Založ si blog

Medvedica s mláďaťom – odstrel zdravého rozumu

Mantinelizmus našich štátnych ochrancov prírody ma opakovane privádza do úžasu. Na jednej strane významne prispeli k premnoženiu medveďov u nás (ale toto slovo zakazujú?!!) a na druhej ich strieľajú tak bezhlavo, až nad tým ostáva rozum stáť.

Exemplárnym príkladom je, že sa týmto ochranárom u nás podarilo obštrukciami proti samospráve, štátnej správe i obyvateľom postihnutých oblastí vychovať vo svete nevídaný druh – kontajnerového medveďa. A teraz, keď sa tie už stali dennou hrozbou miest a obcí, ich pre zmenu strieľajú bez rozmyslu, v opačnom extréme.

 

Nepoučili sa

   Už v roku 2017 nám štátni ochranári predviedli, ako sa to nemá robiť. Najskôr medvedici (pomenovanej miestnymi na Ingrid) zobrali mladé a potom sa čudovali, že ich hľadala. Nakoniec ju od samej bezradnosti zastrelili. A aj s tými mladými v ich rukách narobili hlavne zmätky.

Najnovšie predviedli podobný extrém. Zjavne nebezpečnú medvedicu celý rok „pozorovali“ (?! to majú fakt, také dlhé vedenie, alebo si vyrábajú robotu pre prémie ?!), hoci by im miestni a hlásenia štátnych, aj samosprávnych orgánov dali o jej výčinoch dosť informácií do týždňa. A nakoniec ju odstrelili – aj s mláďaťom?! A to odstrelené mláďa bolo na čo dobré – veď tri ďalšie im ušli a tie budú mať rovnaké návyky, ako matka. Celý rok mali na to, aby premysleli najrozumnejšie riešenie. A nakoniec strieľajú, ako bez rozumu?!

O takej kontajnerovej medvedici s rovnako štyrmi mláďatami (čo je jasný znak premnoženia) som už písal. Chodila totiž každodenne ku kontajnerom pri Domove slovenských spisovateľov i Hotelovej škole a Poľskej krčme na Peknej vyhliadke pri Starom Smokovci. Robila to roky a nikto sa tým nezaoberal. Len raz som videl štátnych ochranárov prísť na ňu číhať a to just neprišla.

Šokujúce na tom odstrele medvedice Ingrid, i tom terajšom, je absencia rozumného riešenia a komunikácie. V prípade medvedice Ingrid bola možnosť jej uspatia a spolu s mladými prevezenia do lesov ďaleko od ľudí a ich sídiel na východe Slovenska. Kým v tomto smere robili dobrovoľní ochrancovia zvierat prvé kroky, štátni bezhlavo strieľali.

A máme to tu znovu. Akoby „experti“ z tímu „Medveď“ netušili, že je možné uspatie medvedice a odchyt mláďat, ktoré je opäť možné previezť pre zmenu do prostredia, kde by mohli bezpečne vyrásť (takáto „medvedia stanica“ je už relatívne neďaleko v Maďarsku). Ale tu ako keby niekomu zatemnilo mozog a konajú tak bezhlavo, až to dych vyráža.

Slovenská poľovnícka komora to vyjadrila jasne: „…aktuálne 5 členný Zásahový tím pre medveďa hnedého, platený z peňazí daňových poplatníkov, nevyrieši súčasnú situáciu s rýchlo narastajúcou populáciou medveďa. Potvrdilo sa to i pri dnešnom zásahu, kedy bola usmrtená medvedica s medvieďaťom a ďalšie 3 medvieďatá zostali osirelé!  Po rovnako spackanom prípade s medvedicou ´Ingrid´, ide o ďalší, žiaľ amatérsky a neodborný čin zásahového tímu.“

 

Riešenie? Zdravý rozum!

   Čo za kotrmelce dokážu vyrobiť nami platení štátni ochranári, na to je len jedno slovenské príslovie – od buka do buka. Tak v minulosti odchytili 4-ročného medveďa a chceli ho previezť do tej maďarskej chovnej stanice. Tam to odmietli, pretože medveď v takom veku sa už ťažko prispôsobí zajatiu. Takže toho odchyteného medveďa naši slávni ochranári po 15 hodinách v klietke zase vypustili! Ale odchytené mláďatá do Maďarska tí istí štátni ochranári neponúkli?!

