Založ si blog

Ponaučenie z krízy – namiesto demonštrácií manifestácia!

Dnes to bude trochu dlhšie, ale za to spoločné ponaučenie to snáď stojí.

Toto povedala v rozhovore pre Literární noviny najznámejšia a najskúsenejšia česká investigatívna novinárka Tereza Spencerová:

„Jistě, všechno čím dál víc připomíná ´barevné revoluce´, jen asi většina z nás netušila, že se dá takhle ´buntovat´ i v zavedených členských státech EU. Hloupě jsme si mysleli, že je to záležitost jen nějakých rozkolísaných postsovětských republik. Nicméně, měli bychom si tedy zvykat a přestat se divit, že demokracie je na houby, když negeneruje ty ´správné´ výsledky. Mě na tom ale nejvíc zaráží, že ´demokratická ulice´ a její ´think-tanky´ a penězi přeplněné nadace chtějí prosazovat hesla a principy, které neřeší žádné aktuální problémy a místo nich operují jen se symboly. Dobře, tak dosáhnou svržení vlády. Robert Fico už nabídl demisi, jako kdyby to on zavraždil Kuciaka a jeho přítelkyni. Ostatně, ukázalo se na něj prstem coby na pachatele stejně snadno jako v kauze Skripal na Rusko. To je přece šílené.

A dál? Jako že pravda a láska, jediné povolené ´správné názory´ a nejspíš i následný příval migrantů nás nějak posunou dopředu? Přesně nechápu, co je v plánu. Chaos, zpochybnění voleb coby základního principu demokracie? Po pouhém čtvrt století, co jsme se k demokracii konečně přidali…“

Ale jasné to bolo aj normálnemu českému čitatelovi:

Toňula: Držím palce Slovákům, aby svou první barevnou revoluci ustáli. Pokud se jim to nepodaří, jsou vyhlídky země do budoucna žalostné. Z rychle rostoucí ekonomiky může být za pár let něco na způsob Ukrajiny. Pravicové strany a všehoschopní rychlokvašení politici typu Kollára nebo Matoviče už si dělají zálusk na tučnou kořist…“

Už aj v zahraničí videli jasné kontúry známych „dúhových prevratov“, ktoré po sebe zanechávajú rozvrátené krajiny v područí globalizačnej kliky. A u nás to tí „protestanti“ nevidia? Keď už to vidí aj prostý občan a nie jeden? Tu je príklad:

Jozef Š.: „Pán Murín, či pán Gustáv, vyzerá to na tom našom Slovensku čudne, prečudne. A bude vari ešte veľmi dlho trvať kým sa bude dať hovoriť o normálnom stave… Tá ulica naháňa, ak nie strach, tak aspoň zlý pocit. A to, čo sa zdalo pred nedávnom absurdným, sa pomaly javí ako realita. Tu naozaj ide niekomu o veľa a nám takisto. Súhlasím s Vašimi názormi na blogu a nechce sa mi veriť, že ľudia s normálne vyvinutým mozgom môžu mať tak naivné názory ako je to u mnohých diskutujúcich. Srdečne pozdravujem.“

Ale bez ohľadu na triezve hlasy, na námestia išli masy. Prečo prevládali emócie nad faktami?

 

Koho chceli umlčať?

Táto vládna koalícia:

+ zlikvidovala posledné mafiánske gangy (sýkorovci, takáčovci a i.)

+ vrátila nám Gabčíkovo

+ zamedzila napriek hrozbám arbitrážami zarábaniu na našich chorobách

+ študenti zadarmo cestujú

+ ekonomike sa darí

+ nezamestnanosť klesá

+ stará sa o pacujúcich a podmienky ich práce

+ zvyšuje mzdové minimum a presadzuje príplatky za nadčasy a nočnú prácu

+ zaručuje, že práca je prednostne pre slovenských občanov

+ stará sa o dôchodcov, prispieva im nadštandardne, ako žiadna vláda pred tým

+ odmietla Istanbulský protokol, ktorý absurdným spôsobom prevracia chápanie základov ľudskej spoločnosti tvorenej mužmi a ženami a útočí na klasickú rodinu

+ postavila sa migračnej invázii a ustála aj tlaky z Bruselu

+ odmieta démonizáciu Ruska pod lživými zámienkami

+ ako prvá v Európe sa účinne postavila proti dvojakej kvalite potravín

Je oprávnene sebavedomá, slobodomyseľná a má neodškriepiteľnú autoritu vo svete. Odporuje globalizačnej klike. A to sa neodpúšťa!

