Založ si blog

Dvojaká morálka RTVS

Ľubu Hargašovú poznám 45 rokov a celé tie roky to bola oddaná „rozhlasáčka“. Dnes už takmer vyhynutý druh profesionálky, ktorá so Slovenským rozhlasom žila 24 hodín 7 dní v týždni. A odvádzala skvelú prácu. Zrazu je na titulku bulváru ako „plagiátorka“??? To myslia vážne?

Takmer nikto si nevšimol, že si v relácii „Štúdio svet“ vypomohla ani nie minútovým zostrihom z voľne prístupnej reportáže istého českého „yutubera“. Nemalo sa to stať? Nemalo. Bola to chyba? Bola. Bolo to neetické? Bolo.

Logický záver by mal byť, že by sa zaslúžilá „rozhlasáčka“ dotyčnému Jirko-Honzovi ospravedlnila (pokojne aj v zmienenej relácii), dostala by napomenutie a žiadny honorár. Takto by to bolo, keby v RTVS platila morálka a nie jednostranná hystéria.

Ľubu Hargašovú v okamihu vyvrcholenia jej záslužnej dlhoročnej kariéry istý pán Lovász s vedomím GR Rezníka vykopli doslova na minútu. Za minútu na minútu sa síce rýmuje, ale falošne.

1. Ľuba Hargašová za desaťročia svojej nie vždy docenenej práce odvysielala profesionálne na špičkovej úrovni desaťtisíce minút. Desaťtisíce! A kvôli jednej má mať až do konca života „biľag“ plagiátorky? Kde je tu elementárna úcta k tým desaťročiam jej práce, kde je tu seriózne zváženie zásluh a jednej chyby? Toto má byť vďačnosť inštitúcie, ktorá aj vďaka Ľube Hargašovej mala doteraz také verné poslucháčske zázemie?

2. Ten „yutuber“ sa nesťažoval žiadnou úradnou cestou. „Hodil“ len na Twitter vecnú poznámku: „…nejmenuju se Jirka a nikdy jsem se s váma nepotkal“. Takže ani nežiadal nejaké zásahy Hargašovej nadriadených. Ale pán Lovász reagoval priam hystericky a brutálne. Slovami žltej tlače – proaktívne! A to už prečo, pán Lovász? Veď ešte spomenieme omnoho závažnejší prípad a tam sa tak proaktívne nekonalo! Takže?

3. Plagiátorka? Na minútu vyhodená z práce? No tak dobre, čo potom robia všetci tí vládni plagiátori od Matoviča, cez Kollára, Grohlinga, Krištúfkovú a ďalších z tej politickej zberby ešte vo svojich funkciách?! Ako to, že ich nikto odtiaľ ešte nevyhodil? Na osamotenú redaktorku si pán Lovász trúfne, ale (ako údajný prezidentský poradca) slečne prezidentke neporadí, že by sa mala od plagiátorov vo vláde a parlamente dištancovať? Čo je toto za morálku?

4. Ľuba Hargašová mala za svoju záslužnú prácu dostať cenu Krištáľové krídlo. A to najmä za vysoko záslužnú prácu na relácii „Naši a svetoví“, kde mapovala úspechy našich krajanov v zahraničí. A nielenže tú cenu nedostala, ešte jej aj pán Lovász fakticky zakázal pokračovať v tejto vysoko cenenej relácii čo i len ako externistke?! Dokonca podľa Plus 7 dní vyhlásil: „Tak sa to nebude vysielať“??? To kto hovorí? Lovász, čo pôsobil aj ako vedúci rozhlasovej stanice MR6 maďarského verejnoprávneho rozhlasu a aj ako poradca generálnej riaditeľky pre národnostné vysielanie v Slovenskom rozhlase? Tak o slávnych Slovákoch môže dlhoročná relácia skončiť, len čo si pán Lovász zamanie, ale trúfol by si niekto takýmto brutálnym spôsobom „zarezať“ rovnakú reláciu v slovenskom rozhlase o maďarských osobnostiach? No, ja tvrdím, že ani omylom. Tak čo je toto za morálku?