Treba sa tiež opýtať zásadnú otázku – kto prišiel na myšlienku, ževraj medveďom hrozí vyhynutie a preto musia byť u nás chránení?!! Veď sme denne svedkami ich premnoženia a jediné radikálne riešenie, s ktorým prišli najnovšie štátni ochranári, je zákaz slova „premnoženie“?!! Pritom oni sami vedia, že tie údajné chúďatá „ohrozené vyhynutím“ nikto nechce, lebo ich majú všade dosť a žiadne vyhynutie im nehrozí?! A tu už sme pri samozvaných Spasiteľoch s mesiášskym komplexom – dobrovoľných ochracoch zvierat. To je kategória ľudí, ktorí by potrebovali špeciálnu psychologickú poradňu. Tu sú príklady ich samospasiteľských výčinov. Ich najnovšou obeťou sú – amatérski cyklisti!

Ako som napísal už pred tromi rokmi: Riešenie je len jedno. „Kontajnerové medvede“ nepatria medzi ľudí a už ani do Prírody. Konkrétne tie, čo sú dennými útočníkmi na kontajnery v Dolnom Smokovci a na Peknej vyhliadke doslova „uviazli“ v húštine medzi obydliami, teda v teritóriu do ktorého nikdy nepatrili a nepatria. Treba ich jasne oddeliť od prírodných medveďov, ktorých je u nás viac ako dostatok! Tých treba chrániť a vytvárať im dostatočný priestor na život v ich prostredí (viď zákaz chodenia mimo chodníkov a vylúčených oblastí v Tatrách), kým menšina „kontajnerových“ (ide doslova o pár jedincov, ktoré terorizujú svoje okolie celé roky – viď Vysoké Tatry) sem jednoducho nepatrí. Nedá sa teda nič robiť, len povoliť ich odstrel v takom rozsahu, že už nebudú ohrozovať ľudské životy a zdravie. A nebolo by ich treba naraz ´skántriť´ toľko, keby zodpovední konali už pred rokmi.“

A ešte dôležité obecné ponaučenie. Tá anomália, kedy je divoká šelma chránená viac, než ľudia, má predsa svoje roky u nás presadzované zázemie vo zvrátenej filozofii neo-liberalizmu a Popperovej „občianskej spoločnosti“, šírenej a podporovanej pánom Sörosom. Z toho vyplýva nutnosť preskúmania činností rôznych mimovládok zameraných na zvieratá a hlavne ich finančných zdrojov. No a, samozrejme, dôsledne žiadať trestnoprávnu zodpovednosť za materiálne škody i ujmy na zdraví spôsobené ich obštrukciami. Chovať si hada na prsiach patrí k flagelantským (sebabičujúcim) spoločenstvám v štádiu dekadencie, teda úpadku. Musíme si jasne povedať – rezignovali sme na sebazničenie alebo sa ešte dokážeme takýmto dekadentným tendenciám ubrániť?

 

P.S. Príklad dlhoročného lesníka o „šikovnosti“ našich štátnych ochranárov:

