Založ si blog

Znovuobnovené Česko-Slovensko – na mediálnej scéne

Často tu píšem o našej mediálnej scéne a jej ideologických kotrmelcoch – ako inak nazvať, keď slniečkárske SME-čko lynčuje umelo vykonštruovaným obvinením (pri zneužití mentálne nevyrovnanej osoby) vzorne slniečkárskeho profesora Traubnera? Logicky teda nepíšem o českej mediálnej scéne, ale dnes to stojí za výnimku. Pred pár dňami totiž boli už po piaty krát udeľované ceny V. M. Krameria, zakladateľa novodobej českej žurnalistiky (a je príznačné, že po všetkých zásluhách zomrel predčasne v chudobe a zabudnutý v roku 1808). Tento ročník bol totiž naozaj výnimočný. Najskôr oficiálna správa:

foto G. Murín, publikum Ceny

foto G. Murín, publikum Ceny

„Už popáté se letos – 30.6.2020 – konalo udílení Krameriových cen za nezávislou žurnalistiku. Tuto cenu uděluje Asociace nezávislých médií, jejímž předsedou je Stanislav Novotný. Asociace i samotná Krameriova cena vznikla z iniciativy novináře a VŠ pedagoga Petra Žantovského v roce 2015.

Smyslem Krameriovy ceny je upozornit na vynikající žurnalisty i autory literatury faktu, a to bez ohledu na to, zda působí v tzv. mainstreamových médiích, nebo v tzv. alternativní mediální sféře. Od roku 2018 se cena stala cenou mezinárodní, oceňování jsou rovnou měrou publicisté a autoři z České i Slovenské republiky s cílem upozornit nejen na dávné společné kulturní a historické kořeny a souvislosti, ale také vidět „přes humna“ do sousední země bývalé federace, která řeší velmi často podobné problémy, jako my zde.

Nositeli Krameriovy ceny 2020 za nezávislou žurnalistiku jsou sociolog a publicista Jan Keller, spisovatel Benjamin Kuras, komentátor Ivan Hoffman, přírodovědec a autor literatury faktu Gustáv Murín, novinář Lubomír Huďo, komentátor Ludovít Števko a investigativní publicista a scénárista Josef Habas Urban.

V porotě zasedla téměř již tradiční skupina hodnotících osobností: šéfredaktor deníku MFDnes Jaroslav Plesl, člen Rady Českého rozhlasu Tomáš Kňourek, šéfredaktor portálu První zprávy.cz Radomír Pekárek, šéf Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný a letos nově i emeritní diplomat, historik a dnes především politický komentátor Jaroslav Bašta.“

 

A teraz, ako hovoril pán Štepka v jednej zo svojich hier, „na maržo“:

Kto pozorne čítal a spočítal, zistil, že táto prestížna cena bola v tomto roku udelená až štyrom slovenských autorom. Teda, že naši českí kolegovia založili a udržujú takéto verejnosťou pozorne sledované (sál Michnovho paláca bol plný) hodnotenie novinárskej práce nielen v Čechách, ale aj na Slovensku a sú ústretoví až tak, že väčšina ocenených prišla zo Slovenska.

Mňa osobne potešilo po rokoch stretnutie s Ivanom Hoffmanom, ktorého som nevidel snáď od Nežnej a ktorý vo svojom prejave upozornil, že sa akousi čudnou špirálou vraciame pred November 1989, aby sme sa už opäť mali prečo báť o slobodu prejavu. Keď som začínal v roku 1994 svoju misiu v rámci celosvetovej spisovateľskej organizácie PEN International a štvrťstoročie v nej vytrval, nenapadlo mi, že sa niečo také môže stať aj u nás.

Názorným príkladom je Josef Habas Urban (námet filmu „Habermannův mlýn“), ktorý napriek prekážkam dokázal vypátrať a spísať skutočný príbeh troch mladých turistov („Návrat do Valbone“, vyd. 2019), ktorí boli v severnom Albánsku obeťami vtedy obľúbeného biznisu a „rozporcovaní“ na orgány. Tento otrasný prípad nebol dodnes oficiálne vyšetrený, keďže hlavou tejto obludnej praktiky bol Hašim Tači, dnes už obvinený, ale desaťročia podporovaný a chránený západnými politikmi.

