Založ si blog

Ako zachrániť Záchranky?

Je obecne známe, že výberové konanie na Záchranné zdravotné služby po celom Slovensku bolo spochybnené, veď aj kvôli tomu skončil šéf Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáš Haško. A asi každý z nás tuší, že by prevádzkovatelia sa o tú kosť neruvali, keby to nebol veľký kšeft.

Takže by sme sa asi nemali čudovať, že keď ide o kšeft, tak ide skutočná podstata záchranárskej práce ide bokom. Názorný príklad som tu už uviedol. A, samozrejme, že som chcel vedieť, čo s tým zodpovední urobia.

Asi vás neprekvapím. Napriek ubezpečovaniu Vladimíry Döményovej, asistentky rady riaditeľov, som sa na riadne podanú sťažnosť odpovede nedočkal. A to aj napriek tomu, že k tomu bol generálny riaditeľ Záchrannej zdravotnej služby Bratislava, Ing. Ľubomír Slovák, vyzvaný aj Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Tak som ju podal znovu, tentoraz podľa Informačného zákona, kde je lehota odpovede 8 dní a – NIČ.

Tentoraz generálnemu riaditeľovi Ing. Ľubomírovi Slovákovi Záchrannej zdravotnej služby Bratislava kryje chrbát Mgr. Monika Somorovská a taktika je rovnaká – mlčať, mlčať a zase mlčať, lebo keby mali seriózne prehovoriť, museli by priznať vlastné chyby. Takže hrajú na čas a to už aj v rozpore so zákonom.

Pritom som sa pýtal vecne, aby som aj vám mohol odovzdať odpovede na otázky:

  1. Koľko si účtuje Záchranná zdravotná služba Bratislava, vedená generálnym riaditeľom Ing. Ľubomírom Slovákom za to, aby riadnym občanom a klientom VšZP prišla k nim domov oznámiť, že „nie ste taxislužba“?
  2. Koľko si účtuje Záchranná zdravotná služba Bratislava, vedená generálnym riaditeľom Ing. Ľubomírom Slovákom, aby si prišla k riadnym občanom a klientom VšZP domov urobiť vyúčtovanie výjazdu bez toho, aby akútne zvracajúcu pacientku (ešte aj v ich voze!) vyšetrili, podali lieky, či aspoň radu?
  3. Koľko si účtuje Záchranná zdravotná služba Bratislava, vedená generálnym riaditeľom Ing. Ľubomírom Slovákom za to, aby na riadnych občanov a klientov VšZP poštvala Policajnú hliadku, keď sa domáhajú pomoci akútne postihnutej členke rodiny, pod falošnou zámienku, že vraj „bránia výkonu záchrannej služby“, keď priamy opak je pravdou?

 

Priatelia, kým nám ide o zdravie, im ide o kšefty. Záchranná zdravotná služba je evidentne biznis, ktorý sa budú snažiť uchrániť pred oprávnenou kritikou tým, že sa pokúsia sťažnosti ignorovať. Ale je tu riešenie. Priatelia, napíšte v diskusii (alebo aj v súkromnej správe) vaše skúsenosti so zlyhaním takejto služby. Nielen v Bratislave. A hromadná sťažnosť adresovaná Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nemusí nutne viesť k náprave v jednotlivých prípadoch, ale môže spochybniť, či si novodobí zlatokopi, zneužívajúci naše akútne zdravotné trápenie na svoje kšefty, plnia zmluvné záväzky. A ak neplnia, treba ich nahradiť tými, čo túto službu obyvateľom zoberú vážne…

 

P.S. Vedenie Záchrannej služby Bratislava svojim listom z dňa 13.12.2019 (ktorý ale putoval na našu adresu až do 20.12.) uznalo u danej posádky RZP „nedostatky, a to ako po vecnej, odbornej stránke, tak aj v etickej rovine“. Na základe toho „prijali účinné opatrenia v personálnej rovine“. Snáď to pomôže…

Opäť hon na čarodejnice

27.01.2020

Včera som si pozrel film o Daltonovi Trumbovi, jednom za najtalentovanejších hollywoodských scenáristov (napísal okrem iného „Prázdniny v Ríme“ s Audrey Hepburnovou, či film „Spartakus“ viac »

Víťazom volieb Kotleba? !

20.01.2020

Začnime túto úvahu osvedčeným strašivtákom slovenskej politológie Grigorijom Mesežnikovom, mudrcom z východu, ktorý vyhlásil, že do Európskeho parlamentu sa dostali za Slovensko „najhorší viac »

Trump – na prahu vojny

07.01.2020

História sa opakuje. Nie som odborník na Blízky Východ, ale aspoň si pamätám, že to, čo dnes predvádza Trump s Iránom tu už bolo. Len si spomeňme. Demokratický prezident Bill Clinton čelil viac »

volby 2016, zalkadna skola skarniclova 1

V simulovaných voľbách môže hlasovať vyše 59 000 stredoškolákov

27.01.2020 09:19

Projekt simulovaných parlamentných volieb nadväzuje na predchádzajúce skúsenosti z parlamentných volieb 2016.

hasiči, los angeles, lesný, požiar, oheň, plameň

Desiatky hasičov bojujú s požiarom výrobnej haly v Šuranoch

27.01.2020 08:40

Na miesto udalosti smeruje aj expertízna skupina na zisťovanie príčin vzniku požiarov.

diviak, poľovník, poľovačka

Európa v napätí pre mor. Diviak na tanieri dostáva košom

27.01.2020 08:17

Ceny mäsa z diviaka klesli na historické minimum, ale spotrebitelia oň neprejavujú veľký záujem. Odbyt diviny viazne v Európe viazne.

Taliansko / Salvini /

Opozičný líder Salvini v talianskych regionálnych voľbách neuspel

27.01.2020 08:14

Exit polly štátnej televízie predpovedali v regióne Emilia-Romagna, ktorému od konca druhej svetovej vojny vládla ľavica, jasné víťazstvo Demokratov

gumurin

Ako to vidím

Štatistiky blogu

Počet článkov: 501
Celková čítanosť: 2930171x
Priemerná čítanosť článkov: 5849x

Autor blogu

Odkazy