Pred pár rokmi bol v jednej dedine v Turci začiatkom zimy odchytený  mladý medveď, pravidelný návštevník tejto dediny.
A čo urobili pracovníci Národného parku Veľká Fatra ? Uspaného medvedíka  za asistencie televízie TA3 previezli do vraj vopred vyhliadnutého brloha – do záveru Gaderskej doliny, do teritória veľkého dospelého medveďa. No ako toto mohlo skončiť ? Skončilo to tak, že hneď na jar a začiatkom leta sa medvedík zdržiaval pri najbližšej lesníckej chate, ponúkanej na ubytovanie, kde svojimi dennými návštevami robil „spoločnosť“ ubytovaným hosťom. A keď už došlo aj k poškodzovaniu osobných vecí (fotoaparát, ruksak, atď.) a návštevy až do chodby chaty, bol nútený pracovník lesov po schválení „ochranárov“ medvedíka odstreliť…
Som dôchodca, ale celý život som pracoval ako lesník, a bol aj aktívny poľovník, preto si tiež môžem dovoliť tvrdiť, že medvede sú na Slovensku PREMNOŽENÉ ! Raz sa ma pýtal jeden pracovník z NLC Zvolen na môj názor ohľadom medveďov. Zo skúseností som mu povedal, že jednou z príčin premnoženia medveďa vidím to, že v minulosti sa stav medveďov reguloval (menežoval) odstrelom tak, že lovil sa na jar, pri mäsitej návnade a devízový lovec mal samozrejme záujem uloviť čím väčšieho. A tak sa zvyčajne ulovil ten teritoriálny a jeho miesto zaujal ďalší, menší, ktorý tým pádom nebol vytláčaný a nútený si hľadať svoje teritórium niekde pri dedinách… A vraj – asi máte pravdu, povedal. Samozrejme, že celá táto problematika by chcela výsostne odbornú a nie laicko-ochranársku debatu a teší ma, že sa našiel niekto, kto dokázal vysloviť v dnešných časoch svoj zdravý, hoci „protiprúdový“ názor.

Ensana v Piešťanoch vás vylieči – z ilúzií

14.06.2021

Na covid-propagandu našich vládnych plagiátorov sme si už zvykli. Najnovšie šíria dezinformáciu, ževraj globálnym experimentom s očkovaním sme sa „zachránili“ a vďaka tomu u nás klesá počet infikovaných a hospitalizovaných. Pritom stáročná vedecky podložená skúsenosť hovorí, že s nástupom leta každá takáto pandémia sama (celkom logicky) vyhasne. Vírus je [...]

Asociálna Sociálna poisťovňa

31.05.2021

Sociálnu poisťovňu si celé roky, až desaťročia občan platí, aby mal v nej sociálnu istotu. Opak je pravdou. Už sme si tu pred časom povedali, že táto služba kolabuje aj preto, že jedným prípadom sa nezriedka zaoberá 4-5 úradníčok a až traja rôzni riaditelia, ktorí navzájom nekomunikujú. Preto tiež vydávajú protichodné a teda zmätočné rozhodnutia. Tento [...]

Zurianov politický azyl

24.05.2021

Zločinný režim Matoviča a ďalších jeho komplicov na čele s Kolíkovou, Naďom, Lengvarským, Mikulcom, Kovaříkom, ale aj prokurátormi Šúrekom, Repom a Kyselom, vyšetrovateľom Čurillom, sudkyňou Záleskou, či novinárskou štváčkou Tódovou prekročili násilnou smrťou generála Milana Lučanského koncom minulého roku čiaru tolerovateľných chýb. Naopak, teraz ich [...]

jaslovske bohunice, jadrova elektraren

Pre technickú poruchu dočasne odstavili jadrovú elektráreň v Iráne

21.06.2021 07:36

Elektráreň pri Búšehri je jedinou jadrovou elektrárňou v Iráne a prvou na Blízkom východe.

Borša, Zuzana Čaputová, János Áder

Kaštieľ v Borši otvorili prezidenti Čaputová a Áder

21.06.2021 06:49

Zrekonštruovaný Rákociho kaštieľ v Borši v okrese Trebišov sa stal miestom prezidentského stretnutia.

počasie, Košariská, kúpanie, leto

Bezstarostné leto? Pribudlo veľa zelených okresov, červený zostal len jeden

21.06.2021 06:26

Slovensko si zatiaľ užíva bezstarostné leto. Už len jediný okres podľa Covid automatu zostal v červenej fáze a jeden v ružovej.

nemecko rot am see streľba polizei polícia

V Berlíne zostali po streľbe traja zranení

21.06.2021 06:25

Oblasť v okolí miesta činu zabezpečili ťažko ozbrojení príslušníci polície, páchateľ je na úteku.

gumurin

Ako to vidím

Štatistiky blogu

Počet článkov: 610
Celková čítanosť: 4691997x
Priemerná čítanosť článkov: 7692x

Autor blogu

Odkazy