Založ si blog

Kam zmizol Kiska?

Žltou tlačou sme boli masírovaní roky o „silnom príbehu“ Andreja Kisku. Karikatúra amerického sna mala viesť od upratovača na benzínovej pumpe v USA do prezidentského kresla na Slovensku.

Ale to medzitým nám zatajili:

+ Vladimír Pavlík uvádza (Necenzurované.sk), že keď začal kšeftovať so zlatom, ich zamestnanec ukradol 17 kg tohto zlata: „Pri vyšetrovaní sa pán Kiska urobil hlúpy a tvrdil, že zmizol len 1 kg zlata. Vedel prečo, ak by priznal, koľko ho bolo naozaj, hrozilo by riziko, že sa bude vyšetrovať aj jeho pôvod…“

+ Podnikanie začal s úverom na vilu, ktorá mu nepatrila. Toto vypátral novinár Martin Kováčik z denníka Pravda: „Denník Pravda si overil, že Kiskovci naozaj získali úver v banke na základe založenia majetku vily, ktorá im vôbec nepatrila. Malo sa tak stať na jar roku 1998.“

+ So spoločníkmi založili spoločnosť s ručením obmedzeným TatraCredit, ktorá ponúkala službu Triangel. Po troch rokoch úspešného podnikania 4. októbra 1999 zriadili akciovú spoločnosť  QUATRO, ktorá ponúkala konkurenčný produkt splátkového predaja priamo v predajniach. Ten úspech bol aj podľa súdov vykúpený úžerníckymi podmienkami pri splátkach.

+ Kiska predajom nebankoviek zarobil desať miliónov eur. Ibaže neodišiel od čistého stola (Pravda): „Vo volebnej kampani v roku 2014 sľúbil, že ak niekto pri jeho biznise neoprávnene prišiel o peniaze, odškodní ho. Sľub však nedodržal.“

+ Protizákonnosť zmlúv Kiskových nebankoviek spočívala najmä v tom, že ak niekto nezaplatil čo i len jednu splátku, rýchlo mu naskakovali neprimerané sankcie. Pri ďalšej z Kiskových nebankoviek spoločnosti Quatro Krajský súd v Prešove označil ako neprimerane vysoký úrok z omeškania vo výške 0,05 percenta denne v rozpore s Občianskym zákonníkom.

+ Štefan Harabin, neúspešný prezidentský a s jeho stranou na jedno použitie aj parlamentný kandidát v predvolebnej kampani v roku 2020, tvrdil, že takých exekučných sporov, vyvolaných Kiskovými firmami či ich nasledovníkmi, je na súdoch až 22 000 (viď. Hlavné správy). A Harabin to hneď dokladuje činmi samotného Kisku v porušení rovnosti pred zákonom (Hlavné správy): „…pani Švecová zatiaľ kryje päť právoplatných rozsudkov Najvyššieho súdu, ktoré konštatovali, že firmy pána Kisku zbohatli cez úžernícke úroky na slovenských občanoch…“

Mafia v Poprade, obálka knihy

Mafia v Poprade, obálka knihy

+ Ako konštatoval denník Pravda: „Nebankovky (Kisku a spol., pozn aut.) sa prezentovali ako zdroj ľahko dostupných pôžičiek. Používali však nekalé praktiky a boli pokutované obchodnou inšpekciou. Zo súdnych verdiktov ľudí, ktorí si od Kiskových nebankoviek požičali peniaze a následne sa súdili, vyplýva, že Kiskove nebankovky mali zmluvy v rozpore s európskym právom. Podľa verdiktov súdov používali vysoké úroky a tiež neprimerané poplatky a sankcie, ak niekto neplatil. Kto sa súdil, spor s nebankovkou často vyhral.“

+ Ako prezident sa pokúšal cez generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára za prítomnosti premiéra vlády Róberta Fica a vtedajšieho riaditeľa SIS Jána Valka v roku 2015 a opakovane pred Čižnárom samotným v roku 2016 lobovať za beztrestnosť svojho podnikania.

+ Podozrenie, že sa v strednej Afrike zaplietol do ilegálneho predaja zbraní vzniesli nezávisle od seba dvaja predstavitelia našej diplomacie, ktorí v regióne vtedy pôsobili.