 

Aká je alternatíva? Len extrémy a bizarnosti!

Sme svedkami až neskutočnej manipulácie verejnosti na to nastavenými médiami. Maľujú našu politickú scénu čierno-bielo. Ibaže naopak, čo je biele musí byť podľa nich pretreté na čierno, o čiernom sa mlčí. Tu je príklad z internetovej diskusie „exblavak“:

„V septembri 2005 vyplatil Daňový úrad Bašternákovej eseročke vratku DPH 1, 29 mil €. Pri moci bola druhá Dzurindova vláda, šéfkovu Daňového riaditeľstva SR Machová. Ministrom spravodlivosti Lipšic. Sulík viedol bratislavskú mestskú firmu Odvoz a likvidácia odpadu, predtým radil ministrovi financií Miklošovi. Vo februári 2011 vyplatil Daňový úrad inej Bašternákovej firme vratku DPH vo výške 3,57 mil. € . Predsedníčkou vlády bola Radičová. Prezidentom Finančnej správy Mikulčík. Ministrom vnútra Lipšic. Sulík bol predsedom parlamentu a Matovič poslancom NR SR.

V marci 2012 Daňový úrad po šesťtýždňovej kontrole vyplatil Bašternákovej firme BL – 202, s. r. o., 1,97 mil. € vratku DPH. V tom období dochádzalo k striedaniu stráží medzi Radičovej a druhou Ficovou vládou, ale na čele Finančnej správy SR bol stále nominant pravice Krnáč a aj ostatní vyššie menovaní boli na svojich pozíciách.“

A keď toto povedal v televíznej debate odstupujúci minister vnútra, tak pani Nicholsonová bez toho, aby odpovedala a zodpovedala sa za to, vytiahla z kabelky fotografiu Troškovej??? Veď to už nie je demokratická diskusia, ale opozičnícka demagógia, kedy zlodej kričí „Chyťte zlodeja!“.

Tu je postreh z internetovej diskusie o Sulíkových chystaných „reformách“:

„Ak zvíťazia bude o 20% vyšší odvod HDP DO ZAHRANIČIA, zrušená min. mzda, asi o 20% menej zdrojov pre zdravotníctvo, školstvo, kultúru, dôchodky, sociálnu starostlivosť, cesty a pod.

Bude zvýšená príjmová diferenciácia, v STV plno reklamy.

A to prostredníctvom zníženia daní a odvodov /prospech budú mať len oligarchovia /Penta, J&T…/ a nadnárodné spoločnosti + súkromné zdravotné poisťovne a súkromné dôchodkové spoločnosti s ich ziskami na úkor zdravia a dôchodcov, skončí vianočný príspevok a zvýšená valorizácia dôchodkov.

Ak neveríte – čítajte program SAS: Agenda 2020 z feb. 2018, SAS.sk.“

A tomuto naše médiá pomáhali?

 

Prečo naše médiá zavádzali alebo mlčali, keď tu očividne hrozil prevrat?

Statočnosť našich novinárov, ktorí sa v 90. rokoch postavili mečiarizmu aj mafii sa s nastávajúcim blahobytom vytratila. Objavili sa manipulácie, na ktoré som upozorňoval, a na tie manipulácie aj špecializované médiá. A keď chce legitímne opakovane zvolený predseda tejto vlády upozorniť na čudné machinácie médií a ich prepojenie na zahraničie, trúfnu si jeho slová ignorovať? Kde je potom vyvážené spravodajstvo? Za čo dostali licenciu, aby vôbec mohli na Slovensku vychádzať?

Prečo informovali výhradne (až na verejnoprávnu čestnú rozhlasovú výnimku) o protestoch jedných, ale nie o proteste na ochranu demokracie a ústavných princípov SR? Prečo tlačili na vysoké školy, aby dali študentom voľno na jedno a nie na druhé? Toto bude treba v najbližších dňoch zodpovedať a poučiť sa. Aby sa takáto jednostranná mediálna masáž už neopakovala.

