Založ si blog

Ukrajina? Takto teda nie!

Naša žltá tlač sa farizejsky rozhorčuje nad označením vojny na Ukrajine, ako „špeciálnej operácie“. No, je to donebavolajúci nezmysel! Ale akosi zabudli, že USA nazvali svoju intervenciu v Kórei „obmedzenou policajnou akciou“ a vojnu vo Vietname nevyhlásili nikdy!!! To, aby toto brutálne vyvražďovanie vietnamského obyvateľstva nezatrhol Kongres.

Tiež už jačia v obave šírenej zámerne z Bieleho domu, ževraj Rusi použijú chemické zbrane. Ale veď tí istí Američania ich použili vo Vietname s hroznými následkami na celé generácie Vietnamcov, a to naša žltá tlač akosi prehliadla a prehliada dodnes.

To ale nijako neospravedlňuje, že zločiny amerických vojnových štváčov má Putin zopakovať na Ukrajine!

Putin je nepoučiteľný. Už Napoleon si myslel, že prepadne inak pôvodne spriatelený Madrid, a dosadí tam jemu vyhovujúcu spriatelenú vládu na čele s jeho bratom Jozefom. Nakoniec tam skysol v rokoch 1808-1814, a čelil fanatickému odporu obyvateľstva, až musel odtiaľ jeho brat ujsť. Vtedy to boli katolícki fanatici, teraz sú to fanatickí ukrajinskí neonacisti, ale aj ultra-nacionalisti, čo odolávajú proti všetkým putinovským kalkuláciám.

Ak si teda Putin myslel, že invázia na Ukrajinu bude napodobeninou hladko prebiehajúcej invázie do Československa, a dosadenia bábkovej vlády, tak to je nielen chyba, ale vo svojich následkoch už aj zločin! Pretože následky na humanitárnej katastrofe, ktorú už pociťujeme aj u nás i v ďalších susediacich krajinách, sú neospravedlniteľné.

Ako to pre Rádiožurnál a ČRoPlus povedal český vojenský analytik Miroslav Koller, Putin spustil vojenskú akciu ušitú „horkou jehlou“, ibaže tá bolí už celú východnú a strednú Európu!

Zmienený analytik aj vzácne vecne vysvetlil Putnove pohnútky, na čo dostal priestor nielen vo verejnoprávnom rozhlase, ale aj na TV Prima. Takéto vecné analýzy v našom mediálnom priestore úplne chýbajú, nehovoriac o RTVS, kde sa bývalý premiér tejto krajiny, pán Čarnogurský, objavil len na pár sekúnd, a už naši selfie-plagiátorskí koaličníci jačali tak, že kvôli tomu musel odísť šéf verejnoprávneho spravodajstva?! Následkom toho v ďalšej diskusii moderátorka hystericky zakazovala (ozaj, kde je vyváženosť a kde dohliadajúca Rada pre transmisiu a vysielanie?), čo len spomenúť neonacistickú minulosť i prítomnosť Ukrajiny, hoci sú to fakty obecne známe a zverejnené napríklad aj v izraelskej oficiálnej tlači. Zelenský vraj včera prehovoril kriticky k izraelskému parlamentu, ževraj Izrael málo podporuje jeho vládu, ale výčitku o tom, že za jeho vlády je stále oficiálnym štátnym sviatkom oslavovaný masový vrah Židov, ale aj Poliakov a ďalších neukrajinských národností, o tom sme sa už v našej tlači nedozvedeli nič.

Triezve hlasy sa ozývajú aj v amerických televíziách a zato sa svet nezrútil.

Je vidieť, že čím neistejšia vláda s takým maslom na hlave, že sa bojí jarného slnka, tým väčšia cenzúra. Sme snáď pápežskejší od Pápeža?

Ale to všetko ťažko ospravedlní fatálne zlyhanie Putina a jeho vedenia v odhade, čo ich „špeciálne zbabraná operácia“ spôsobí nielen pre Ukrajinu. Ako som už o tom písal:

V prvom rade je nehoráznosť, že Putin vyhlásil denacifikáciu Ukrajiny, ale neonacistický batalión Azov a aj Pravý sektor naďalej terorom ovládajú časti ukrajinského územia, takže obeťami ruskej agresie sú nakoniec nevinní civilisti. Tento krvavý rozpor má niekoľko vecných vysvetlení.

Obrnená kolóna, ako útočná formácia, je to najhoršie, čo môže armáda urobiť. Už sa o tom presvedčili Spojenci za II. svetovej vojny pri pokuse o dobytie holandského mesta Arnhem, kam v rámci operácie vôbec nedorazili. Je to preto, že celá mohutná sila kolóny sa redukuje na prvé dva obrnence, ktoré dnes ľahko zlikviduje lepšie vycvičený pešiak. A keď ich zlikviduje, celá kolóna stojí, a je tým pádom ešte zraniteľnejšia.