+ Podľa novinárky Jany Teleki použil pán Kiska pri kúpe obytného domu aj s obyvateľmi (?!!) mafiánske metódy (Eurorešpekt): „V roku 1997 Andrej Kiska prostredníctvom svojej firmy T.G.I. Orient s. r. o odkúpil od spoločnosti KLF- ZVL a.s. dva obytné domy. Štyridsaťosem bytov odkúpil za cenu 2,2 mil. Sk. V prepočte na euro nadobudla Kiskova firma jeden byt približne za 1 515 euro… Kiska mal postupovať v zmysle zákonnej úpravy, pretože vedel o užívacích právach viažucich sa k nehnuteľnostiam. Ak mal splnené podmienky, v prípade automatického obnovenia nájomných zmlúv mal do 30 dní podať výpoveď z týchto nájomných zmlúv, a ak to neurobil, tak nájomca oprávnene užíval byt naďalej…“ Obyvateľov vyhnal vraj aj za pomoci spriaznených funkcionárov polície (Eurorešpekt): „Kiskovci potrebovali systematizovať svoj útok na bezbranných nájomníkov 48 bytov.“

+ Je podozrivý z daňového podvodu (Pravda): „…vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry vo februári tohto roka obvinil Eduarda K., konateľa Kiskovej firmy KTAG, z daňového trestného činu. Popradská eseročka KTAG Andreja Kisku si podľa daniarov a polície neoprávnene uplatnila za apríl 2014 vratku DPH v sume vyše 146-tisíc eur z nákladov 770-tisíc eur, vynaložených na prezidentskú kampaň svojho majiteľa…“ Vinu uznali zaplatením DPH a penále. Za podobný zločin neoprávnenej vratky DPH, aj napriek tomu, že ju vrátil a pokúsil sa o „účinnú ľútosť“, šiel známy oligarcha Ladislav Bašternák na päť rokov do väzenia. Kiskovi NEhrozí to isté?

+ Čudá okolo „amerického sna“ pána Kisku o náhlom zbohatnutí na Slovensku však nekončia. Takto to vidí novinárka Aneta Leitmanová (Hlavný denník): „Vo výpise Obchodného registra firmy v likvidácii Levočské strojárne môžete nájsť ´čírou náhodou´ v čase, keď sa rozbiehal Triangel, mená Andrej Kiska a Bystrík Kiska, ktorí sa stali členmi predstavenstva. Podivné okolnosti naznačujúce tunelovanie sú opísané v článku eTrend, ktorý sa zhovára s Petrom Kováčom, predsedom predstavenstva…  Spoločnosť Levočské strojárne ostala štátu dlžná 60 miliónov korún…“

+ Vieme, že viaceré nebankovky u nás skončili tak, že vkladatelia v nich prišli o svoje úspory, často aj celoživotné (Hlavný denník): „Po nežnej revolúcii na Slovensku vznikli nebankové pôžičkové domy, aby malo obyvateľstvo prístup k nebankovým úverom. Boli medzi nimi aj Quatro, patriace spoločnosti Consumer Finance Holding, a.s. (CFH). Od roku 2012 začala pri poskytovaní týchto úverov pre CFH ako sprostredkovateľ fungovať spoločnosť KTAG, s.r.o. patriaca Andrejovi Kiskovi a jeho bratovi Jaroslavovi. Z hľadiska CFH išlo o zvláštne a úplne nepochopiteľné rozhodnutie: na svoj úkor, na svojom fungujúcom biznise, vo svojich priestoroch a cez svojich zamestnancov dať príležitosť zarábať cudzej firme ako sprostredkovateľovi…“ V konkrétnom prípade právnik istej obžalovanej klientky upozornil, že: „… ak zamestnanec KTAG, s ktorým bola podpísaná uzavretá zmluva, fyzicky vybral z bankomatu peniaze a dal ich klientke, tak potom v zmysle zákona ten úver poskytol KTAG a nie CFH… Ak teda úver poskytla klientke firma KTAG, potom tie peniaze nemôže pýtať naspäť CFH, resp. jej nástupnícka spoločnosť VÚB, ale práve a jedine KTAG – a teda žalujúcou stranou v spore mala byť KTAG a nie CFH (čiže VÚB). V tejto súvislosti Uhlár upozorňuje, že KTAG nemala a nemá živnosť na poskytovanie úverov, teda nesmie takúto činnosť vykonávať…“

