Založ si blog

Zákonom proti kyber-šikane

Od začiatku 90-tych rokov riešia administrátori blogosfér a aj diskusných fór bežných internetových verzií novín problém obsedantných agresívnych hejterov. Zdá sa, že je to určitá úchylka, ktorú priviedli na svet práve technológie instantnej komunikácie. Ako veterán PEN klubu, ktorý sa výsostne zaoberá slobodou prejavu, môžem potvrdiť, že táto jediná svetová spisovateľská organizácia problém hejterstva pozná, vo svojich dokumentoch ho odsúdila a vylúčila ako zneužitie slobody prejavu, s ktorým toto základné ľudské právo nemá nič spoločné. Hejter nevyjadruje názor, ale sa vyžíva v urážkach a ponižovaní ostatných účastníkov blogosféry. Hejterstvo si zaslúži len odsúdenie, ako výsostne zlovoľná činnosť, ktorou si hejteri kompenzujú svoje komplexy menejcennosti a iné osobné problémy za cenu nevyberaných slovných útokov na kohokoľvek, ale najmä tam, kde môžu ublížiť najviac.

Na českej internetovej scéne to dosiahlo takých rozmerov v celých smečkách hejterov, že niektoré médiá diskusné fórum jednoducho zrušili. Udržanie miery slušnosti by totiž zamestnalo priveľa adminov.

 

Kto je „kacktusssik“ alias „Pupuššško“ alias…

  Diskusné fórum na Pravda.blog však má to šťastie, že tu ide zrejme o jediného hejtera, ktorý však zamoruje toto fórum už roky! Napadá nielen ním vybrané obete z radov autorov blogov (a to bez ohľadu na tému ich príspevkov), ale okrikuje aj slušne diskutujúcich a pokúša sa tak svojou obsedanciou ovládnuť celé diskusné fórum. Podobne ako jeho líbling Psychopatovič je totiž neúnavný (čo navodzuje urgentnú otázku, či by sa nemal liečiť). Pod nickom „kacktusssik“ má totiž zaevidovaných viac ako 29 000 (slovom dvadsaťdeväť tisíc !!!) diskusných príspevkov. To nie je v silách žiadnych adminov ustrážiť.

Napriek tejto herkulovskej úlohe, dokážu z času na čas prichytiť tohto hejtera (alebo je to platený troll?) pri porušovaní pravidiel a jeho nick zrušiť. Vzápätí si vytvorí nový a pre istotu hneď viacero. Na tie sa prihlasuje z rôznych zdrojov. Jeho hejterskej činnosti sa najviac približujú niektoré nicky (niektoré už zrušené) ako:

Kaktusssík

Kaktusssick

Pupuššško,

Pia-anima,

Pichám

Kacktusssik

kurtizana

Aj pod inými pseudonymami nickov to páchne jeho vulgárnym rukopisom. Svoju stopu zametá aj tým, že sa prihlasuje z rôznych počítačov a mobilov.

On sám o sebe pod nickom kacktusssik prezradil:

Vek: 58 rokov

Pohlavie: muž

Stav: komplikovaný

Mesto: v našej Rači sa mi páči…

Vzhľadom k jeho obsedantnosti a neúčinnosti zásahov administrátorov sa zdá, že je to neriešiteľný problém a tento maniacký hejter bude aj naďalej zamorovať toto diskusné fórum. Nielen administrátori, ale aj slušní diskutéri sú totiž z neho už unavení. Viacerí s ním zviedli súboj, kedy ho upozorňovali, že sa správa nenormálne. Ale nikto so zdravým rozumom a zmysluplnou prácou nedokáže odpovedať na psychopaticky neúnavného hejtera, ktorý musí mať vždy posledné slovo, až ich je viac ako 29 000 (slovom dvadsaťdeväť tisíc).

 

Riešenie

   Hejter počíta s tým, že sa skryje za svoju stále menenú anonymitu. To mu dodáva drzosť k šikanovaniu celého diskusného fóra. Neuvedomuje si, že tú mu zruší predbežné opatrenie súdu, alebo rozhodnutie vyšetrovateľa PZ SR.

