom spoločenského života. My sme ho navštívili spolu s viceprimátorom mesta Piešťany.
Smutné však je, že si nevieme tohto významného rodáka uctiť a ako už toľký krát predbehli nás iní. Maďari si ho prisvojili pod menom Laszlo Hudyecz. Postaral sa o to Generálny konzulát Maďarska v Šanghaji objednávkou jeho portrétu u známeho maďarského maliara Attilu Borosa.
Výsledný obraz v decembri 2010 venovali hotelu. A tak na prvom poschodí, kde je výstavná časť hovoriaca o histórii tejto už kultovej stavby, je Hudecov portrét s popiskou „maďarský architekt narodený na Slovensku“…
Nuž, najskôr by sa mal nájsť niekto, kto ...
áno bol to obdivuhodný Človek.... veru ...
O Ladislavovi Hudecovi som videla pred rokmi ...
++++++++vďaka za zaujímavé info ++++++++ ...
Celá debata | RSS tejto debaty