+ Zaujímavá správa z Čiech (seznamzpravy.cz): „Jde o případ, kdy Pražská plynárenská – firma stoprocentně vlastněná hlavním městem – udělala během roku 2015 obchody převyšující 1,1 miliardy korun. Jenže společnosti, od kterých nakupovala plyn, poté neodvedly daň přes 220 milionů. Pražská plynárenská dnes říká, že se stala obětí podvodu s DPH. V inkriminované době vedl firmu Kiskův švagr, který předloni náhle zemřel. Jak Pražská plynárenská přišla na firmy, s nimiž udělala obchody přes 1,1 miliardy? Detaily přináší dokumenty z finanční kontroly… Pražská plynárenská ve svém vyjádření pro Specializovaný finanční úřad uvedla, že firmy B&A Capital Trading či Synergy corporate solutions jí doporučila brokerská společnost 42 Financial Services. Ve firmě 42 Financial Services působil mezi roky 2008 až 2014 (tedy před tím, než se odehrály vyšetřované obchody) dosluhující slovenský prezident Andrej Kiska, který zde byl také akcionářem…“

+ V prípade neoprávneného získania pozemku vo Vysokých Tatrách, Kiska súd prehral. Neskôr z uniknutých videí, kde vystupuje osoba, ktorá mu mala tento obchod sprostredkovať, vyplýva podozrenie, že tých pozemkov bolo viac a o tom, že sú „uj..bané“ (podľa vyjadrenia svedka) mal vraj vedieť. Na to upozornil dodatočne aj bývalý sudca Radčovský. Nie je známe, že by to NAKA vyšetrovala.

 

Tento pán Kiska, ako prezident Slovenskej republiky, vyhlásil, že sme „mafiánsky štát“. To vtedy, keď sa začali vyšetrovať daňové úniky a podvody s DPH jeho firiem, vrátane bývalých. Znie to ako v slovenskom porekadle „Zlodej kričí, chyťte zlodeja“. Obvinený z daňových podvodov bol už začiatkom decembra minulého roku. Ubehlo už desať mesiacov a súd ani nezačal. Je tiež nejasné, kde je teraz pán Kiska a či sa pred tento súd a kedy postaví.

Viac sa dozviete v knihe „Mafia v Poprade“, ktorá je momentálne na 8-mom mieste najpredávanejších kníh na Slovensku.

Únosy detí na Ukrajine? Ako funguje „double standard“. . .

03.06.2023

Na Západe je známy aj výraz „double standard“, kedy určité kritériá sú na jedných aplikované, na iných nie. A dobre vedia, čo to znamená. Vo Vietname Američania najskôr barbarským bombardovaním civilných cieľov narobili tisíce sirôt a potom ich asi 3 300 odviezli z Vietnamu, z čoho boli aj súdy s podozrením na ÚNOS! Ale nikomu nenapadlo vydať kvôli tomu na [...]

Náckovia na Slovensku?

02.06.2023

História sa opakuje. Zvlášť, keď jej niekto pomôže. Mnoho príslušníkov SS utieklo po II. svetovej vojne z Európy za výdatnej pomoci ilegálnej siete Odessa, ako o tom píše Frederick Forsyth v knihe „Spis Odessa“ a významnou prestupnou stanicou bol aj Vatikán! Viacerí sa usadili v USA a Kanade, kde nie je dodnes nacizmus považovaný za zločinnú ideológiu (??!). [...]

Predvolebná reinkarnácia, či prekabátenie Matoviča a jemu podobných

29.05.2023

História sa opakuje. Po Novembri 1989 sa viacerým komunistickým poskokom podarilo reinkarnovať do novej doby. Žiarivým príkladom je Ján Štrasser, profesionálny komunistický vriťolezec (viď výber „Nám s úsmevom sa kráča… The best of KSS & KSČ“, kde mu patrí čelná pozícia medzi autormi komunistických „častušiek“), ktorý dvakrát podpísal Antichartu. [...]

North Korea tensions balistické strely test

Severná Kórea uskutočnila test 'superveľkej' hlavice pre riadenú strelu

20.04.2024 09:47

KĽDR tiež vykonala skúšobný štart protilietadlovej rakety nového typu "Pyoljji-1-2" v Západnom mori.

Grasalkovičová záhrada

Bratislava opäť symbolicky otvára svoje brány, konajú sa mestské dni

20.04.2024 08:57

Pripravené sú prehliadky bežne neprístupných miest, výstavy, divadelné predstavenia, koncerty, workshopy či jazdy historickými vozidlami i Propelerom na druhú stranu Dunaja.

Európska únia / EÚ / Brusel /

Hrabko: EÚ nemôže meniť eurofondy podľa výsledkov parlamentných volieb

20.04.2024 07:52

List KDH do Bruselu, ktorý žiada, aby občania Slovenska neboli trestaní odobraním eurofondov, považuje publicista za posolstvo dovnútra štátu.

gumurin

Ako to vidím

Štatistiky blogu

Počet článkov: 732
Celková čítanosť: 6296815x
Priemerná čítanosť článkov: 8602x

Autor blogu

Archív

Odkazy