Rusi sú nepoučiteľní. Už v Afganistane narazili na problém udržania zásobovacích línií. Na Ukrajine sa to opakuje a tak celá kolóna stojí nie pre čelný odpor, ale pretože boli z boku napadnuté jej cisterny, ktoré tak ľahko horia. Takýto prepad opäť zvládne skupina lepšie vycvičených vojakov. Vraky sovietskych cisterien boli popri všetkých hlavných afganských cestných ťahoch. Na Ukrajine vliezli do rovnakej pasce. A už predsa vieme, že hrozivá kolóna smerujúca na Kyjev uviazla pre nedostatok paliva. V americkej armáde je na jediného vojaka v prvej línii až deväť vojakov logistickej podpory. To je v ruskej armáde vec neznáma. Ruský vojak je ponechaný často sám na seba, ako sa to stalo v Čečensku, kedy ich potravinové dávky boli rozkradnuté už v Moskve, a vojaci v poli sa živili fakticky okrádaním miestnych roľníkov. Logistické problémy v rozhovore pre denník Pravda potvrdil aj Christopher Chivvis z Carnegieho asociácie pre medzinárodný mier, ktorý ešte nedávno pôsobil ako expert na Európu v úrade riaditeľa amerických tajných služieb.: „Ozbrojené sily USA sú oveľa silnejšie ako ruské. Ale aj ony narazili v Iraku na isté logistické problémy. Napríklad som počul, že americkí vojaci mali po troch týždňoch problémy s nedostatkom potravín. Neznamená to, že to malo nejaký vplyv na operáciu, ale bol to signál, že vo vojne každá armáda čelí problémom. Čo je teraz prípad ruských ozbrojených síl na Ukrajine.“

Absurdné je aj načasovanie tejto akcie, kedy ruskí vojaci spotrebujú mimo bojovej činnosti veľkú časť energie už len na to, aby prežili v poľných podmienkach pri teplotách hlboko pod stupňom mrazu.

Útok tankami a obrnenými transportérmi na veľké obytné aglomerácie je už naozaj obludný nezmysel a vzhľadom k civilným obeťami číry zločin. Rusom asi nestačila príučka, keď po prvýkrát vstupovali do čečenského hlavného mesta Groznyj. Z 27 obrnených transportérov, ktoré prešli bez problémov ešte stále mierovým mestom, aby obsadili na pohľad mierumilovnú hlavnú železničnú stanicu, do pol hodiny ostal len jeden, čo sa zachránil. Žiadny tank, ani transportér, nedokáže strieľať vyššie, ako po prvé poschodia najbližších domov. Takže z druhého poschodia ho ľahko zlikviduje priemerne zručný vojak, ale aj civilista. Veď aj preto chorvátsky Vukovar (veľký ako jedna štvrť Kyjeva) dostal za balkánskych vojen prezývku „hrob tankov“. Dodnes je tam torzo jedného vystavené na námestí. K tomu si pripočítajme, že ruské tanky majú notoricky slabé miesto v tom, že pri zásahu protitankovou strelou exploduje nimi vezená munícia, čo robí z obrnenca v okamihu hromadu šrotu. A už sme ich od začiatku tejto Putinovej krvavej avantúry videli dosť…

foto G. Murín: Vukovarské memento I

foto G. Murín: Vukovarské memento I

Ruská armáda stratila moment prekvapenia, hybnosť, aj voľbu manévru. Každým dňom sa vyčerpáva v úlohe, ktorá nemá zmysel. Aj keby obsadila celú Ukrajinu (na čo nemajú šancu), nedokáže ju udržať. Vyčerpáva sa teda v úlohe, ktorá je nesplniteľná, neospravedlniteľná a neudržateľná. Následky sú hrozné – v spomínanom Vukovare boli viditeľné ešte aj 20 rokov po skončení bitvy, v ktorej na mesto dopadalo až 12 000 delostreleckých granátov a rakiet denne. Bola to najťažšia bitva odohrávajúca sa na európskom kontinente od skončenia II. svetovej vojny, Vukovar bolo prvé mesto od roku 1945, ktoré bolo kompletne zničené. Nestačilo memento Vukovaru? Ktoré ukrajinské mesto je teraz na rade?

foto G. Murín: Vukovarské memento II

foto G. Murín: Vukovarské memento II

Ale hlavne, obsadenie veľkých ukrajinských miest je Pyrrhovým „víťazstvom“. Ako vidíme na príklade Chersonu, ruská armáda, ktorá má sama problémy sa logisticky udržať v chode, nemá ako a čím spravovať toto mesto približne veľkosti Bratislavy. Pokojný odpor samosprávy je problém, ktorý nečakali, a nedokážu vyriešiť. A naháňať Zelenského po Kyjeve je už úplné šialenstvo. Takže jediné, čo Putin dosiahol bezo zvyšku je, že teraz sa už proti neonacistom na Ukrajine nikto nezmôže na kritiku, lebo sú z nich odrazu „obrancovia vlasti“, kritika Zelenského je nemožná, a politická opozícia na dlho umlčaná. Putinov šialený útok Ukrajincov fakticky zjednotil.