Pravda, ostávajú výnimky a veľkú úlohu zohrávajú aj alternatívne médiá. Ide o to, aby sme po čase nekonštatovali spolu so škótsko-americkým novinárom, vydavateľom novín a hlavným redaktorom  New York Times, Johnom Swintonom:

„Niečo také ako nezávislé noviny v Amerike našich čias neexistuje. Vy to viete, a aj ja to viem. Žiadny z vás sa neodváži písať svoje skutočné názory a keby ste sa odvážili, vedeli by ste vopred, že sa toto v novinách neobjaví. Ja som pravidelne platený za to, aby som držal svoje skutočné názory mimo noviny, pre ktoré pracujem. A vy ostatní ste platení podobne za to rovnaké a každý z vás, ktorý by bol tak hlúpy, že by písal to, čo si skutočne myslí, svoje skutočné názory, by sa ocitol na dlažbe a hľadal by si nové zamestnanie. Keby som dovolil, aby sa môj skutočný názor objavil v nejakom čísle našich novín, do 24 hodín stratím svoje zamestnanie.
Zamestnaním novinárov je ničiť pravdu, otvorene a nehanebne klamať, prekrúcať pravdu, ohovárať, podliezať a plaziť sa k tým, čo nás platia, a za svoj denný chlieb zapredať svoju vlasť a svoju rasu. Vy to viete, ja to viem, tak potom čo je to za hlúposť, vzájomne si pripíjať na nezávislú tlač? My sme nástroje a vazali boháčov, ktorí sú v pozadí. My sme ich panáci, ktoré oni dirigujú a my tancujeme ako ich bábky na špagáte. Náš talent, naše schopnosti a naše životy sú kompletne majetkom iných. My sme intelektuálne prostitútky.“

Ten pán to povedal na slávnostnom bankete amerických novinárov pred 138-mymi rokmi…

 

Za POslušné Slovensko? Ako môžu byť takí slepí?

   Rozumiem, že sa na takúto verejnú show nechali nahovoriť študenti. Veď každá generácia túži po svojej revolúcii. Hoci aj farebnej.

Rozumiem, že sa na takúto verejnú show nechali nahovoriť herci. Kde by zobrali toľko divákov a čo by neurobili pre potlesk?

Ale naozaj nerozumiem dospelým a životom skúseným, ktorí sú schopní si dnes z otvorených a alternatívnych, ale aj historických zdrojov overiť, ako sa tu rozbiehal notoricky známy „farebný“ scenár. A svojou stádovitou účasťou si pripravovali katastrofálnu budúcnosť – v lepšom prípade Taliansko, v horšom Ukrajinu. Ako mohli jasavo kráčať do vpred premyslene nastraženej priepasti? Naozaj chceli, aby nás tu zaplavili migranti, aby sme zase slúžili globálnemu kapitálu a jedli podradné potraviny za vyššiu cenu? Zase sme mali byť chudobnými príbuznými Európy pod vedením tých politických šašov, čo sa už nevedia dočkať korýtok?

Pre globalizačnú kliku boli ideálni Dzurinda s Miklošom, ktorí cez akciu Gorila rozpredávali rodinné striebro. To z nástupom vlády Roberta Fica skončilo. Tak musel skončiť aj on.

Vyzývatelia za „slušné Slovensko“ otvorili (že by nevedomky?) doslova stoku tej najneslušnejšej forme nátlaku a zastrašovania už aj na sociálnych sieťach. Zástancovia „lásky, pravdy a krásy“ nevyberajú slová, keď ich niekto upozorní, že ich činy sa s tými ideálmi nezhodujú. Dokonca v médiách si dovolí mládežnícky „politológ“ používať výrazy „visí na šnúrke od gatí“, čo do serióznych médií jednoducho nepatrí. A ak niekto zachováva elementárne pravidlá slušnosti v mediálnom priestore, už sa na neho vrhnú horliví šíritelia lží o Slovensku ako „čiernej diere“ Európy.

 

Padlí a pozostalí

   Je pozoruhodné, že sa „farebný scenár“ nenaplnil aj vďaka tomu, že náš prezident pochopil, že tu nie je na to, aby porušoval Ústavu. A že ani on si nemôže dovoliť prekračovať vlastné podmienky. Vyhlásil, že je nutná rekonštrukcia vlády ALEBO predčasné voľby. Jedno vylučuje druhé. On krízu vyvolal, on ju aj odvolal.