Takže tu sa nám pán Lovász s tichým súhlasom GR Rezníka hrá na principiálneho. No dobre, a kde skončil tento ich princíp, keď sa v televíznej relácii „Pumpa“ dvaja vtipálkovia spolu s „Krvavou Mary“ Kolíkovou nechutným spôsobom odbavovali na ledva pochovanom generálovi Lučanskom? Na osobnosti, ktorá nasadzovala život, aby nás spolu s hŕstkou statočných vyšetrovateľov zbavili najskôr masového vraha Černáka a potom ostatných mafiánov? Túto bezcharakternú špinavosť na obrazovkách od verejnoprávnej televízie videli státisíce občanov, a aj sa masovo ozvali. Tiež som sa pridal, lebo toto bolo naozaj za všetkými červenými čiarami! A tých vtipálkov pán GR Rezník nevyhodil? Ešte aj honorár za to dostali! Síce vraj len tretinový, ale aj to bolo moc! Tak, ako to, že jedna minúta v rozhlase, fakticky prepočutá, a navyše bez oficiálnej sťažnosti vedie k brutálnemu prepusteniu zaslúžilej rozhlasovej redaktorky, ale tá urážka nebohého generála Lučanského prešla aktérom bez zjavnej ujmy? Ako to, že tá „Žumpa“ okamžite neskončila? No asi preto, že to bola relácia kúpená zo zahraničia ako „formát“ v ktorom sa mali producírovať pre väčšiu popularitu hlavní protagonisti „koalície zloby“. Pričom je takéto producírovanie vo verejnoprávnom médiu neprípustné, ako podprahová politická reklama! Ale GR Rezník prehliadol aj to, odignoroval masové protesty a podržal nechutných srandistov. Prečo? No, pretože sa v tej „Žumpe“ ešte nepopretŕčali všetci „koaličníci zloby“ vrátane Matoviča.

Tak, toto je tá morálka súčasného vedenia RTVS. Na jednej strane hodia obratom cez palubu skutočnú profesionálku, čo raz zakopla, ale celý život venovala Slovenskému rozhlasu, a na druhej strane kryjú očividné politické svinstvo. A my všetci sa im na to ako „koncesionári“ ešte aj skladáme…

Únosy detí na Ukrajine? Ako funguje „double standard“. . .

03.06.2023

Na Západe je známy aj výraz „double standard“, kedy určité kritériá sú na jedných aplikované, na iných nie. A dobre vedia, čo to znamená. Vo Vietname Američania najskôr barbarským bombardovaním civilných cieľov narobili tisíce sirôt a potom ich asi 3 300 odviezli z Vietnamu, z čoho boli aj súdy s podozrením na ÚNOS! Ale nikomu nenapadlo vydať kvôli tomu na [...]

Náckovia na Slovensku?

02.06.2023

História sa opakuje. Zvlášť, keď jej niekto pomôže. Mnoho príslušníkov SS utieklo po II. svetovej vojne z Európy za výdatnej pomoci ilegálnej siete Odessa, ako o tom píše Frederick Forsyth v knihe „Spis Odessa“ a významnou prestupnou stanicou bol aj Vatikán! Viacerí sa usadili v USA a Kanade, kde nie je dodnes nacizmus považovaný za zločinnú ideológiu (??!). [...]

Predvolebná reinkarnácia, či prekabátenie Matoviča a jemu podobných

29.05.2023

História sa opakuje. Po Novembri 1989 sa viacerým komunistickým poskokom podarilo reinkarnovať do novej doby. Žiarivým príkladom je Ján Štrasser, profesionálny komunistický vriťolezec (viď výber „Nám s úsmevom sa kráča… The best of KSS & KSČ“, kde mu patrí čelná pozícia medzi autormi komunistických „častušiek“), ktorý dvakrát podpísal Antichartu. [...]

opatrovateľka, seniori

Kto sa postará o dôchodcov? Akútny nedostatok opatrovateliek je celoslovenským problémom. Banská Bystrica prišla s riešením

28.05.2024 08:00

Frustrácia, nedocenenosť, fyzická aj psychická vyčerpanosť - to sú dôvody, prečo o opatrovateľstvo ako profesiu veľký záujem nie je. Zmení sa to niekedy?

Volodymyr Zelenskyj, Španielsko

ONLINE: Kyjev chce vojenských inštruktorov aj z iných krajín. Poliaci kupujú z USA strely dlhého doletu

28.05.2024 06:00, aktualizované: 07:22

Francúzsko nemusí byť jedinou krajinou, ktorá deklarovala vyslanie vojenských inštruktorov na Ukrajinu. Kyjev rokuje aj s ďalšími štátmi.

Bývalý riaditeľ Úradu pre ochranu ústavných činiteľov Peter Krajčírovič

Exšéf bodyguardov o atentáte na Fica: Ochranka nie je o násilí, ale o poriadnej príprave. Otázne je, kto mal aké informácie

28.05.2024 06:00

Ani takmer dva týždne od atentátu nie je jasné, či ochrankári postupovali správne.

Ukrajina, vojak

Západ vyrába muníciu pomalšie a drahšie, než Rusko. Zaplatí za to Kyjev stratou Charkova a Odesy?

28.05.2024 05:30

Rusko chrlí delostrelecké granáty trikrát rýchlejšie a štyrikrát lacnejšie ako Spojené štáty a krajiny Európskej únie, odhaduje poradenská spoločnosť Bain & Company.

gumurin

Ako to vidím

Štatistiky blogu

Počet článkov: 732
Celková čítanosť: 6331311x
Priemerná čítanosť článkov: 8649x

Autor blogu

Archív

Odkazy