Založ si blog

Ako zachrániť Záchranky?

Je obecne známe, že výberové konanie na Záchranné zdravotné služby po celom Slovensku bolo spochybnené, veď aj kvôli tomu skončil šéf Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáš Haško. A asi každý z nás tuší, že by prevádzkovatelia sa o tú kosť neruvali, keby to nebol veľký kšeft.

Takže by sme sa asi nemali čudovať, že keď ide o kšeft, tak ide skutočná podstata záchranárskej práce ide bokom. Názorný príklad som tu už uviedol. A, samozrejme, že som chcel vedieť, čo s tým zodpovední urobia.

Asi vás neprekvapím. Napriek ubezpečovaniu Vladimíry Döményovej, asistentky rady riaditeľov, som sa na riadne podanú sťažnosť odpovede nedočkal. A to aj napriek tomu, že k tomu bol generálny riaditeľ Záchrannej zdravotnej služby Bratislava, Ing. Ľubomír Slovák, vyzvaný aj Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Tak som ju podal znovu, tentoraz podľa Informačného zákona, kde je lehota odpovede 8 dní a – NIČ.

Tentoraz generálnemu riaditeľovi Ing. Ľubomírovi Slovákovi Záchrannej zdravotnej služby Bratislava kryje chrbát Mgr. Monika Somorovská a taktika je rovnaká – mlčať, mlčať a zase mlčať, lebo keby mali seriózne prehovoriť, museli by priznať vlastné chyby. Takže hrajú na čas a to už aj v rozpore so zákonom.

Pritom som sa pýtal vecne, aby som aj vám mohol odovzdať odpovede na otázky:

  1. Koľko si účtuje Záchranná zdravotná služba Bratislava, vedená generálnym riaditeľom Ing. Ľubomírom Slovákom za to, aby riadnym občanom a klientom VšZP prišla k nim domov oznámiť, že „nie ste taxislužba“?
  2. Koľko si účtuje Záchranná zdravotná služba Bratislava, vedená generálnym riaditeľom Ing. Ľubomírom Slovákom, aby si prišla k riadnym občanom a klientom VšZP domov urobiť vyúčtovanie výjazdu bez toho, aby akútne zvracajúcu pacientku (ešte aj v ich voze!) vyšetrili, podali lieky, či aspoň radu?
  3. Koľko si účtuje Záchranná zdravotná služba Bratislava, vedená generálnym riaditeľom Ing. Ľubomírom Slovákom za to, aby na riadnych občanov a klientov VšZP poštvala Policajnú hliadku, keď sa domáhajú pomoci akútne postihnutej členke rodiny, pod falošnou zámienku, že vraj „bránia výkonu záchrannej služby“, keď priamy opak je pravdou?

 

Priatelia, kým nám ide o zdravie, im ide o kšefty. Záchranná zdravotná služba je evidentne biznis, ktorý sa budú snažiť uchrániť pred oprávnenou kritikou tým, že sa pokúsia sťažnosti ignorovať. Ale je tu riešenie. Priatelia, napíšte v diskusii (alebo aj v súkromnej správe) vaše skúsenosti so zlyhaním takejto služby. Nielen v Bratislave. A hromadná sťažnosť adresovaná Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nemusí nutne viesť k náprave v jednotlivých prípadoch, ale môže spochybniť, či si novodobí zlatokopi, zneužívajúci naše akútne zdravotné trápenie na svoje kšefty, plnia zmluvné záväzky. A ak neplnia, treba ich nahradiť tými, čo túto službu obyvateľom zoberú vážne…

 

P.S. Vedenie Záchrannej služby Bratislava svojim listom z dňa 13.12.2019 (ktorý ale putoval na našu adresu až do 20.12.) uznalo u danej posádky RZP „nedostatky, a to ako po vecnej, odbornej stránke, tak aj v etickej rovine“. Na základe toho „prijali účinné opatrenia v personálnej rovine“. Snáď to pomôže…

Triky pána Čižnára

10.07.2020

Áno, je to dilema. Vžite sa do kože generálneho prokurátora, ktorý má podľa článku 149 Ústavy povinnosť „chrániť práva a zákonom chránené záujmy fyzických a právnických osôb a štátu“, ale to by znamenalo brať na zodpovednosť čerstvého mocipána Slovenska. Navyše keď mocipánova duševná kondícia je pochybná? Ak by sa zaoberal seriózne Trestným [...]

Výzva prezidentke Čaputovej, osobnostiam i morálnym občanom

06.07.2020

Pani prezidentka Čaputová, zaujala ma pred časom Vaša fotografia s pánom profesorom Traubnerom, iste nie prvá. Sedel na vozíčku a Vy ste ho držala za ruku. A práve v týchto dňoch by Vašu pomocnú ruku tak potreboval! Prečo teraz, keď je absurdne obvinený z pochybného, vzhľadom k odstupu 16-tich rokov absurdného a aj nedokázateľného činu, ste odrazu ticho? Ako [...]

Kauza B. Kollára – teraz mlčíte, akademici? !

03.07.2020

JUDr. Andrej Danko riadne vyštudoval riadnu vysokú školu. Po desaťročiach ktosi vytiahol pochybnosti o jeho rigoróznej práci a spustil sa priam hysterický nárek a jačanie. Už som o tom písal, takže len dodám, že Danko svojou úspešnou advokátskou praxou dokázal, že si svoj akademický titul zaslúži. Na druhej strane tu máme „rodinku“ na čele s mafiánskym [...]

Ide o pravdu, Silvia Porubänová

Ide o pravdu so Silviou Porubänovou

10.07.2020 09:57

Personálne výmeny v rezorte práce pod vedením Milana Krajniaka pokračujú. Z vedenia Inštitútu pre výskum práce a rodiny odchádza dlhoročná riaditeľka a známa sociologička Silvia Porubänová. Aká je úloha inštitútu? Aká je slovenská rodina?

Covid-19

Pribudlo 19 prípadov nákazy. Testovali 2 172 ľudí

10.07.2020 09:42, aktualizované: 10:12

Celkovo evidujeme 1 870 pozitívne testovaných na koronavírus.

Bärenschützklamm

Treťou obeťou pádu skál v rakúskej rokline je Slovák

10.07.2020 08:36

Pri nešťastí prišli o život aj 50-ročná Maďarka a 21-ročná Rakúšanka. Zranenia utrpelo ďalších deväť osôb.

Mária Kolíková

Kolíková ide čistiť justíciu. Už žiadne kupovanie rozsudkov

10.07.2020 08:00

Ústavný zákon má obnoviť dôveru v súdy a právny štát. Kauza kúpených rozsudkov by sa už nemala opakovať.

gumurin

Ako to vidím

Štatistiky blogu

Počet článkov: 541
Celková čítanosť: 3549763x
Priemerná čítanosť článkov: 6561x

Autor blogu

Odkazy