Pozoruhodná je aj porada organizátorov protestov v Bratislave s tým istým prezidentom a následné ukončenie protestov v hlavnom meste.

Prečo potom pokračujú niektorí v iných mestách? Netuším. Ale keď raz niekto vypustí džina z fľaše, ťažko sa už zaháňa späť.

Sympatický mi je dnešný pochod vysokoškolákov. Vidno, že vzdelanie sa snúbi s určitou úrovňou etiky aj vo verejnom vystupovaní. To mohli urobiť aj naši cirkevní hodnostári, ale oni radšej držia basu, tak to urobia iní. Bez kriku, bez hysterických výstupov hercov, bez vyhrážok a ultimát. Bravo, aj mlčanie je v takýchto chvíľach počuť…

Únosy detí na Ukrajine? Ako funguje „double standard“. . .

03.06.2023

Na Západe je známy aj výraz „double standard“, kedy určité kritériá sú na jedných aplikované, na iných nie. A dobre vedia, čo to znamená. Vo Vietname Američania najskôr barbarským bombardovaním civilných cieľov narobili tisíce sirôt a potom ich asi 3 300 odviezli z Vietnamu, z čoho boli aj súdy s podozrením na ÚNOS! Ale nikomu nenapadlo vydať kvôli tomu na [...]

Náckovia na Slovensku?

02.06.2023

História sa opakuje. Zvlášť, keď jej niekto pomôže. Mnoho príslušníkov SS utieklo po II. svetovej vojne z Európy za výdatnej pomoci ilegálnej siete Odessa, ako o tom píše Frederick Forsyth v knihe „Spis Odessa“ a významnou prestupnou stanicou bol aj Vatikán! Viacerí sa usadili v USA a Kanade, kde nie je dodnes nacizmus považovaný za zločinnú ideológiu (??!). [...]

Predvolebná reinkarnácia, či prekabátenie Matoviča a jemu podobných

29.05.2023

História sa opakuje. Po Novembri 1989 sa viacerým komunistickým poskokom podarilo reinkarnovať do novej doby. Žiarivým príkladom je Ján Štrasser, profesionálny komunistický vriťolezec (viď výber „Nám s úsmevom sa kráča… The best of KSS & KSČ“, kde mu patrí čelná pozícia medzi autormi komunistických „častušiek“), ktorý dvakrát podpísal Antichartu. [...]

Tomáš Drucker, testovanie, PISA

Epidémia nezáujmu? Slovenskému školstvu bliká červená. Za národnou tragédiou je niekoľko príčin

08.12.2023 06:00

„Úplne bez problémov prorocky poviem, že o štyri roky nás čaká niečo podobné,“ uviedol prezident Slovenskej komory učiteľov (SKU) Vladimír Crmoman.

Cuba Russia Ukraine War

Nepálčania, Somálci, Kubánci. Cudzinci bojujú a zomierajú na Ukrajine za Putina

08.12.2023 06:00

Sandip Thapalija, Rupak Karki, Devan Rai, Pitam Karki, Radž Kumar Rokka a Gangaraj. To sú šiesti Nepálčania, ktorí v radoch ruských ozbrojených síl padli na Ukrajine. Ich mená v utorok zverejnil denník Kathmandu Post.

Technické lýceum, Nová Dubnica, mReportér

Mladí na Slovensku majú o programovanie veľký záujem. Pozrite si, koľko študentov prilákalo v Novej Dubnici

08.12.2023 05:00

Zábery z dňa otvorených dverí zachytil mReportér Daniel Imriška.

fico, pellegrini, danko

Prieskum: Takmer dve tretiny ľudí si myslia, že vláda vydrží celé štyri roky

07.12.2023 23:27

Podľa krajov veria koalícii najčastejšie obyvatelia Trenčianskeho, Trnavského, Banskobystrického, Bratislavského a Žilinského kraja.

gumurin

Ako to vidím

Štatistiky blogu

Počet článkov: 732
Celková čítanosť: 6200137x
Priemerná čítanosť článkov: 8470x

Autor blogu

Archív

Odkazy