Založ si blog

Hríb, Machala, Zelenay – NAJ-Slováci medzi novinármi?

Robím si poriadok v papieroch (a že ich sú kopy) a narazil som na seminárne práce mojich študentov masmediálky na UCM, kde som pred rokmi učil. Zadanie bolo – významní slovenskí novinári po roku 1989. Keďže študentov bolo takmer sedemdesiat, táto interná anketa už má svoju váhu. Niektorí v tom síce mali guláš, keď si za profesionálnych novinárov plietli spisovateľa Mňačka, básnika Janovica, či textára Filana. Podotýkam, že šlo o rok 2011 a výsledok je nasledovný:

 

  1. Štefan Hríb
  2. Marián Leško
  3. Andrej Bán
  4. Eduard Chmelár, Karol Ježík, Martin Šimečka
  5. Vladimír Jancura
  6. Ghannamová, Nič
  7. Miroslav Procházka, Vladimír Hák, Eugen Gindl, Miloš Luknár, Peter Schutz
  8. Vladimír Ferko, Ernest Weidler
  9. Jozef Darmo, Drahoslav Machala, Eugen Korda
  10. Márius Kopcsay, Gabriela Rothmayerová, Gabriel Zelenay

 

A teraz si to rozmeňme na drobné:

Seba som vynechal, hoci som obsadil celkom lichotivé miesto a novinárskej praxe mám viac, než väčšina menovaných, ale ako publicista. U Jozefa Darma, na ktorého pamätníci asi nespomínajú najlepšie, pretože urobil z STV Darmo-víziu, mohlo jeho umiestnenie ovplyvniť aj to, že pred tým tých študentov učil. No a susedstvo Machalu s Kordom je možné asi naozaj len na papieri.

Pod hladinou viditeľnosti tohto prieskumu sa ocitol súčasný šéfredaktor projektu N-ádor, aj jeho na všetko ochotný komentátor Morvay, ale aj z mediálneho priestoru vytratená Ľuba Lesná. Medzi nimi sa ocitol aj Donner, hoci je to príklad poctivého foto-reportéra.

Veľmi ma prekvapilo, že si študenti spomenuli na Vladimíra Jancuru, ktorý urobil kus práce v Novom slove a Pravde. Rovnako si úctu zaslúži aj Vladimír Ferko. Zaujímavé, že si spomenuli aj na Miroslava Procházku, ktorý končil novinársku kariéru ako šéfredaktor „Filmu a divadlo“, ktoré zaniklo čoskoro po Nežnej revolúcii.

Úprimne ma potešilo, ako vysoko si študenti vážili prácu Vlada Háka, ktorý nebol nikdy veľmi viditeľný, skôr skromný foto-reportér, ktorý nás opustil predčasne.

Pozoruhodné naproti tomu je, že svojho času super-populárny Gabo Zelenay práve tým, že robil v médiu tak éterickom ako je rozhlas, zmizol nastupujúcej generácii z očí/uší, aj mysli.

A celkom nerozumiem tomu, ako mohol niekto zaradiť medzi profi-novinárov istého Niča, ktorý v žurnalistike dokázal príslovečné – nič?

V princípe ale táto anketa ukázala, že v roku 2011 sa ešte v rebríčku profesného uznania mohli vedľa seba ocitnúť predstavitelia dnes nezmieriteľných táborov.

A teraz tá pointa na záver. Zároveň s touto anketou v tej istej seminárnej práci si mali študenti pripomenúť z minulosti osobnosť „zúrivého reportéra“ E. E. Kischa. A viacerí z nich odcitovali jeho profesné heslo: „Reportér nemá tendencie, nemá čo ospravedlňovať a nemá stanoviská“. A teraz úprimne – kto z tých, čo sa v roku 2011 ocitol v prvej desiatke, a stále v médiách pôsobí, toto krédo spĺňa?

 

Jankovská a „archanjel“ Daniel

08.03.2021

Archanjelov, ako špeciálnych anjelov, pozná kresťanstvo, islam, judaizmus aj zoroastrizmus. Vyniká medzi nimi archanjel Azrael ako „archanjel smrti“. Komu chce, v ťažkých chvíľach aj pomáha. Archanjel Daniel je špeciálny archanjel, ktorý má pomôcť v smrteľných kŕčoch Matovičovej zločinnej vlády. Daniela Lipšica jeho nežičlivci prezývajú aj Lipstein, či [...]

Smrť generála Lučanského – skončite s tou komisionálnou fraškou!

01.03.2021

Vyzývam zástupcov opozície, a hlavne pani Sakovú – odíďte z tej Komisie, ktorá nemá ani poriadne meno. Veď nemá ani poriadne zadanie – nemá ani možnosť vyšetrovať. Tak načo ste tam? Neuveriteľné v arogantnom prevedení Každého slušného občana tejto krajiny musí urážať tá fraška, ktorú tu s nami hrá politická plienka mimoparlamentnej straničky na [...]

Matovičovi katani nepoučiteľní? Dystopická úvaha o Kyselovi s Čurillom

22.02.2021

Tento príbeh sa opakuje po stáročia od čias Shakespearovho Macbetha i Richarda III.. Realita sa dá ohýbať len po určitú medzu, potom vystrelí do tváre ohýbačom. A je to rana! Snaživým Matovičovým katanom prihára. Keď už aj týždenník Plus 7 dní zaznamenal krvavý účet ich nadpráce pre zločinný Matovičov režim titulkom „Pach morbídnosti“ – to je začiatok [...]

Zabawa w chowanego

Poľského kňaza známeho z dokumentu o zneužívaní maloletých odsúdili na tri roky väzenia

08.03.2021 23:00

Podľa dokumentu kňaz zneužíval mladistvých zhruba štvrťstoročie, a to údajne za tichej ochrany vysokých cirkevných predstaviteľov.

Bate / Guinea /

Séria výbuchov v Rovníkovej Guinei si vyžiadala 98 obetí a 615 zranených

08.03.2021 22:38

Výbuchy nastali v skladoch munície a výbušnín na základni v prístavnom meste Bata, ekonomickom uzle krajiny, a spôsobili devastáciu budov v areáli i nespočetného množstva domov v okolitých štvrtiach.

Kiska / Čaputová /

Čaputová sa stretla s Kiskom. Niektoré výzvy sa podľa nich ani zmenou vlády zatiaľ nenaplnili

08.03.2021 19:20

Nebýva v politike zvykom, že nástupca so svojím predchodcom vo funkcii majú dobré vzťahy aj podobné pohľady na politický vývoj, priblížila prezidentka.

kollár

Podľa Kollára by Matovič a Sulík po odchode z vlády rozpútali peklo v parlamente

08.03.2021 16:51

Odstúpením Igora Matoviča a Richarda Sulíka z funkcií by sa podľa šéfa Sme rodina nič nezmenilo.

gumurin

Ako to vidím

Štatistiky blogu

Počet článkov: 590
Celková čítanosť: 4448549x
Priemerná čítanosť článkov: 7540x

Autor blogu

Odkazy