Napriek v minulosti útokom závislých médií a ešte závislejších novinárov (najzúrivejšie u nás sú tiež-novinárky) si Asociace nezávislých médií udržuje vysokú úroveň členov poroty i samotnej slávnosti, na čom má nemalú zásluhu Viktorie Hradská, ktorá s už nebohým manželom Alexom Koenigsmarkom v 90-tych rokoch založili a viedli pozoruhodný Salon kritického myšlení, navštevovaný domácimi i zahraničnými osobnosťami (napríklad bývalým maďarským prezidentom Árpádom Gönczom, Jiřím Dienstbierom, ale aj Sašou Vondrom a za Slovensko Rudolfom Chmelom a ďalšími). Na výročných konferenciách tohoto Salónu v Litoměŕicích už vtedy aktívne vystupoval Petr Žantovský, iniciátor udeľovanej Ceny.

Zvlášť sympatické bolo konštatovanie jedného z ocenených a zdôraznené aj predsedom Asociace nezávislých médií, Stanislavom Novotným, že ani alternatívne médiá nemajú patent na jedinú pravdu.

Ak teda v boji za slobodu slova a právo na vlastný názor sa dnes spájajú české a slovenské osobnosti žurnalistiky, je to dobré znamenie...

Ľudské práva kaprov?

05.12.2022

Najbrutálnejšími novodobými aktivistami, samozvanými „záchrancami Sveta“, sú ochrancovia zvierat. V prvopočiatku tohto hnutia (ktoré čím je menšie, tým sa prejavuje agresívnejšie) boli jeho členovia schopní aj teroristických činov a dokonca úmyselného zabitia bombovým útokom. Preto niektorí skončili aj vo väzení. Podrobne o tom píšem vo svojej štúdii [...]

„Veľký reset“ z Davosu? Len prekabátená boľševická globálna revolúcia!

21.11.2022

Schwabom proklamovaný „Veľký reset“ je len intelektuálna napodobenina komunistickej svetovej revolúcie, ktorej sa sami komunisti vzdali, keď si uvedomili nemožnosť jej realizácie z jedného centra pri enormnej rôznorodosti sveta. Schwab je post-marxistický epigón, ktorý omieľa tie isté boľševické fantazmagórie o „raji na zemi“. Marxizmus aj po páde svojej [...]

Neo-liberálne rodové fantazmagórie už majú svoju obeť

14.11.2022

Už pred pár rokmi prišli feministky s kampaňou pod sloganom „Ženou sa nerodíme, ženou sa stávame“. Táto mozgotrasná myšlienka už stála ľudský život. Hrozné je, že feministické a LGBTI centrály ani ľudská obeť nezastavila v šírení bludov, ktoré ohrozujú celú mladú generáciu západného sveta… Keď prišiel nacizmus s „tisícročnou ríšou“, či [...]

Jaroslav Naď

Naď: Zmluva na pásovú techniku je vo finálnej fáze, cena vozidiel sa môže znížiť

10.12.2022 09:14

Za 152 pásových bojových obrnených vozidiel a pásových obrnených vozidiel by malo Slovensko zaplatiť vyše 1,688 miliardy eur.

Rusko, Ukrajina, vojna, vojak, Cherson

ONLINE: Putin sa podľa analytikov snaží očierniť Kyjev v očiach Západu. Vzdušná ochrana Ukrajiny je pre USA i Poľsko prioritou

10.12.2022 07:30, aktualizované: 09:45

Rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom sa môžu začať až po vyhnaní ruských vojakov z Ukrajiny, prízvukuje Poľsko.

Vladimir Putin

Putina sklamali Merkelovej slová o Ukrajine a minských dohodách

10.12.2022 07:00

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok vyjadril sklamanie nad nedávnymi vyhláseniami bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej o Ukrajine.

Eduard Heger

Čo ukazuje minulosť o dôsledkoch pádu vlády. Pôjde Heger cestou Radičovej, Dzurindu a Mečiara?

10.12.2022 07:00

Ak vláda Eduarda Hegera nezíska v utorok podporu, zaradí sa za trojicu premiérov, ktorých vlády tiež predčasne skončili rozhodnutím parlamentu.

gumurin

Ako to vidím

Štatistiky blogu

Počet článkov: 704
Celková čítanosť: 5770254x
Priemerná čítanosť článkov: 8196x

Autor blogu

Archív

Odkazy