Ale doba pokročila, takže riešenie už tu je. Nová legislatíva konečne už obsahuje aj § 360a Trestného zákona o kyberšikanovaní (elektronické šikanovanie, cyberbullying, cybermobbing), čo opisuje ako: formu šikanovania, pri ktorej sa používajú nové technológie, ako je počítač, internet, mobilný telefón. Prebieha vo virtuálnom priestore s využitím rôznych služieb a nástrojov, ako sú email, IM (instant messeneger – napr. Skype, ICQ), čet, diskusné fóra… Pre istotu zopakujem, zákon a jeho sankcie sa vzťahujú už aj na diskusné fóra

Usvedčenému hejterovi hrozí následne aj niekoľko rokov väzenia. U notorikov, ako je tento hejter, to vyzerá na hornú trestnú sadzbu. Navyše je tu aj možnosť občianskeho súdu, kde ide o odškodné až do výšky desiatok tisícov eur.

Slovenské príslovie hovorí: „Príde na psa mráz“. Slovenská legislatíva odpovedá: „Hejter sa musí zodpovedať“…

 

Literatúra na cestách

11.07.2022

Za prvý polrok tohto roku som stihol dva výjazdy za čitateľmi a tri šnúry besied a podpisoviek. Dokopy to predstavovalo 28 besied a 25 podpisoviek. Po dvojročnej pandemickej pauze to bolo povznášajúce zvítanie. Na viaceré miesta som sa vracal, do niektorých som zavítal po prvý krát. Začal som vo Veľkom Krtíši. Tu to bolo hlavne pre stredoškolákov, ktorým už od roku 2013 [...]

Potemkiniáda ministerky Milanovej

04.07.2022

Osoba menom Milanová je klasickou ukážkou „odborníkov“, ktorý k moci priviedol sociopat Matovič. On sám je im vzorrrom, keď verejne vyhlásil, že sa vo financiách nevyzná (na všetko vraj má Pavlínku), ale drzo zastáva funkciu ministra financií s perspektívou, že našu krajinu privedie k bankrotu. Kultúrny bankrot zabezpečuje Milanová. Ako to u plagiátorov, ako je [...]

Smart ako smrť?

13.06.2022

Možno aj vy ste už mali skúsenosť, že čím je niečo viac „smart“ tým idiotskejšie si pri tom pripadá človek, ktorému by to „smart“ malo slúžiť. Na návšteve u priateľa som zistil, že nedokážem ovládať smart-televízor. A to mám dva doktoráty. Lenže toto bola evidentne iná vysoká. Tiež som si kúpil smart-tlačiareň, ktorá už nemá návod tlačený a [...]

Trump

U Trumpa našla FBI tajné dokumenty, je podozrivý zo špionáže

12.08.2022 23:05

Podľa informácií denníka The Washington Post sa agenti FBI hľadali aj dokumenty k jadrovým zbraniam.

Ukrajina Rusko Krym výbuchy základňa uarus

Pentagón: Nevieme, čo spôsobilo výbuch na Kryme, naše zbrane to neboli

12.08.2022 22:30

Neposkytli sme nič, čo by Ukrajincom umožnilo zaútočiť na Krym, povedal vysokopostavený americký predstaviteľ.

Cetinje

Strieľal hlava-nehlava. Muž v čiernohorskej Cetinji zabil 10 ľudí vrátane dvoch detí

12.08.2022 20:26, aktualizované: 23:17

Cieľom 34-ročného útočníka boli ľudia, ktorí bývali v jeho dome ako nájomníci.

detská obrna

Detská obrna sa šíri New Yorkom, nakazených môžu byť stovky

12.08.2022 19:17

Prvý prípad v Spojených štátoch za posledné desaťročie potvrdili 21. júla.

gumurin

Ako to vidím

Štatistiky blogu

Počet článkov: 686
Celková čítanosť: 5590087x
Priemerná čítanosť článkov: 8149x

Autor blogu

Archív

Odkazy