Do toho z Washingtonu podpichujú Zelenského, aby ešte o deň, a ešte o deň, a ešte o deň predlžoval katastrofálny materiálny rozklad vlastného štátu. Už si to vyskúšali na Saakašvilim (ktorý tým pádom prišiel o Južné Ostetsko a Abcházsko), nedávno na Pašinjanovi (ktorý vďaka podpichovaniu z Washingtonu prišiel o veľkú časť Náhorného Karabachu, aj vlastného územia), teraz je tou bábkou v rukách Globalizačnej kliky Zelenský. Takže Američania budú takto bojovať s Rusmi do posledného Ukrajinca…

A toto všetko ruskí generáli nevedia? Ale, isteže vedia. Lenže Putinove diktátorské maniere bránia tomu, aby mu niekto včas vyhovoril jeho šialenú vojenskú avantúru. Tá je politicky neospravedlniteľná, vojensky neudržateľná a mediálne už dnes prehraná.

Následky na našu kriminálnu scénu v podobe masívneho nástupu ukrajinskej mafie, pred ktorými som už varoval, sa, žiaľ, potvrdzujú. Zatiaľ v Čechách, ako o tom už písali miestne noviny, ale aj u nás sa našlo statočné médium, čo nezakrýva hrozivé skutočnosti. A je len otázkou času, kedy to fatálne postihne aj nás, a vráti nás to späť do 90-tych rokov brutálneho mafiánskeho násilia, výpalníctva a možno až vrážd tých, čo sa takejto vlne mafiánskeho teroru naivne postavia na odpor. Myslíte si, že to našu selfie-vládu plagiátorov vôbec zaujíma?

Bratislava – najväčšia nocľaháreň Slovenska?

18.05.2022

Do roku 1989 bola Bratislava mestom s najväčšou koncentráciou priemyslu a technických služieb na Slovensku. K dnešnému dňu zanikli, alebo sú v ruinách tieto podniky a závody: – Palma (kto namiesto nich spracuje tie lány repky olejnej a iné produkty? – BEZ (Bratislavské elektrotechnické závody s vlastnými pobočkami a učilišťom) – [...]

Vážime si históriu?

04.05.2022

V najnovšom čísle časopisu Gastro som sa z rozhovoru so starostkou bratislavského Starého Mesta dozvedel, že je iniciátorkou myšlienky premeniť historický Ondrejský cintorín v širšom centre Bratislavy na Národný cintorín. Málo sa pritom vie, že Ondrejskému cintorínu hrozil v 80-tych rokoch totálny zánik a to kvôli šialenému nápadu istého námestníka národného [...]

Matovičove krvavé oči: Lučanský a Fico

02.05.2022

Už druhé desaťročie je naša politická scéna poznačená psychopatickou osobou vyznačujúcou sa nenávistnými prejavmi a nebývalou vulgaritou vo verejnom priestore. Snáď si ešte niekto spomenie, že tento sociopat ušiel pred voľbami asi na pol roka z parlamentu s tým, že mu vraj predseda parlamentu, Danko, usiluje o život. To už asi naozaj musela nastúpiť radikálna [...]

Počasie / Búrka / Auto / Paderborn /

Nemecko zasiahli najmenej dve tornáda, zranili sa desiatky ľudí

20.05.2022 20:01, aktualizované: 21:30

Miestne úrady v západonemeckom meste Paderborn hlásia po vyčíňaní tornáda najmenej 40 zranených, z toho desať vážne.

Joe Biden

Opitý člen Bidenovej ochranky napadol v Soule miestneho občana pri spore o taxík

20.05.2022 19:29

Agent sa okamžite vrátil do USA a dostane dočasné voľno. Tento incident podľa hovorcu Americkej tajnej služby neovplyvní nadchádzajúci Bidenov program v Ázii.

Élisabeth Borneová / Emmanuel Macron /

Francúzsky prezident Macron vymenoval novú vládu premiérky Borneovej

20.05.2022 18:20

Vo Francúzsku, ktoré je prezidentskou republikou, sa po prezidentských voľbách mení vláda. Francúzi si vyberali prezidenta v apríli, funkciu obhájil Emmanuel Macron.

Boris Kollár

Kollár: Slovenská armáda potrebuje urgentne prezbrojiť

20.05.2022 17:39

V regióne s vysokou nezamestnanosťou ide podľa predsedu parlamentu aj o príležitosť vzniku nových pracovných miest.

gumurin

Ako to vidím

Štatistiky blogu

Počet článkov: 681
Celková čítanosť: 5470129x
Priemerná čítanosť článkov: 8032x

Autor blogu

Archív

Odkazy